A padlizsán, ugye, nem váltja ki a leprát?
Orbán Viktor a színpadra lépett, ahol Koltai Róbert várta. A találkozó során nemcsak a szavak, hanem az érzések is szabadon áramlottak közöttük. Az ajándékot, amit ott kapott, nem rejtette el; inkább büszkén viselte, tudva, hogy az a pillanat mindkettőjük számára különleges jelentőséggel bír.
A padlizsánkrém, vagy ahogy Erdélyben ismerik, a vinetta, szinte elmaradhatatlan kísérője a helyi étkezéseknek. A kínálóasztalon mindig ott díszeleg, hogy az éhes vendégek friss kenyérre kenve élvezzék. Ezt a különleges zöldséget sokféleképpen emlegetik: fekete paradicsom, tojásgyümölcs vagy éppen török paradicsom néven is ismert. Az ízletes krém igazi ínycsiklandó csemege, amely a helyi gasztronómia egyik meghatározó eleme.
Majonézes vagy majonéz nélküli? Melyik verziót választanád?
A padlizsánt a forró kemencében vagy sütőben addig sütjük, míg a héja meg nem ég. Ekkor a zöldség füstös ízjegyeket vesz fel, ami igazi karaktert ad a padlizsánkrémnek. Ezután, hogy megőrizzük az étel színét, fakannállal óvatosan kikaparjuk a sült belsejét, és alaposan összetörjük. A masszát olajjal, tojással és hagymával gazdagítjuk, hogy még ízletesebb legyen. Az pedig, hogy kerüljön-e bele majonéz, már ízlés dolga; ahány ház, annyi szokás!
Ínycsiklandó: Széll Tamás receptje a Lidl Konyhából
Féltek a fehér héjú fajtától, mert úgy vélték, hogy az leprát és őrületet terjeszt.
A padlizsán története meglehetősen érdekes és sokszínű. Egyes források szerint Délkelet-Ázsia a szülőhazája, ahonnan arab kereskedők közvetítésével jutott el Európába. A Földközi-tenger partvidékén és a Balkáni-félszigeten már a XVII. századtól fogva ismerték és termesztették ezt a különleges zöldséget. Érdekesség, hogy a padlizsán hajdanában fehér héjjal bírt, és sokan tartottak tőle, mivel azt hitték, hogy leprát, sőt, elmebajt is okozhat. Azonban a XX. századra a kutatásoknak köszönhetően felfedezték, hogy a padlizsán fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár, és ma már a gasztronómia egyik kedvelt alapanyagává vált.
Szegény padlizsán! Egy férfi különös ötlettel próbálta orvosolni a székrekedését, de végül a kórházban kötött ki.
Az elefántok és az impalák valódi különlegességnek tekintették.
Egy alternatív elmélet szerint az Észak-Afrikában őshonos növényt az elefántok és impalák terjesztették el a kontinens különböző részein. Ezek az állatok hatalmas távolságokat tettek meg, miközben kedvenc bogyótermésüket fogyasztották, és így a padlizsán magvait is szétszórták emésztőrendszerük segítségével. Azt is mondják, hogy Afrikából Ausztráliába a madarak játszották a főszerepet a növény eljutásában.
A Távol-Keleti országokban a formájának köszönhetően a nemiség szimbólumaként tekintenek rá, és ez a nézet a mai napig fennmaradt. Az arab kultúrában pedig különleges vágykeltő erővel ruházzák fel.
Itt egy paprikás padlizsánkrém receptjét találja.