Fantasztikus módon sikerült megóvni a lángoktól egy Los Angeles-i házaspár otthonát.


Los Angeles egyik tűzvész által sújtott kerületében egy család csengőkamerája rögzítette, hogy miként menekülnek el az utolsó pillanatban, miközben a tűz megközelítette otthonukat. Házuk végül megmenekült, ellentétben a környék többi épületével. A tűzvész Kalifornia állam legsúlyosabb természeti katasztrófája Gavin Newsom kormányzója szerint. Az oltás folyamatosan zajlik, melyet több körülmény is nehezít.

Egy altadenai házaspár drámai menekülése elevenedik meg a csengőkamerájuk által rögzített felvételen, amelyet a CNN osztott meg. Ahogy a lángok egyre inkább közelítettek otthonukhoz, a férfi a legutolsó pillanatban vízzel locsolta le az épületet, hogy megpróbálja megvédeni azt. Az evakuálás során fohászkodtak, hogy házuk ne váljon a tűz áldozatává, és szerencséjükre az otthonuk megmenekült, míg a környék más épületei sajnos lángra kaptak.

A kaliforniai tűzvészről folyamatosan tájékoztattunk, amely január 8-án kezdődött az Egyesült Államokban. Az első napon már két életet követelt a Los Angeles közelében tomboló erdőtűz, ami drámai következményekkel járt: több százezer ember kényszerült elhagyni otthonát, közöttük pedig számos neves filmszínész is.

A helyzet súlyossága miatt több városrészt evakuálni kellett, miközben Los Angeles környékén hat különböző helyen is lángok csaptak fel. Gavin Newsom kormányzó vészhelyzetet hirdetett, és a Nemzeti Gárda egységeit az érintett területekre irányították. Joe Biden amerikai elnök szintén a helyszínen tartózkodott, hogy első kézből szerezzen információt a kialakult állapotról.

A nyugati parton csütörtökön tovább terjedt a lángok pusztítása, amikor már a hatodik tűzvész tört ki, és az áldozatok száma ötre emelkedett. A bozót több tízezer hektáron lángolt, miközben az erős keleti szél és a vízhiány komoly kihívások elé állította az oltási munkálatokat. A víztárolók kiürülése miatt sürgős vízszállítmányokat kellett útnak indítani. Számos állam sietett a segítségére a tűzoltásban, eszközökkel és hivatásos tűzoltókkal támogatva a helyi erőfeszítéseket.

A Hollywood csillagai közül többen is kénytelenek voltak bejelenteni, hogy lángok martalékává vált otthonuk. Sir Anthony Hopkins, Miles Teller és James Woods neve mellett már csak Mel Gibson említése szükséges, aki éppen egy podcast felvételén dolgozott, amikor hazaérve felfedezte, hogy egykori házának helyén csupán a föld maradt. A BBC értesülései szerint Mark Hamill, Eugene Levy, Tom Hanks és Reese Witherspoon is azok közé tartozik, akiknek el kellett hagyniuk otthonaikat a tűz miatt. Tom Hanks viszont valószínűleg a szerencsés kivételek közé tartozik, hiszen az ő házát sikerült elkerülnie a tűzvésznek.

Joe Biden már a vatikáni útját is lemondta, hogy figyelemmel kísérje a Los Angeles-i eseményeket. Eközben Donald Trump megválasztott elnök igazi tragédiának nevezte az erdőtüzeket, és Kalifornia kormányzóját hibáztatta a vízhiány miatt. Gavin Newsom ugyanis korábban közölte, hogy a tűzoltóság nem rendelkezett elég vízzel az oltási munkálatokhoz.

Csütörtök este a hírek már tíz halálos áldozatról számoltak be, és a kitelepítések száma folyamatosan növekedett, miközben több ezer épület súlyos károkról tettek tanúbizonyságot. A hatóságok a vagyontárgyak védelme érdekében kijárási tilalmat vezettek be Pacific Palisades területén, miután több személyt őrizetbe vettek fosztogatás gyanújával.

Bánlaki D. Stella, a Junior Prima díjas újságíró, aki jelenleg az Amerikai Egyesült Államokban tartózkodik, az Indexnek adott interjújában lebilincselő részletességgel osztotta meg tapasztalatait arról, miként alakult át a fényűző West Hollywood apokaliptikus színhellyé.

Joe Biden bejelentette, hogy Kalifornia állam számára a következő 180 napban teljes mértékben megtérítik a tűzvészekkel kapcsolatos összes kiadást. Az előrejelzések alapján a károk mértéke 135 milliárd és 150 milliárd dollár között mozog.

A hétfői jelentésünkben sajnos nem tudtunk jó hírekkel szolgálni. Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója bejelentette, hogy a szél ismét felerősödött, ami tovább nehezíti a tűzoltók munkáját a lángok megfékezésében. A helyzet súlyosságát tükrözi, hogy a halálos áldozatok száma is emelkedett, és már 24 ember tragikus sorsáról érkeztek hírek.

Hétfőre már 100 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát, miközben 12 300 épület vált a tűz martalékává. A kormányzó az eseményt az állam történetének legsúlyosabb természeti katasztrófájaként azonosította. Deanne Criswell, a Szövetségi Veszélyhelyzet-kezelő Ügynökség vezetője pedig arra figyelmeztetett, hogy a leégett lakott területek romjainak eltakarítása várhatóan több mint 6 hónapot fog igénybe venni.

Related posts