27 ország művészei egyesültek egy különleges színpadon: Mága Zoltán olyan egyedi újévi koncertet rendezett, amelyre eddig példa nem akadt - Metropol.


Verdi La Traviata című operájának egyik legismertebb dallamát egy különleges előadás keretében hallhattuk, ahol a művészet határokat átlépő ereje nyilvánult meg. A produkcióban részt vettek a meghívott művészek, köztük Joško Tranfić Horvátországból, Daniel Szeili Lengyelországból, Adrian Domarecki Szlovákiából, Peter Berger Bulgáriából, Mariana Panova Ciprusról, Zoe Nicolaidou Svédországból, Tessan-Maria Lehmussaari pedig Litvániából érkezett. Ezen nemzetek tehetséges szólistái együtt varázsoltak el minket a klasszikus zene csodáival.

Felehetetlen produkciót nyújtott Mága Zoltán és a Budapesti Gipsy Virtuózok kíséretében az újévi gálakoncerten a világelső magasan képzett Jazz-cimbalomjátékosa, az ismert cimbalomművész, Marius Preda, aki a különleges román zenei irányzat, a lăutari egyik legnagyobb képviselője és hazájának utazó zenei nagykövete.

Erkel Ferenc Bánk bán című operájának hazafias érzelmekkel teli himnuszát, a „Hazám, hazám” ária varázslatos előadásában Molnár Levente, a Gyergyóremetén született Érdemes Művész és Liszt Ferenc-díjas világhírű operaénekesünk ragadta magával a közönséget. Az előadás során a nézők lelkesen álltak fel, hogy vastapssal fejezzék ki elismerésüket a felejthetetlen produkció iránt.

Kiemelkedő teljesítményt nyújtott Ifjabb Mága Zoltán, a New York-i Juilliard School tanáraitól tanuló fiatal hegedűművész. Mindössze 11 esztendős korában felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjébe, és az utóbbi években számos hazai és nemzetközi hegedűverseny diadalmaskodója, valamint díjazottja lett.

Az este varázslatos színfoltja volt Alapi István, az Artisjus és Fonogram díjas gitáros és zeneszerző, valamint Mága Zoltán AC/DC feldolgozása is, amely igazi zenei élményt nyújtott a közönségnek.

Mága Zoltán újévi koncertjei és a világ számos országában tartott fellépései is hirdetik, hogy a cigányzene, a népzene az egyetemes kultúra szerves része, és ezt demonstrálva a többszörös arany- és platinalemezes énekes, a Budapest Dal győztese, Mága Jennifer egy különleges és egyedi feldolgozásában azt a szerb dalt adta elő - Rontó Attila gitárművész és Farkas István autentikus roma énekes, valamint Túri Lajos Péter és Társulata táncművészeinek közreműködésében - amelyet a romák nemzetközi jelképének tartanak.

A Budapesti Újévi Koncert már régóta a kulturális élet egyik kiemelkedő eseménye, amelynek részeként Mága Zoltán meghívására a Nemzet Színészei és Magyarország legnagyobb színészi alakjai együtt ünneplik az új évet, és köszöntik az Aréna közönségét. Ezek a rendezvények mindig különlegesek és varázslatosak, hiszen a művészek közös jelenléte felejthetetlen pillanatokat teremt. Idén Aranyosi Ervin: "Hadd kívánjak!" című versét adták elő közösen a következő neves művészek: Básti Juli, aki Kossuth-díjas színművész, Csikos Sándor, a Nemzet Színésze és Jászai Mari-díjas színész, Hegedűs D. Géza, szintén a Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, Jordán Tamás, aki a Nemzet Színésze címmel büszkélkedhet, és szintén Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező és színigazgató. A társaságot Koltai Róbert, a Jászai Mari-díjas színművész és filmrendező, Szacsvay László, a Nemzet Színésze, valamint Molnár Piroska, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész zárta. A műsor csúcspontjaként közösen énekelték el Seress Rezső "Szeressük egymást, gyerekek" című örökzöld dalát, amely tovább fokozta az ünnepi hangulatot és a közönség lelkesedését.

A világ álmát jelentő békét az emberiségnek kell valóra váltania, de csak közös akarattal, egymás iránti tisztelettel és összefogással érhetjük el céljainkat, és valósíthatjuk meg reményeinket - zárta gondolatait a Szeretet hegedűse, kérve az emberek összefogását, a békére, a szabadságra és az egyetértésre, azokra a legfontosabb értékekre, amelyek összekötnek bennünket, boldog új évet kívánva Magyarország, Európa, és a világ valamennyi polgára számára.

Az "Együtt vagyunk Európa" mottóval megrendezett XVII. Budapesti Újévi Koncert fénypontjaként a 40 évvel ezelőtti, 1985-ös We are the World / Mi vagyunk a világ című ikonikus dal hangzott el. Ezt a különleges előadást az akkori zeneipar 45 legnagyobb sztárja közreműködésével valósították meg, és ma is a segítségnyújtás és a remény szimbólumaként él a köztudatban. Az Európai Unió minden tagállamából érkezett művészek egy színpadon, közösen adták elő ezt a felemelő üzenetet. A 27 ország képviselőinek egyesült hangját a közönség hosszú, zúgó taps kísérte, jelezve a béke és az összetartozás iránti vágyunkat.

A gálakoncerten átadásra került a Budapesti Újévi Koncert díja, amelyet elsőként a tizenhatszoros Grammy-díjas David Foster, majd a következő években a háromszoros Kossuth-díjas színművész Törőcsik Mari, a világhírű hegedűművész, Shlomo Mintz, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas színművész, rendező Bodrogi Gyula, valamint a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, zeneszerző, Szakcsi Lakatos Béla, és a cigánydal éneklés koronázott királynője, a Kossuth-díjas Bangó Margit is megkapott. A rangos elismerést, amely a Hollóházi manufaktúra egyedi tervezésű, Mága Zoltán nevét viselő porcelánhegedűje és vázája jelenti, ebben az évben a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, Prima Primissima díjas, érdemes és kiváló művész, egyetemi docens, Hegedűs D. Géza kapta. A Budapesti Újévi Koncert nemzetközi Gáladíját a Németországban élő és alkotó Mándoki László, művésznevén Leslie Mandoki Kossuth-díjjal és Fonogram Életműdíjjal kitüntetett zenész és zenei producer kapta.

Az újévi koncert hagyománya az is, hogy a Pro Caritate-díjjal is kitüntetett Mága Zoltán a gálakoncertjének bevételéből minden évben egy fontos karitatív célt támogat. Ez évben a Baptista Szeretetszolgálat által létrehozott, a Közép-Európában egyedülálló tevékenységet végző, törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház kibővítéséhez, támogató programjának működéséhez járult hozzá, hárommillió forint összeggel és az erről szóló adománylevelet az Aréna színpadán át is adta a karitatív szervezet képviselőinek.

A közönség lelkes tapsviharban részesítette Mága Zoltánt a délutáni jótékonysági rendezvény és az esti ünnepi díszelőadás során is, kifejezve ezzel elismerését a monumentális előadás iránt, amely több mint 500 fellépő közreműködésével valósult meg. A XVII. Budapesti Újévi koncertet Szente Vajk Jászai-díjas színész-rendező irányította, míg a zenei kíséretet a Budapesti Primarius Szimfonikus Zenekar biztosította Balassa Krisztián vezényletével, a színpadon pedig a Budapesti Gipsy Virtuózok varázsoltak. A produkció művészeti vezetője a Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, Zsoldos Béla volt, míg az újévi koncert műsorvezetői szerepét Liptai Claudia színművész töltötte be.

A Budapesti Újévi Koncerten lenyűgöző fellépőgárda vonult fel, melynek élén a Magyar Örökség-díjas Budapesti Kórus állt, akiket Pál Csilla vezetett. A zenei palettán ott volt még a Budapesti Lantos Kórus, melynek művészeti irányítását Ponauer Péter látta el, valamint a Budapesti Primarius kórus, ahol Nádasdi János vezette a művészi törekvéseket. A gyerekek szívét megdobogtató Csiribiri Kölyökklub Kórusát Szűcs Magdaléna karnagy irányította, míg az Elte Bartók Béla énekkar élén Dr. Tóth Mária állt, aki szintén kiemelkedő szerepet játszott a rendezvény zenei élményének megteremtésében. A műsor színességét tovább fokozta a Csillagszemű Tánckar, melyet Tímár Sándorné vezetett, valamint a Hollandiából érkezett tehetséges zenészek és a Stúdió 11 csapata, akik egyedi és felejthetetlen pillanatokat varázsoltak a közönség elé.

Related posts