A zabpehely áztatása fogyasztás előtt nem kötelező, de számos előnnyel járhat. Az áztatás segít a zabpelyhek emészthetőségében, és javíthatja a tápanyagok felszívódását. Ezen kívül az áztatott zabpehely állaga krémesebb lesz, így kellemesebb élményt nyújt
Röviden: Igen, mert segíti a tápanyagok hatékonyabb felszívódását. A tápanyagok jelentős része, például a kalcium, magnézium és cink, a vékonybélben szívódik fel, és a zab bőséges forrásuként szolgál.
A zab fitinsavat is tartalmaz. Ez pedig azt jelenti, hogy az ásványi anyagok nem tudnak megfelelően felszívódni. A cinkkel például a sav egyesülve szilárd kémiai komplexet képez, amely nem hatol át a bélfalon, ezért nem szívódik fel a szervezetben. Az olyan anyagokat, mint a fitinsav, amelyek megakadályozzák a tápanyagok felszívódását, ezért antinutrienseknek is nevezik.
Ha maximálisan ki szeretnéd aknázni a tápanyagokban gazdag zabpehely előnyeit, érdemes előtte áztatni. Ideális esetben egy éjszakán át, de már 30 perc is elegendő lehet ahhoz, hogy csökkentsd a fitinsav szintet. Vízben vagy tejben való áztatás során aktiválódik a fitáz enzim, amely segít lebontani a fitinsavat, így az ásványi anyagok jobban hasznosulnak a szervezetben. Az áztatás különösen fontos azok számára, akik a zabpelyhet zabkásaként fogyasztják, hiszen a puszta forralás nem elegendő a fitinsav teljes eltüntetéséhez.
Ha valaki a savanyú ízeket kedveli, annak itt van egy hasznos tipp: egy kutatás arra utal, hogy a zabpelyhöz adható citromlé hozzájárulhat az ásványi anyagok jobb felszívódásához.