A mohácsi töredékébe fog kerülni a győri híd, ám a 2022-ben felfüggesztett projekt újraindításának időpontja még mindig nem ismert.


A Modern Városok Program keretében már régóta esedékes lett volna a Mosoni-Duna-híd megépítése Győrben, együtt a hozzá kapcsolódó, kicsivel több mint egy kilométeres útszakasszal. E szakasz létfontosságú lenne a város belső tehermentesítése szempontjából, azonban a beruházás 2022-ben, az utolsó előkészületek idején, több más projekttel együtt leállt. A nemrégiben bejelentett mohácsi Duna-híd építése kapcsán sok győri azt remélte, hogy ez egy pozitív jel lehet a 2024-re korábban ígért projekt újraindítására. Az Építési és Közlekedési Minisztérium azonban a Telexnek adott válaszával gyorsan lehűtötte a kedélyeket, így a várakozások ismételten elhalványultak.

Lázár János minisztériuma közleményében kifejtette, hogy a győri fejlesztés továbbra is a tervek között szerepel, és a szükséges dokumentációk már rendelkezésre állnak. Azonban a projekt megvalósításának elkezdéséhez új kormányzati döntések szükségesek, amelyeket követően a források biztosítása is elengedhetetlen. Mivel ezek a döntések még nem születtek meg, a megvalósítás időpontja jelenleg nem meghatározható.

A győri Mosoni-Duna híd kivitelezését a 2022-ben a közbeszerzésen nyertes cég (a Strabag) 32,86 milliárdért vállalta. Vagyis tizede volt annak az összegnek, amennyiből a mohácsi Duna-hidat most tervezik építeni. Azt a hidat, amelynek szükségességét a fuvarozók megkérdőjelezik, Lázárék viszont elmagyaráznak.

Győr városában egyértelmű, hogy a Mosoni-Duna-híd megépítése elengedhetetlen, hiszen jelentős tehermentesítő szerepet töltene be a zsúfolt belvárosban. Jelenleg a város forgalma naponta legalább kétszer teljesen megáll, ami komoly problémát okoz az ott élők és az áthaladók számára egyaránt. A tervek szerint 2025-re napi 12 ezer jármű fogja használni ezt az új tehermentesítő hidat, míg 2035-re a forgalom akár 18 ezer autóra is emelkedhet. Ez a fejlesztés tehát kulcsszerepet játszik a város közlekedésének javításában és a helyi életminőség növelésében.

A győri híd projekt egy belső tehermentesítő útból és hozzá kapcsolódó hídból áll, még pontosabban egy

Győrben a beruházás szükségességét egyöntetűen elismerik, és ha figyelmen kívül hagyjuk azokat az ingatlantulajdonosokat, akik a város egyik legértékesebb területén találkoznak a belső tehermentesítő nyomvonalának közelségével, akkor bátran kijelenthetjük, hogy ez egy régóta várt fejlesztés a város számára.

A 2022-es országgyűlési választás kiemelt témája volt ez a híd, amelyről akkor már öt éve, 2017-ben döntöttek. Azzal a kiegészítéssel ráadásul, hogy a kivitelezésnek 2019-ben el kell kezdődnie. Nem kezdődött el, a helyi fideszes győri országgyűlési képviselő 2021-ben azt posztolta, azon dolgozik, "hogy a belső elkerülő építése még ebben az évben elkezdődjön".

Van még egy csavar a történetben, a NIF Zrt. ugyanis 2021 novemberében a kiadott környezetvédelmi engedélyek alapján 8,5 hektáron kivágta a fásszárú növényzetet, megtisztította a terepet a munkákhoz. Egy hónappal később, 2021. december 22-én pedig megkötötték az ideiglenes szerződést a leendő kivitelezővel, a Strabaggal is.

A 2017 óta eltelt időszak jelentős hatással volt az árakra: az eredetileg tervezett 22,5 milliárd forintos költség helyett a győztes cég 2022-ben már 32,86 milliárd forintért vállalta a munkát. A határidő 2022 júniusára sürgetett, hiszen ha addig nem sikerült megkötni a szerződést, az ajánlat érvényét veszíti. Végül a megállapodás nem született meg, így az ajánlat érvénytelen lett. Jelenleg nem világos, hogy 2025-ben milyen összegért vállalná el a Strabag, vagy más cég a munkát, de valószínű, hogy a mohácsi Duna-híd 359 milliárd forintos költségvetésének csupán töredékét jelentene.

2022 egyik kormányinfóján felmerült a győri fejlesztés sorsa, amelyre Gulyás Gergely miniszter válaszolt. Az államtitkár megerősítette, hogy a projekt nincs veszélyben, viszont az építkezések megkezdését 2024-re halasztják. Bár nem tudni, hogy a beruházás felelősei mennyire bíznak a terveikben, egy dolog biztos: nem engedik, hogy a növényzet újra átvegye az irányítást azon a közel kilenc hektáros területen, amelyet már megtisztítottak. A nyomvonal továbbra is jól látható, amit a legfrissebb felvételünk is igazol.

Ez lenne az ötödik híd, Győrben ugyanis jelenleg négy híd ível át a Mosoni-Duna felett. A Kossuth hidat a II. világháborúban bombatámadás érte, 1950-ben építettek újjá. Az Árkád közelében lévő Széchenyi hidat 1979-ben, a Jedlik Ányos hidat 2010-ben vették birtokba az autósok. A legújabbat a győri hídépítő mérnökről, Klatsmányi Tiborról nevezték el, ezt a hidat 2018-ban adták át.

Related posts