Ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, akkor a legnagyobb korrupcióval küzdő tagállamként lépne be a közösségbe.

Volodimir Zelenszkij elnök január 15-én bejelentette, hogy Ukrajna ambiciózus tervei között szerepel, hogy 2025-re öt-hat különböző EU-csatlakozási tárgyalási klasztert indítson el.
Ursula von der Leyen február végén a "Támogassuk Ukrajnát" plenáris ülés keretein belül hangsúlyozta, hogy a folyamat 2022. június 17-én vette kezdetét, amikor az Európai Bizottság nyilvánosan támogatta Ukrajna uniós csatlakozását az Európai Tanács előtt. Ezzel párhuzamosan az EU hét kulcsfontosságú mérföldkövet határozott meg, amelyek az ország integrációs törekvéseinek elősegítését szolgálják.
- emlékeztetett a Tényellenőr, majd így folytatta:
A 2021-es különjelentés megállapításai szerint az ország már a háború előtt is hosszú évek óta szenved(ett) a korrupciótól és az állam foglyul ejtésétől, ezért egy sor ajánlást fogalmazott meg a Számvevőszék is Ukrajna számára. Az egyik legfontosabb az, hogy konkrét intézkedések megtervezésével és végrehajtásával nemcsak a magas szinten elkövetett korrupciót (többek között az oligarchikus struktúrát) kell célba venni, hanem a szabad és tisztességes verseny akadályainak megszüntetésére is törekedni kell.
Mindez azt jelenti, hogy a kormányzati szereplők többsége, Porosenko elnök kivételével, nem rendelkezett tapasztalattal a gazdasági szektorban.
A Világbank úgynevezett vesztegetésgyakoriság indexe alapján - amely azt méri, hogy a megkérdezett cégek hány százaléka kapott kenőpénzfizetésre vonatkozó megkeresést, vagyis a ténylegesen tapasztalható korrupciót firtatja - a korrupciós gyakoriság több mint háromszor magasabb Ukrajnában, mint az EU Világbank szerinti legkorruptabb országában, Olaszországban.