A Fidesz lendületet vesz, energikus lépéseket tesz, és beindítja kampánygépezetét – vélekednek a Harcosok Klubjának elemzői.

Rotyis Bálint, a Nézőpont Intézet elemzője úgy véli, hogy a Fidesz továbbra is rendkívül innovatív politikai erő, amely ügyesen alkalmazkodik az új kihívásokhoz, így várhatóan még intenzívebb vitákra számíthatunk az online platformokon is. Ezzel szemben Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója rámutat, hogy egy trollhadsereg hatékonyan működik, ha a párt népszerűsége és elismertsége felfelé ível, és a harcra való felhívás ellentétes a békepárti narratívával.
Vasárnap a fővárosi BOK Sportcsarnok adott otthont a Harcosok Klubja - A kezdet című eseménynek, ahol rangos politikai személyiségek, köztük Orbán Viktor miniszterelnök, Lázár János, Szijjártó Péter, Menczer Tamás, Szentkirályi Alexandra és Gyopáros Alpár léptek a mikrofonhoz. A kormányfő több ezer fős közönség előtt hangsúlyozta, hogy Magyarország folyamatos támadások kereszttüzében áll, amit a brüsszeli bürokráciával való összecsapások már eddig is bizonyítottak. Orbán szerint a helyzet most különösen súlyos, mivel az ukránok is "beszálltak a harcba". Kiemelte, hogy a kormánypártoknak aktívabban kell szerepet vállalniuk a digitális térben, újításokra van szükség. Bár hisz a személyes kapcsolatok fontosságában, a kormányfő úgy véli, létfontosságú egy "digitális szabadságharcosok klubjának" megalapítása, amely egyfajta digitális honvédséget jelent. Célul tűzte ki, hogy jövő januárra százezer digitális aktivistát toborozzanak.
A Nézőpont Intézet elemzője, Rotyis Bálint, az InfoRádióban kifejtette, hogy a politikai színtéren folyamatosan új platformok és fiatal generációk tűnnek fel, akik fokozott érdeklődést mutatnak a közéleti témák iránt. Véleménye szerint a világ számos innovatív folyamaton megy keresztül, és ezek a változások a politikát sem hagyják érintetlenül. Bálint hangsúlyozta, hogy a pártoknak és politikai szereplőknek napjainkban már nem csupán a hagyományos utcai megjelenésekkel kell kapcsolatba lépniük a közönséggel, hanem az online térben is aktívan jelen kell lenniük, hiszen ezek a platformok váltak az információszerzés legfontosabb csatornáivá.
A Fidesz vasárnapi eseményén a célkitűzések között szerepel, hogy az eddigi offline tapasztalatokat és professzionalizmust, amelyet az elmúlt 35 év során felhalmoztak, mostantól az online térbe is átültessék. Az elemző várakozásai szerint a kormánypártok politikai képviselői és aktivistái tudatosan fogják irányítani a diskurzusokat mindkét platformon, hiszen a közelgő parlamenti választások előrehaladtával a politikai viták intenzitása fokozódik. "A hátralévő időszakban minden politikai szereplő igyekszik feltérképezni az erősségeit és lehetőségeit, hogy hol tudja megerősíteni a pozícióját" - tette hozzá az elemző.
A vasárnapi esemény azt sugallja, hogy a Fidesz továbbra is rendkívül innovatív politikai erőként van jelen, amely ügyesen készül fel az ilyen típusú kihívásokra. Rotyis Bálint kiemelte, hogy a magyar jobboldal korábban is tett lépéseket az online térben való karakteresebb megjelenés irányába, ahol már "megtalálta a helyét", és a közönség is nyitott volt erre. Véleménye szerint most arra számíthatunk, hogy...
magasabb fokozatra kapcsol a Fidesz, és komoly energiákat mozgósíthat annak érdekében, hogy a következő egy évben azt a szervezettséget lássák tőle az emberek online, mint amit offline megszokhattak a kormánypártoktól.
A vasárnapi beszédek alapján az elemző arra a következtetésre jutott, hogy a Fidesz tudatosan készül a közelgő időszakra. Orbán Viktor világosan kifejtette a 2026-os országgyűlési választások tétjét, amely szorosan összefonódik Ukrajna EU-csatlakozásának kérdésével. Ezért nem csupán a szervezetépítés került a rendezvény középpontjába, hanem jelentős politikai üzenettel is szolgált, amellyel Orbán Viktor lényegében "megalapozta az előttünk álló egy év eseményeit, amikor a politikai viták és kampányok lesznek a legfőbb diskurzusok".
Rotyis Bálint véleménye szerint a kormány békehangsúlyozó narratívája és a Harcosok Klubja nevű kezdeményezés küzdelmes felhívása nem zárja ki egymást. A kormány álláspontja az orosz-ukrán háború kontextusában egy geopolitikai és diplomáciai megközelítést tükröz, míg a Harcosok Klubja a hívek aktivizálására fókuszál, hangsúlyozva a folyamatos politikai harc szükségességét. Bálint kiemelte, hogy a harcosok filozófiája azt sugallja: a politikai viták elkerülhetetlenek, és mindenkinek meg kell küzdenie az igazáért. Ugyanakkor rámutatott, hogy a békepárti álláspont képviselete a diplomáciai színtéren nem áll ellentétben azzal, hogy a rendezvény ilyen elnevezést kapott az ötletgazdái által.
A Nézőpont Intézet szakértője egy rendkívül mozgalmas időszakra készül a hazai belpolitikában az elkövetkező évben, ahol komoly viták várhatóak. Ezek a diskurzusok nemcsak a belföldi eseményeket, hanem a külpolitikai történéseket is érinteni fogják. Ennek megfelelően "küzdelmekkel, éles vitákkal és feszültségekkel teli" hónapokra számít.
A Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója a vasárnapi esemény és a felszólalók beszédei alapján arra a következtetésre jutott, hogy a Fidesz komoly erőfeszítéseket tesz saját szavazóbázisának aktiválására, és hangsúlyozni kívánja cselekvőképességét. Véleménye szerint a rendezvény elnevezése nem volt szerencsés, mivel a cím David Fincher 1999-es, nagy népszerűségnek örvendő filmjét idézi, amely Chuck Palahniuk azonos című regényének (Harcosok klubja) filmadaptációja. Zsolt Péter hozzátette, hogy a filmben "egymásnak esnek teljesen kiégett férfiak", ami a hazai belpolitikai diskurzusban egy érdekes párhuzamot teremtett. Mint mondta, nyilvánvaló, hogy a miniszterelnök nem ezt a kontextust kívánta képviselni.
Az elemző szerint azért sem szerencsés ez a kezdeményezés, mert a Fidesz ezzel "átkerül az erőszakos oldalra", Magyar Péter pedig kisajátítja magának a béke képviseletét, vagyis Zsolt Péter szerint úgy tűnik, kezdenek felcserélődni a szerepek. A beszédek alapján arra jutott, hogy a kormánypártok szándéka szerint "trollhadsereget kell felépíteni", ami politikai szempontból rossz üzenet, ugyanis a trolloknak az a szerepe, hogy mások értelmes beszélgetését tönkretegyék. A szociológus szerint
A kommunikációs arculat nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és a tartalom sem igazolta a várakozásokat.
A választások előtt egy évvel úgy nyilatkozott, hogy "egy párt, pláne egy kormány, semmiképpen sem mutathat tehetetlenséget, mert ez az alkalmatlanság nyílt kinyilvánítása lenne". Zsolt Péter arra figyelmeztetett, hogy a közösségi médiában aktív "harcosok" várhatóan heves vitákat fognak generálni, folyamatos kampányt folytatva. Szerinte a leghatékonyabb védekezés az lehet, ha azok, akik nem érzékenyek az ilyen manipulációkra, tudatosan kizárják magukat azokból a platformokból, ahol ezek a harcosok tevékenykednek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kommunikációjuk és a céljaik bizonyos jellemzők alapján könnyen azonosíthatók lesznek, különösen ha csatlakoznak a Harcosok Klubjához.
Zsolt Péter megjegyezte, hogy a Fidesz online jelenlétének megerősítése valószínűleg a platformok feletti irányítás elvesztéséből fakad. Szerinte a korábbi hasonló próbálkozások sokkal eredményesebbek voltak a kormánypárt részéről, mivel akkor Orbán Viktor arra bátorította a támogatókat, hogy aktívan vegyenek részt az érdemi vitákban. "A 'harcos' kifejezés viszont nem ezt sugallja, hanem inkább azt, hogy trollkodásra van szükség. Az érdemi viták lefolytatására csak azok képesek, akik jól informáltak és önállóan is gondolkodnak" - fejtette ki gondolatait.
A Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója kiemelte: a Fidesz által létrehozott "trollhadsereg tagjai nem lesznek autonómok, hanem egymás gondolatait fogják terjeszteni és ismételgetni, ezért is válnak majd könnyen felismerhetővé". Mint fogalmazott, ezek a rendre visszatérő kommunikációs panelek
bizonyos időszakokban jól működnek, tarolnak, és az egységességet mutatják, máskor viszont nem működnek jól, és a szociológus szerint a következő időszakban utóbbira lehet számítani.
Zsolt Péter véleménye szerint a jövő fogja megmutatni, hogy a Harcosok Klubja mozgalom elindítása képes-e új szavazókat vonzani a kormánypártok számára, a már meglévő támogatóikon túl. Az elemző úgy véli, hogy Lázár János által képviselt érdemi párbeszédek komolyabb áttörést hozhatnának. "Egy trollhadsereg felállítása csak akkor eredményezhet plusz szavazatokat, ha egy párt éppen felfelé ível a népszerűségi ranglétrán. Ha viszont lefelé halad, akkor ez a stratégia szerintem nem fog segíteni" - fogalmazott Zsolt Péter.