A Gazprombankra vonatkozó szankciók következtében az orosz gáz Bulgárián át jut el Magyarországra.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Szófiában bejelentette, hogy a földgázimport jelentős része Magyarországra Bulgárián keresztül érkezik, mivel az orosz Gazprombank ellen bevezetett amerikai szankciók komoly hatással vannak a helyzetre. A miniszter a bolgár elnökkel, továbbá az energiaügyi és ügyvivő külügyminiszterrel folytatott megbeszéléseket, amelyek célja a két ország közötti energetikai együttműködés erősítése volt.
A külügyminiszter kiemelte, hogy a megállapodás eredményeként az ország energiaellátása továbbra is szilárd alapokon nyugszik. "Jelenleg mind a bolgár elnök, mind az energiaügyi miniszter megerősítette, hogy Bulgária továbbra is stabil és megbízható tranzitpartnerünk marad" - fogalmazott a miniszter.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy az idei év során már több mint hétmilliárd köbméter földgáz érkezett Magyarországra a Török Áramlat vezetéken. E nélkül az ország energiaellátása komoly kockázatokkal nézne szembe.
Novemberben az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország harmadik legnagyobb pénzintézete, a Gazprombank és hat külföldi leányvállalata ellen. E lépéssel Washington célja, hogy megakadályozza, hogy Oroszország kikerüljön a már érvényben lévő szankciók alól, melyeket a háború kezdete óta hoztak. Az amerikai pénzügyminisztérium állítása szerint a Gazprombank kulcsszerepet játszik az orosz katonák zsoldjának kifizetésében, valamint az elesettek hozzátartozóinak támogatásában is ezen a csatornán keresztül érkeznek a pénzek. Ezen túlmenően a bank fontos szerepet töltött be az Európába irányuló orosz földgázszállítások fenntartásában is, mivel ő kezelte a külföldi ügyfelek befizetéseit.
Egy decemberi rendeletmódosítással Vlagyimir Putyin orosz elnök lehetővé tette, hogy az orosz gázért más pénzintézeteken keresztül is fizethessenek a külföldi vásárlók, amíg a Gazprombankkal szembeni szankciókat nem vonják vissza.