A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség története és tevékenysége egy izgalmas és sokszínű politikai narratíva, amely Magyarország modern politikai táját formálta. A párt 1988-ban alakult, eredetileg ifjúsági és liberális eszméket hirdetve, ám az idők során j
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség, teljes nevén, Magyarország egyik legmeghatározóbb nemzeti konzervatív politikai pártja. A 2010-es országgyűlési választások során a Fidesz és a KDNP szövetsége a voksok 52%-át zsebelte be, ezzel kétharmados többséget biztosítva magának. Ezen eredmények alapján a Fidesz 227 mandátumot, míg a KDNP 36 mandátumot szerzett meg.
Pártelnök: Orbán Viktor
Alelnökök: Kósa Lajos (ügyvezető), Varga Mihály, Pokorni Zoltán, Pelczné Gáll Ildikó
Politikai orientáció: Közép-jobb és jobboldali nézetek.
A nemzetközi kapcsolatok területe rendkívül izgalmas és összetett, hiszen a világ országai közötti interakciókat, politikai döntéseket és gazdasági együttműködéseket öleli fel. E kapcsolatok szövevénye nem csupán a kormányok és diplomáciai képviseletek szintjén bontakozik ki, hanem a civil társadalom, a nem kormányzati szervezetek és a globális közösség által is formálódik. A nemzetközi kapcsolatok dinamikája folyamatosan változik, ahogy új kihívások és lehetőségek merülnek fel, legyen szó a klímaváltozásról, a migrációról, vagy a nemzetközi kereskedelemről. A modern technológia és a digitális kommunikáció megjelenése új dimenziókat ad a diplomáciának, lehetővé téve a gyors információcserét és a globális problémák közös megoldását. Ezen a területen a kulturális és történelmi tényezők is jelentős szerepet játszanak, hiszen a múlt eseményei és a népek közötti kapcsolatok formálják a jelenlegi politikai tájat. Az országok közötti együttműködés és konfliktusok megértése elengedhetetlen a béke és a stabilitás megőrzéséhez a globális színtéren. A nemzetközi kapcsolatok tanulmányozása tehát nem csupán egy tudományág, hanem egy olyan eszköz is, amely segíthet megérteni a világot, és hozzájárulhat a közös jövőnk építéséhez.
A párt 1992 és 2000 között tagja volt a Liberális Internacionálénak. Azóta az Európai Néppárt, valamint az International Democrat Union és a Centrist Democrat International szervezetekhez csatlakozott.
Európai Parlamenti Frakció: Néppárt az Európában!
Hivatalos honlap: [fidesz.hu](http://www.fidesz.hu)
Ideológia
A Fidesz jelenlegi politikai arculata a társadalmi kérdésekben konzervatív értékeket képvisel, míg a nemzetközi kapcsolatok terén, különösen az Európai Unió integrációjával kapcsolatosan, euroszkeptikus álláspontot foglal el.
Történelmi Áttekintés
A 1988 és 1998 közötti évtized sok szempontból meghatározó időszak volt a világ történetében. Ez alatt az idő alatt számos fontos esemény zajlott, amelyek formálták a politikai, gazdasági és kulturális tájat. A '80-as évek végén, a Szovjetunió felbomlásának előestéjén, a kelet-európai országokban demokratizálódási mozgalmak indultak, amelyek végül a kommunista rezsimek bukásához vezettek. 1989-ben a berlini fal leomlása szimbolizálta a hidegháború végét és egy új korszak kezdetét. Ezen időszak alatt a világ számos részén, így Magyarországon is, politikai átalakulások zajlottak, amelyek hatással voltak a jövőbeli fejlődésre. A '90-es évek elején a gazdasági reformok megkezdődtek, ami sok országban nehézségeket és kihívásokat hozott, de új lehetőségeket is teremtett. Az információs technológia robbanásszerű fejlődése átalakította a kommunikációt és a munkavégzést. Az internet terjedése új dimenziókat nyitott a globális összekapcsoltság terén. Ezen kívül a popkultúra is virágzott: a zene, a filmek és a divat új irányzatokat hoztak, amelyek a fiatal generációk identitását formálták. A grunge, a hip-hop és a popzene különböző stílusai, valamint a blockbuster filmek megjelenése mind hozzájárultak a korszak színes palettájához. A 1988-1998 közötti időszak tehát nem csupán politikai és gazdasági változásokat hozott, hanem kulturális forradalom is zajlott, amely alapvetően alakította a modern világot.
A Fidesz (Fiatal Demokraták Szövetsége) 1988-ban jött létre, mint egy ifjúsági mozgalom, amely a libertárius és antikommunista eszméket hirdette. E mozgalmat elsősorban diákok alapították, akik a politikai változásokra vágytak. Az alapításkor a párt egy 35 éves korhatárt is megszabott a tagság számára, de ezt a korlátozást 1993-ban eltörölték. Miután az 1994-es választások során 7,02%-os eredményt értek el, a Fidesz radikális politikai irányváltás mellett döntött: a liberális nézetektől a konzervatív értékek felé fordultak. Ezzel párhuzamosan a párt nevét is megváltoztatták, és Magyar Polgári Pártra bővítették. Az irányváltás azonban nem volt problémamentes, hiszen több alapító tag, mint például Molnár Péter, Fodor Gábor és Ungár Klára, elhagyták a pártot, jelezve a belső ellentéteket és a változásokkal járó feszültségeket.
1998-2002
A Fidesz 1998-ban Orbán Viktor irányítása alatt került hatalomra, koalícióban a Magyar Demokrata Fórummal (MDF) és a Független Kisgazdapárttal (FKGP). 2000-ben a párt csatlakozott az Európai Néppárthoz, ezzel egyidejűleg pedig kilépett a Liberális Internacionáléból.
2002-2009
A 2002-es parlamenti választásokon a Fidesz szoros versenyben kikapott a Magyar Szocialista Párttól (MSZP). Az őszi önkormányzati választások során a párt szintén jelentős veszteségeket szenvedett. 2003 tavaszán a párt felvette jelenlegi nevét: Fidesz - Magyar Polgári Szövetség. A 2004-es európai parlamenti választásokon a párt kimagasló eredményt ért el, a szavazatok 47,4%-át szerezte meg, amelynek köszönhetően 12 képviselőt delegált az Európai Parlamentbe.
2005-ben a Fidesz és a KDNP egy szoros szövetséget alakított ki a 2006-os választásokra, amely során a listás szavazatok 42%-át gyűjtötték össze. Ennek ellenére nem sikerült kormányra jutniuk. Az őszi önkormányzati választások viszont fordulatot hoztak számukra, hiszen jelentős győzelmet arattak, és a legnagyobb magyar városok többségében megszerezték a többségi pozíciót.
2009-től napjainkig terjedő időszak rengeteg jelentős eseményt és változást hozott a világ különböző területein. A technológia robbanásszerű fejlődése, a globális politikai helyzet alakulása, valamint a társadalmi mozgalmak mind-mind befolyásolták életünket. A közösségi média megjelenése forradalmasította a kommunikációt, lehetővé téve az emberek közötti azonnali kapcsolatfelvételt, míg a gazdasági válságok és környezeti kihívások újfajta megoldásokat és együttműködéseket igényeltek. Ezen időszak során a világ számos területen próbálta megtalálni az egyensúlyt a fejlődés és a fenntarthatóság között, miközben a kultúrák közötti párbeszéd is egyre fontosabbá vált. Mindezek a folyamatok formálták a társadalmat, és hozzájárultak a mai világ komplexitásához.
A 2009-es európai parlamenti választások során a Fidesz kiemelkedő győzelmet aratott, a szavazatok 56,36%-át elnyerve. Ez a siker már előre jelezte a 2010-es országgyűlési választásokra vonatkozó kedvező kilátásokat, ahol a Fidesz-KDNP szövetség az első fordulóban már biztosította a parlamenti többséget. A végső eredmények tükrében 263 mandátumot kaptak, ebből 227-et a Fidesz, ezzel megerősítve a kétharmados többségüket.
A párt a győzelmet követően nagy léptékű törvényalkotási tevékenységbe kezdett: több mint 200 törvényt fogadtak el, valamint új alaptörvényt alkottak meg, amelyet azóta közel 2000 módosítás követett.