Diplomáciai csőtörés: Két szomszédunk feszültségei egymásra találnak.
A tavalyi csökkenés után ismét növekedésnek indult az Európai Unióba irányuló orosz vezetékes földgáz szállítása, amelyben kiemelkedő tényező a Magyarországra irányuló import felfutása. Az ukrán tranzitmegállapodás az év végén lejár, és a megújítása nem várható, ami feszültséget szülhet Szlovákia és Ukrajna között.
2024-ben az Európai Unió területére irányuló orosz vezetékes földgázimport 13 százalékkal, körülbelül 32 milliárd köbméterre emelkedett. A Reuters által közzétett statisztikák szerint ennek a mennyiségnek 15 milliárd köbmétere Ukrajnán, míg 17 milliárd köbmétere Törökországon keresztül jutott el az unióhoz.
Az elemzés rámutat arra, hogy a déli útvonal, amely Törökországot, Bulgáriát és Szerbiát érinti, jelentősen megnövelte a hazánkba érkező gáz mennyiségét. Ezen a vonalon több mint kétszer annyi gáz érkezett, mint amit a hosszú távú magyar-orosz szerződésben rögzítettek.
A 2023 októberétől 2024 szeptemberéig terjedő időszakban a magyar gázimport nettó mennyisége ezen az útvonalon 7,8 milliárd köbméterre emelkedett, ami jelentősen meghaladja a szerződésben rögzített 3,5 milliárd köbmétert.
A többlet részben más szereplők vásárlásaihoz köthető, akik a relatíve olcsóbb orosz gázt Magyarországon keresztül Szlovákiába és Ukrajnába szállították.
Korábban már említettük, hogy az RBK rekordszámú orosz gázexportot regisztrált Európába a Török Áramlaton keresztül, hivatkozva európai forrásokra.
Az idei decemberi napi átlagos uniós gázimport 91,3 millió köbméter volt, ami 7 százalékkal haladta meg a tavalyi decemberi értéket.
A Portfolio beszámolója szerint a Gazprom európai exportja drámai mértékben visszaesett az utóbbi évek során. Míg 2022-ben a gázexport 63,8 milliárd köbmétert tett ki, addig 2023-ra ez a szám már csupán 28,3 milliárdra csökkent. Az idei évre tervezett 32 milliárd köbméter még mindig jelentős lemaradást mutat a 2018-2019-es időszak 175-180 milliárd köbméteres rekordértékeihez képest.
Mint korábban megírtuk, Robert Fico szlovák miniszterelnök és Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök december 19-én megbeszélést folytatott egymással, hogy megvitassák az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás 2024 utáni folytatásának lehetőségét.
Amennyiben Kijev nem engedélyezi a gáztranzitot, Szlovákia megfontolja, hogy karácsonyra megtorló intézkedéseket vezessen be Ukrajnával szemben
Robert Fico megjegyezte, hogy bár a helyzet bonyolult, az áramszállítás és a Szlovákiából érkező humanitárius segélyek, lőszerek, valamint fegyverek szállítása továbbra is zavartalanul folyik.
Most viszont a szlovák miniszterelnök egy Facebook-videóban jelentkezett be, amelyben ismételten megfenyegette Ukrajnát.
Január 1-je után alaposan áttekintjük a helyzetet, és értékeljük, milyen lehetőségeink vannak arra, hogy válaszoljunk Ukrajna felé. Amennyiben szükséges, megfontoljuk az elektromos áram szállításának leállítását Ukrajna irányába, vagy más intézkedések bevezetését is fontolóra vesszük.
- közölte Robert Fico az MTI szerint. A szlovák miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállítása jelentős többletköltséggel járna, és az ukrajnai tranzit leállítása az Európai Unió versenyképességét is hátrányosan érintené, becslései szerint a 27 tagállamnak az ebből adódó költségei a 120 milliárd eurót is elérhetik a következő két évben.