Körülbelül 200 ezer magyar honfitársunk szenvedett el súlyos következményeket a kommunista diktatúra idején, akik közül sokan elveszítették életüket, szabadságukat vagy családjukat.

A BSZC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium diákjainak előadásában a fiatalok személyes történeteket idéztek fel, melyek mélyen érintették a közönséget. Ezt követően Szőke Imre Csaba, az iskola történelemtanára, egy inspiráló ünnepi beszédet tartott, amely tovább gazdagította az esemény jelentőségét.
A magyar társadalomban a diktatúra által okozott szenvedés mértéke nem mérhető pusztán számokban. Ki az, aki valójában többet szenvedett? Az, akinek a létezése, családja, boldogsága, lehetőségei, álmai és érzései mind elvétettek? Milliós nagyságrendű áldozatról beszélhetünk, és ezeket az emlékeket tiszteletben kell tartanunk. Meg kell állnunk egy pillanatra, és vissza kell tekintenünk, hiszen kötelességünk, hogy a középiskolás diákok számára is átadjuk ezt a tudást. Az utánunk következő generációknak is meg kell érteniük, hogy milyen kollektív fájdalom és igazságtalanság formálta nemzetünket, és hogy mindez hogyan alakította a jelenünket – hangsúlyozta a pedagógus.
Hazánkban 2000 óta emlékeznek meg országosan a kommunizmus áldozatairól. A hivatalos emléknap február 25-e, Kovács Béla, egykori kisgazdapárti politikus 1947-es bebörtönzésének napja. Ugyan a kommunista hatalomgyakorlás enyhült az 1956-os forradalom után, de a történészek az áldozatok, jogfosztottak számát így is mintegy 200 ezer főre teszik.
- Kiemelkedően lényeges számomra, hogy az iskola diákjai ne csupán a történelemórák keretein belül találkozzanak ezekkel a jelentős múltbéli eseményekkel, hanem részt vegyenek városi ünnepségeken is, ahol aktívan hozzájárulhatnak az emlékezéshez - hangsúlyozta Schnider György, a technikum igazgatója.
A megemlékezés keretében a hivatalos szervezetek, a város vezetősége, a honvédség képviselői, valamint a civil egyesületek tagjai koszorúkat és virágokat helyeztek el a Szabadság téri emlékműnél, ezzel tisztelegve a múlt hőseinek emlékére.