Azok, akik hosszú évek óta spórolnak a nyugdíjukra, valószínűleg nem azzal a szándékkal terveznek lakásvásárlást a közeljövőben.

Köszönjük a megkeresését! Jelenleg sajnos még nem áll rendelkezésünkre elegendő adat az önkéntes nyugdíjpénztárak (ÖNYP) ingatlancélú felhasználásának tapasztalatairól. Javasoljuk, hogy térjünk vissza erre a témára később, amikor már több információval tudunk szolgálni.
Bár a kormányzat vonzó ajánlattal állt elő, a nyugdíjra takarékoskodók mégsem éltek a pénztári megtakarításaikból történő lakásvásárlás lehetőségével.
A várakozásokkal ellentétben a kormány célja az volt, hogy körülbelül 300 milliárd forintnyi forrást vonjon ki a közel 2000 milliárd forintos pénztári vagyontömegből. A pénztárak is hasonló lépéseket terveztek, azonban most úgy tűnik, hogy a pénzügyi terveiket lefelé kell korrigálniuk.
A Grantis érdeklődésére a Magyar Nemzeti Bank reagált, és elmondta, hogy a folyamatos felügyelet keretében gyűjtött adatok alapján a friss ingatlancélú szolgáltatások iránti igénylések összege általában nem éri el a nyugdíjpénztárak által a pénzügyi tervekben megfogalmazott elvárásokat. Az önkéntes nyugdíjpénztárak által kezelt vagyon esetében csökkenés nem észlelhető, és nem volt szükség a befektetési eszközök kényszerértékesítésére sem. A Magyar Nemzeti Bank eddig nem tapasztalt komoly problémákat a pénztárak részéről az ingatlancélú szolgáltatásokkal kapcsolatban, és a tagi igények kielégítése zökkenőmentesen zajlik.
Korábban egyébként a jegybank is csökkenő kiáramlást becsült a megtakarítási felmérésében: míg szeptemberben a megkérdezettek 26 százaléka akarta felvenni az ÖNYP-megtakarítást, év végére már csak 14 százalék mondta ezt. 365 milliárd forintról 215 milliárd forintra apadt így a várható kiáramlás.
Jelenleg még korai lenne messzemenő következtetéseket levonni, hiszen még csak egy hónap telt el. Emellett fontos megemlíteni, hogy a lehetőséget kihasználni kívánó tagok egy része nem nyújtott be megfelelő dokumentációt a kifizetésekhez.
Mint az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége szerint a tagpénztárainktól érkezett jelzések alapján nem ritka, hogy a kifizetést kérők a szükséges dokumentumok - például az adásvételi-, illetve hitelszerződés, vagy a számlák - benyújtása során kifelejtenek valamit, így hiánypótlást kell tenniük, ami meghosszabbítja az ügyintézést.
Az ÖPOSZ is megerősítette, hogy a tagpénztárak kifizetései zavartalanul zajlanak, és a működésüket nem érinti semmilyen akadály, mivel nem a vagyonukból fedezik a működési költségeiket.
Hitelt rendeznének a legtöbben, a legnépszerűbb cél eddig a lakáshitel törlesztés, és csak ezt követi a lakásvásárlás, amit a felújítási igények követnek.
A kisebb fokú lelkesedésnek valószínűleg az az oka, hogy az 1,1 millió tagból a rendszeres tagdíjfizetők (akiknél a vagyon nagyobb része van) tudatosak és pontosan tudják, hogy a nyugdíjpénztári megtakarításukkal az állami nyugdíjukat akarják kiegészíteni és nem most akarnak lakást venni. Azokat pedig, akik tagok, de már évek óta nem tesznek félre, egy ilyen lehetőség is nehezen sarkallja pénzügyi cselekvésre - véli Veres Patrik, a Grantis pénzügyi elemzője.
A pénztárak taglétszáma hosszú idő után ismét felfelé ívelő tendenciát mutatott, és 2024-ben is figyelemre méltó hozamokat biztosított a megtakarítók számára.