Egy 13 éves vízipólós már megmutatta tehetségét, amikor a Fradi színeiben betalált, míg egy 15 éves jéghokis a felnőtt válogatottban brillírozik, bizonyítva, hogy a fiatal sportolók képesek felvenni a versenyt a legjobbak között.
Fráter Olivér a hazai pólóbajnokság rekordere - Fotó: ÚVSE
Átlagos meccset rendeztek 2024. november 14-én a férfi vízilabda országos bajnokságban, az ÚVSE a Bajnokok Ligája-győztes Ferencváros vendége volt. A Fradi a várakozásoknak megfelelően simán nyert, és ahogy a hazai csapat edzője, Nyéki Balázs, úgy a vendégcsapat trénere, Vincze Balázs is sok fiatalnak adott lehetőséget a meccsen. Egyikük, a 2011-es születésű Fráter Olivér élt a lehetőséggel, és gólt is lőtt.
Vincze már az előző szezonban is bátor lépést tett, amikor 14 évesen a mély vízbe dobta a fiatal játékosait – szó szerint és átvitt értelemben egyaránt. Ezzel lehetőséget adott nekik, hogy megmártózzanak az élvonal izgalmaiban. Azonban Fráter teljesítménye kiemelkedik a mezőnyből: ilyen fiatalon még senki nem szerzett gólt a hazai felnőtt bajnokság élvonalában.
"A szoros, ki-ki mérkőzéseken nem tudok lehetőséget adni az ígéretes fiataljainknak, de vannak alkalmak, amikor megmutathatják magukat az élvonalban. Most jól sült el, hogy a vízben voltak, hiszen 18-9-et játszottunk a Fradival úgy, hogy az ellenfél nem érezte tiszteletlenségnek a tizenéveseink szerepeltetését. Ezt a játéklehetőséget kiváló edzésmunkával és megfelelő hozzáállással lehet kiérdemelni" - indokolta meg a játékosként Eb-győztes Vincze Balázs, miért küldte játékba a bajnok ellen a fiatal játékosait.
Azt is kifejtette, hogy ettől ők még nem válnak OB I.-es játékossá, de szerinte nem árt, ha ilyen módon is honorálja a fiatalok elhivatottságát. A nőknél egyébként a 2009-es születésű Alaksza Kinga volt az élvonal legfiatalabb gólszerzője 2024-ben, nem meglepő, hogy ő is az ÚVSE játékosa.
Ez adta az ötletet, hogy utánanézzünk, voltak-e még ebben a szezonban olyan játékosok csapatsportágakban, akik még tinédzserek, középiskolások, de már a felnőttek közt is megállják a helyüket, nem csak pár percet kapnak, de is nyomot hagynak egy-egy góllal, ponttal.
Amikor halmazállapotot váltunk, a jégkorong világában azt tapasztalhatjuk, hogy a fiatal tehetségek már a válogatott szinten is kiemelkednek. Például a tizenöt éves Hiezl Réka már kétszer is eredményes volt a felnőtt válogatott színeiben. A közelgő olimpiai selejtezőn talán éppen rajta múlik majd a csapat történelmi sikerének elérése és az indulási jog megszerzése.
A 16 éves Szongoth Domán szintén gólokkal mutatkozott be a felnőtteknél, ráadásul nem is barátságos meccsen, hanem a kazahokkal szemben egy olimpiai selejtezőn. Várhatóan a kazahok lesznek a legnagyobb ellenfeleink a bentmaradásért a májusi A csoportos világbajnokságon is. Szongoth hokis családba született, fejlődését szem előtt tartva most Finnországban jár iskolába és ott is légióskodik, ezért neki a magyar élvonal kimaradt.
A hazai ligában Pindák László a valaha volt legfiatalabb gólszerző, még nem volt 15 éves, amikor betalált 1986. februárjában. Pindák a klubhűség mintaképe, hétszeres bajnok, és a Fradi utánpótlásában dolgozik jelenleg is.
A fociban a spanyol válogatott, amely nemrégiben elhódította az Európa-bajnoki aranyérmet, bátran döntött a fiatal tehetségek mellett, és a csapat kapitánya kiemelt figyelmet szentelt a fiatal generációnak. Lamine Yamal, aki mindössze egy nappal a 17. születésnapja után emelhette a magasba a trófeát, a jövő ígérete. Magyarországon viszont, hiába van érvényben a szövetség által bevezetett szabály, amely támogatja a 20 év alatti játékosok szerepeltetését, az utánpótláskorúak bevetése még mindig ritkaságszámba megy.
A nyári átigazolás során a Fraditól a Frankfurthoz került ifjabb Lisztes Krisztián még csak 17 éves volt, amikor 2023-ban egy gól örömével hagyta el a pályát. Az idei őszi szezonban pedig a 17 éves fehérvári Kovács Patriknak is tapsoltak a szurkolók, hiszen ő is kétszer betalált.
A 2000-es évek rekordját nem más, mint Ugrai Roland birtokolja, aki mindössze 16 éves korában ünnepelhette első élvonalbeli gólját a Haladás színeiben, még 2009 augusztusában. Később a felnőtt válogatottban is lehetőséget kapott, ám a nagyszerű debütálás idején ő maga is többre vágyott, mint csupán ötször szerepelni a nemzeti csapatban.
A női kosárlabdában a fiatal tehetségek kiemelkedése különösen izgalmas jelenség. Pécsett a Kecsmárik Olívia és Josepovits Kinga, mindketten mindössze 16 évesek, már most a pontszerzők élvonalába tartoznak. De a fiatalok versenye még ennél is izgalmasabb: a Soproni Darazsakat erősítő Csaplár-Nagy Lara csupán 15 éves, és már ő is rendszeresen hozzájárul csapata eredményeihez – a Szekszárd ellen például kilenc pontig jutott. Érdekes összehasonlítani őket a korábbi kiváló irányítóval, Iványi Dalma, aki valószínűleg minden idők rekordere, hiszen már 14 évesen debütált az NB I.-ben. Az ifjú tehetségek egyre inkább megkérdőjelezik a korábbi határokat, és izgalmas jövőt ígérnek a sportág számára.
A férfi vonalra mostanában a 2007-es születésű fiatalok kerülnek be, ők a legifjabb generáció képviselői. Ebben az évben látta meg a napvilágot a debreceni Fekete Gál Csongor, a pécsi Mezőfi Márk, valamint a lenyűgöző 204 centis soproni Flasár Zalán is.
A jelenlegi kézilabda-bajnokság statisztikái alapján az esztergomi Bede Fanni tűnik a legfiatalabb gólszerzőnek, míg a férfi mezőnyben a 2007-es születésű fiatal tehetségek, mint Eklemovic Márkó, Lepir Stefan és Zakor Zalán, már több találatot is jegyezhettek. Különösen Zakor Zalán teljesítménye figyelemre méltó, hiszen eddig 22 gólt szerzett az MKSZ nyilvántartásai szerint. Érdekesség, hogy Eklemovic Márkó apja egykori válogatott játékos volt, aki a Veszprém színeiben KEK-győzelmet is ünnepelhetett.