Brit szakértő: Milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy Európa hatékonyan megvédhesse saját érdekeit és biztonságát?


Új Jalta készülődik, de van megoldás - erről ír Garvan Walshe, aki hét éve a magyarországi választások vizsgálatára alapított egy szervezetet.

Garvan Walshe a Foreign Policy hasábjain kifejti, hogy Európa képes saját biztonságát javítani amerikai támogatás nélkül is, de ehhez határozott intézkedések szükségesek; a halogatás csak hátráltatja a folyamatot. A brit toryk egykori nemzetbiztonsági tanácsadója, aki a 2018-as magyar parlamenti választásokat elemző Unhack Democracy nevű szervezet társalapítója, üdvözli Emmanuel Macron francia elnök döntését, miszerint nem hívta meg az összes tagállamot a közelmúltban Párizsba. Szerinte a Kremlhez húzó Orbán- és Fico-kormányok jelenléte csak hátráltatta volna a tárgyalások előrehaladását.

A tanácskozás végül nem hozott számottevő eredményeket. Donald Trump amerikai elnöke a maga módján emlékezik az 1945-ös Jaltai értekezletre, ahol Roosevelt, Churchill és Sztálin egyetértett abban, hogy Kelet-Európa a szovjet érdekszféra része legyen.

Minden érintett európai kormánynak jó oka van, hogy egyedül ne álljon az Európa védelmét szolgáló kezdeményezés élére, ám a következmény kollektív tétlenség lett Párizsban. Pedig a földrész igencsak képes lenne reagálni az amerikai szándékokra, ha kellő akaratot tanúsít. Méghozzá anélkül, hogy elmélyítené a viszályt az Egyesült Államokkal.

A különbségtétel kulcsfontosságú, mivel Amerika nem csupán a Trump-rezsimmel azonosítható. Ennek következtében a kontinensnek együtt kell működnie az elnök ellenfeleivel, és meg kell őriznie a kapcsolatokat a republikánusok mérsékelt képviselőivel, mint például Marco Rubio külügyminiszter.

Fontos hangsúlyozni, hogy Ukrajna nem fogja feladni a harcot, hiszen ennek következményei végzetesek lennének az ország számára. Ha Moszkva kezébe kerülne a hatalom, akkor a természeti erőforrásait kíméletlenül kiaknázva újraépítené katonai gépezetét, míg a fiatal generációt besorozná, hogy ágyútöltelék legyen a további terjeszkedési terveihez.

A szerző hangsúlyozza, hogy Európának sürgősen cselekednie kell, és tíz konkrét lépést kell tennie a saját biztonságának érdekében.

Related posts