Donald Trump intézkedései következtében a Norvég Menekültügyi Tanácsnak 20 országban le kellett állítania segélyprogramjait.

"A Norvég Menekültügyi Tanács szomorúan tájékoztatja a nyilvánosságot, hogy a történelem során először kénytelenek voltunk felfüggeszteni a folyamatban lévő segélyezési tevékenységeinket közel 20 országban" - olvasható a szervezet hivatalos közleményében, amelyet az NRK is hivatkozik.
Mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy ez a radikális döntés elkerülhetetlenné vált, miután az Egyesült Államok megszüntette a szervezet globális segélyprogramjainak támogatását. A 79 éves működésük alatt ilyen helyzettel még soha nem kellett szembenézniük.
A segélyszervezet legfrissebb tájékoztatása szerint tavaly 1,6 millió ember számára nyújtottak támogatást az Egyesült Államok által finanszírozott programok keretében. Jelenleg azonban kénytelenek voltak felfüggeszteni a segélyek elosztását, amelyek közül 57 ezer frontvonalon harcoló ukránnak juttattak volna el támogatást. Emellett leállították életmentő segélyprogramjaikat is, például azt a kezdeményezést, amely a blokád alatt álló Burkina Fasó-i Dzsibo városában élők számára biztosított tiszta ivóvizet. A szudáni Darfurban működő mintegy 500 pékség is bezár, ami több százezer éhező számára jelenti a kenyeret és a megélhetést.
Az Egyesült Államok a Norvég Menekültügyi Tanács egyik legnagyobb adományozója. A tavalyi finanszírozás 20 százaléka (150 millió dollár) származott az Egyesült Államokból.