Brüsszel figyelmeztette Pekinget: "Válasszatok, vagy szembenéztek a kereskedelmi konfliktussal!"

Az EU vezetői a júliusi kínai csúcstalálkozón a ritkaföldfémekhez és kritikus ásványokhoz való jobb hozzáférést fogják szorgalmazni, miközben a két fél számos vámügyi kérdést próbál rendezni. Az Európai Unió tárgyalói viszont kőkemény feltételeket szabnának az ázsiai országnak a belső piachoz való hozzáféréshez. Sok EU-s diplomata nem is számol komoly megállapodások megkötésével.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke július 24. és 25. között látogatást tesz Pekingben, hogy részt vegyenek egy csúcstalálkozón. Ez az esemény különleges jelentőséggel bír, mivel az EU és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok megalapításának 50. évfordulóját ünnepli - értesült a Reuters.
Az esemény két héttel azután fog megvalósulni, hogy az Egyesült Államok által a kereskedelmi partnerei számára megállapított határidő lejár, amely a magasabb vámok elkerülésére vonatkozik.
Kína már évek óta dominál a ritkaföldfémek kitermelésében, szinte monopolhelyzetet kialakítva ebben a szektorban. Az ország az utóbbi időszakban tovább szigorította az exportkorlátozásait e különleges ásványok tekintetében, amelyek iránti kereslet folyamatosan növekszik az autóipar, a védelmi szektor és a megújuló energiaforrások előállítói részéről. E tendencia különösen felerősödött Donald Trump áprilisi vámemelései után.
Az autógyártók figyelmeztettek arra, hogy Kína exportkorlátozásai a ritkaföldfém-ötvözetek, keverékek és mágnesek tekintetében jelentős termelési késedelmeket idézhetnek elő.
Ezért az európai vezetők várhatóan nyomást gyakorolnak Hszi Csin-ping elnökre és Li Csiang miniszterelnökre a külön-külön tartandó megbeszéléseken.
Két uniós forrás szerint az EU kínai missziója a csúcstalálkozóig kizárólag a ritkaföldfémekre összpontosít. Kína kereskedelmi minisztériuma májusban bejelentette, hogy létrehoztak egy "zöld csatornát" az uniós cégek ritkaföldfém-engedélyeinek gyorsítására. Egy uniós diplomata szerint azonban a több száz kérelemből legfeljebb a fele mutatott feldolgozási jeleket.
A helyzet fokozatosan kedvezőbbé válik, noha az engedélyezett licencek aránya ingadozik. Továbbá, az engedélyek kiadását követően is előfordulhatnak késlekedések a vámkezelési folyamatok során.
- nyilatkozta Adam Dunnett, a Kínai Európai Kereskedelmi Kamara főtitkára.
Az ellátási láncokkal kapcsolatos problémák csupán egy szeletét képezik annak a széleskörű kereskedelmi feszültségnek, amely Európa és Kína között bontakozik ki. Brüsszel a kínai elektromos autókra vámokat vezetett be, hivatkozva a tisztességtelen állami támogatásokra, ami Kínát a dömpingellenes intézkedések bevezetésére ösztönözte az uniós termékekkel szemben. Ezen felül Peking kereskedelmi vizsgálatokat indított, amelyek az uniós sertéshúsra és bizonyos tejtermékekre vonatkoznak, tovább mélyítve a két fél közötti feszültséget.
A csúcstalálkozó előkészítése nem éppen simán zajlott. Eleinte Brüsszel volt a tervezett házigazda, ám amikor Kína bejelentette, hogy Hszi nem fog ellátogatni a belga fővárosba, a rendezvény helyszínét Pekingre módosították.
Néhány uniós tisztviselő szerint a közelgő csúcstalálkozón nem várhatóak lényeges megállapodások.
Az egyik megfigyelő rámutatott, hogy Kína "kiválóan kezeli a helyzetét", és kiemelte a ritkaföldfémek jelentőségét, mint a rendszer sebezhető területét. Az ország láthatóan az utolsó pillanatig hajlandó várni, mielőtt bármilyen engedményt tenne.
Az Európai Unió célja, hogy Kína hosszabb távú ritkaföldfém-engedélyeket biztosítson, vagy akár teljes mértékben eltörölje az EU-ba irányuló exportkorlátozásokat. A brüsszeli vezetés kifejezetten azt szeretné elérni, hogy Peking világosan megkülönböztesse az EU-t az Egyesült Államoktól. A londoni tárgyalások során Kína azt javasolta, hogy a polgári felhasználású ritkaföldfémek exportengedélyeit előnyben részesítse az amerikai vállalatok számára.
"Amennyiben Kína célja, hogy az EU és a Trump-adminisztráció között egyenlő távolságot tartson, úgy a kínai kereskedelmi rendszerek nem kezelhetik az Egyesült Államokat és Európát azonos módon" - nyilatkozta Hosuk Lee-Makiyama, az ECIPE kereskedelmi kutatóintézet igazgatója, aki a múlt héten magas rangú kínai tisztviselőkkel folytatott megbeszéléseket.
Egy másik uniós tisztviselő szerint az Egyesült Államokkal való megállapodás közelgő határideje megnehezíti az EU számára a Pekinggel való megállapodást, mivel