A járvány nem ismer határokat, ezért fontos, hogy mindenhol megőrizzük a fokozott óvatosságot!

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön fontos tájékoztatást adott ki, amelyben hangsúlyozta, hogy több korábbi intézkedés módosítása vagy meghosszabbítása történt, továbbá új szabályozások is életbe léptek. A Békés vármegyei agrárkamara szintén megerősítette, hogy a száj- és körömfájás nem tesz különbséget az állattartó telepek mérete között.
A Nébihnél arról tájékoztattak, hogy a ragadós száj- és körömfájás kapcsán elrendelt hatósági intézkedések továbbra is érvényben vannak. Bár a rábapordányi eset óta nem igazoltak új fertőzést, a vírus rendkívüli ragályossága és hosszú lappangási ideje miatt továbbra is elengedhetetlen, hogy minden állattartó maradéktalanul betartsa az érvényes járványvédelmi előírásokat és óvintézkedéseket.
Öt szarvasmarha-telep zárta be kapuit.
A száj- és körömfájás fertőzéssel érintett öt szarvasmarha-telepet a hatóságok az Állategészségügyi Operatív Törzs irányításával felszámolták. Az érintett telepeken jelenleg is folyik a hatósági előírások szerinti fertőtlenítés és takarítás, amely a majdani újratelepítés feltétele. A Nébih és a vármegyei hatóságok országszerte rendszeres ellenőrzéseket végeznek az állattartó telepeken, ellenőrzik az intézkedések betartását és mintavételeket végeznek.
Az intézkedések magukban foglalják az állatok szakszerű nyírását és körömvágását is.
A járvány elterjedésének megfékezése érdekében elengedhetetlen, hogy az alábbi intézkedéseket szigorúan betartsuk:
Emellett a hatóság további kiegészítő intézkedéseket is elrendelt. 2025. május 5-ig meghosszabbították a fogékony állatok külső szolgáltató általi nyírásának, körmölésének és egyéb, nem napi szintű tevékenységeinek tilalmát. Kivételt csak az állat életét közvetlenül veszélyeztető esetek képeznek.
A nagy létszámú tejtermelő gazdaságoknak heti rendszerességgel elegytejmintát kell venniük a telep hűtőjéből, és azt a járási hivatalba kell eljuttatni surveillance vizsgálat céljából, az állam költségén. Az úgynevezett további korlátozás alatt álló területeken ezentúl a vadászatra jogosultak kötelesek mintát venni a fogékony vadfajokból. Az elejtett állat testének felhasználása nem függ a vizsgálat eredményétől, azonban mintavétel nélküli vagy alkalmatlan minta esetén a teljes testet forgalomképtelennek minősítik, állami kártalanítás nélkül elkobozzák.