Hogyan teljesít gaming során a Snapdragon X Elite notebook? - Képes-e futtatni a Crysis-t?


Kipróbáltuk, fut-e a snapdragonos Asus Zenbook A14-en a Crysis és néhány kedvenc PC-s játékunk. Nem erre számítottunk.

Évekkel ezelőtt már megpróbálták bevezetni az ARM-alapú SoC-kat a Windows-os PC-k világába, például a Microsoft Surface Pro X és a Microsoft SQ1/SQ2 chipek révén. Az igazi áttörés azonban csak 2024-ben következett be. A Qualcomm Snapdragon X Elite már olyan teljesítménnyel bír, amely lehetővé teszi, hogy a PC-k világában megszokott élményt nyújtsa, ráadásul a szoftveres kompatibilitás is jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt évekhez képest. A Microsoft rengeteget dolgozott ezen a téren, és ahogy a legutóbbi ASUS Zenbook A14 tesztünk során is tapasztalhattuk, az ARM-alapú PC-k koncepciója valóban jól sikerült. Természetesen az integrált NPU modullal rendelkező, Copilot+ PC-kompatibilis SoC, a lenyűgöző üzemidő és a könnyű kivitel mind vonzó tulajdonságok, de talán itt az ideje, hogy a legfontosabb kérdésre rátérjünk: miért is érdemes váltani?

Bírja futtatni a Crysist?

Örömmel értesítünk benneteket, hogy lehetőségünk nyílt egy izgalmas gépet kipróbálni a tesztlaborunkban! Beüzemeltünk néhány népszerű játékot, hogy felfedezzük, hogyan teljesít a híres kérdésre adott válaszok terén. Természetesen nem csak a Crysis került terítékre, hanem más címek is, és az eredmények, amelyeket itt alább olvashattok, igazán érdekesek lettek.

Játékkönyvtárunk felfedezése során szinte kísértést éreztünk, hogy a Cyberpunk 2077 telepítése gombra kattintsunk. Végül azonban elvetettük az ötletet, hiszen talán nem lenne a legjobb döntés egy irodai számítógépet nappali fényben megterhelni egy ilyen játék élményével. Így inkább a népszerű, de nem legújabb címekre összpontosítottunk. Természetesen könnyedén összeállíthattunk volna egy 100-as listát, de a szívünkhöz közel álló kedvenceinknél maradtunk. A Doom kapcsán a Doom Eternalra gondoltunk, míg a The Witcher 3: Wild Hunt mellett a Shadow of the Tomb Raider is helyet kapott a választásunkban. Volt lehetőségünk régebbi, vagy nem annyira GPU-igényes játékok telepítésére is, amelyek szép eredményeket produkáltak volna, de inkább a keményebb, de nem túlzottan megterhelő címek mellett döntöttünk. Az eredmények értékelésekor érdemes figyelembe venni, hogy a Zenbook A14 egy irodai munkára, tanulásra és egyszerűbb szerkesztési feladatokra tervezett ultrahordozható (és valóban szerethető) készülék, nem pedig egy hardcore gamer PC.

Listánkat természetesen a legizgalmasabb játékkal, a Crysisszal kezdtük. A Remastered verzió könnyedén települt, az indulásnál sem akadtak gondok, így a grafikai beállítások felé vettük az irányt, ahol rögtön a "Bírja futtatni a Crysist?" részletességet választottuk. A benchmark sajnos szomorú eredményt hozott: bár a játék elindult, az átlagsebesség 4,5-5 fps körül mozgott, ami többször is leesett 1 fps környékére (minden játékot natív felbontásban futtattunk). A diavetítés mellett sajnos a távoli vízfelület-textúrákkal és az éggel is meggyűlt a baja a gépnek, ezeket mindvégig hibásan jelenítette meg. Viszont legalább futott.

A játszható sebességet alacsony (low) beállítások mellett értük el, itt az átlagsebesség 32 fps lett, ám néhol még be-beesett 22-24 fps környékére. Ha a felbontásból feladsz valamennyit, és nem nézel fel az égre (vagy a távolba a vízre), akkor így játszható is a Crysis (mondjuk HD, low-medium).

Másik nagy kedvenc FPS-játékunk a Doom sorozat, és valljuk be, bármelyik részét is említhetjük, az mind különleges élményt nyújt. Nem az első résszel indítottunk, ami már a legkülönfélébb eszközökön, mint például Wordben vagy szinte bármilyen IoT készüléken is játszható, aminek van kijelzője. A Doom Eternal viszont már komolyabb rendszert követel meg, de cserébe olyan lenyűgöző látványt és élményt kínál, ami még a mai napig is lélegzetelállító. Itt tapasztaltuk meg azt a megdöbbentő érzést, amit nem vártunk egy ultrabook használata közben:

A játék lenyűgöző részletességgel és natív felbontásban, 30 fps sebességgel köszöntött engem!

Nem volt semmiféle renderelési hiba, minden elsőre betöltött, a Steam nem problémázott a szokatlan hardver miatt. Persze DLSS, ray tracing stb. nem volt elérhető, de a 30 fps nagyon jól mutatott a játékban. Aztán persze jöttek az ellenfelek és nagyobb terek, itt már benézett 15 fps alá a Doom Eternal is, vagyis azért önfeledt játékra nem ajánljuk ezt a beállítást.

A Medium beállítások mellett a natív felbontás megőrzésével már élvezhető sebességet tudtunk elérni: a 60 fps érték nem volt ritka, míg a nagyobb arénákban a tempó 30-32 fps körüli tartományra csökkent. Csak néhány alkalommal tapasztaltunk zökkenőket a játék során, különösen a sűrűn benépesített szörnyekkel teli területeken, de összességében a Vulkan remekül teljesített.

Bár nem friss megjelenés, a játék még ma is képes szórakoztatni, miközben kihasználja a videókártya teljesítményét a DirectX 12 varázsával, lenyűgöző grafikát kínálva cserébe. Az indítás ezúttal is zökkenőmentes volt, és a DirectX cím ellenére grafikai hibákkal sem találkoztunk. Azonban a legmagasabb beállításokhoz a Snapdragon X Elite nem éppen ideális választás, hiszen a 15 fps-es sebesség még egy szóló játékélményhez is meglehetősen alacsony.

Az Adreno X1-85 grafikus chip egy kicsit boldogabbá vált, mikor csak a Medium beállításokkal kellett szembenéznie, de sajnos a 25-27 fps-es átlag még mindig elmaradt a kívánttól. Ráadásul zsúfolt jelenetekben a sebesség még 20 fps alá is csökkent. A játék lehetőséget adott az Intel XeSS bekapcsolására, de ez sajnos nem hozott érdemi javulást a teljesítményben. Az AMD FidelityFX CAS és a felbontás skálázása 50%-ra történő csökkentése viszont már érezhetően növelte a teljesítményt, 27-38 fps közé emelve a játék folyamatosságát. Végül, a 720p felbontás és Medium részletesség mellett sikerült elérni a közel stabil 30 fps-t, némi kisebb akadozással. Nem éppen elképesztő eredmény, de már jóval élvezhetőbbé tette a játékélményt.

A Witcher 3 is gond nélkül indult, grafikai hibát sem észleltünk, viszont a beállításoknál a HD-felbontás fölé nem engedett váltani - igaz, így sikerült magas részletesség mellett is stabil 35-40 fps-t elérni. Ultramagas felbontású textúrákkal nem terheltük a gépet, a ray tracing pedig nem is volt elérhető.

A "Bírja futtatni a Crysist?" kérdésre felemás választ tudunk adni a teszt végén: igen, a Crysis fut a Snapdragon X Elite-alapú ASUS Zenbook A14-en, de ezzel a részletességgel, natív felbontásban sajnos be kell érned másodpercenként 2-3 képkockával. Ha a diavetítést nem fogadod el, akkor sajnos a válasz nem, a játszható sebességhez alacsony részletesség és HD-felbontás szükséges - és még ekkor is lesznek képbeli anomáliák.

A többi játék viszont jól szerepelt, a DirectX-alapú címek is szépen futottak, a Vulkan pedig egyenesen hasított. Persze a hasítást nem szabad összevetni egy GeForce RTX-alapú notebook teljesítményével, de ARM-alapú ultrabook létére szépen - a várakozásaink felett - teljesített a gép. Azt még azért nem merjük kijelenteni, hogy eljött a gamer integrált GPU-k kora (pláne azt nem, hogy ezt a Qualcomm Snapdragon hozta el), de a fejlődés egyértelmű, érdemes odafigyelni erre a területre, mert néhány generációváltással komoly előrelépéseknek lehetünk haszonélvezői.

Related posts