Dél-Korea sorsa a szakadék peremén: bármikor bekövetkezhet a bukott elnök letartóztatása.
Dél-Korea megbukott elnökének támogatói tüntetnek Jun Szogjol otthona előtt, miközben a rendőrség bármikor akcióba léphet, hogy letartóztassa az exelnököt.
Ahogy arról korábban hírt adtunk, egy dél-koreai bíróság úgy döntött, hogy elfogatóparancsot bocsát ki a felfüggesztett elnök, Jun Szogjol ellen. Ezt kedden erősítették meg a nyomozó hatóságok, és a bejelentés hatására több száz hűséges támogató gyűlt össze Jun otthona előtt, hogy kifejezze szolidaritását.
A Nap Híre beszámolója szerint Dél-Korea történetének legtragikusabb légikatasztrófája egy olyan időszakban történt, amikor az ország brutális politikai és társadalmi zűrzavarba süllyedt, amely hetek óta súlyosan megviselte a társadalmat.
Csoj Szangmok, Dél-Korea új pénzügyminisztere, péntek este lépett a hatalomba mint az ország ügyvezető elnöke, miután a nemzetgyűlés leváltotta Han Dokszu miniszterelnököt. Han Dokszu az elnöki posztot azóta töltötte be, hogy december 14-én megbuktatták Jun Szogjol előző elnököt, aki hadiállapotot hirdetett ki, és állítólag tűzparancsot adott a hadseregnek. Az események gyorsan követik egymást, és Dél-Korea politikai helyzete továbbra is feszültté vált.
A nyomozók, akik a december 3-án kihirdetett hadiállapot miatt vizsgálódnak, azt követően kérték az elfogatóparancsot, hogy Jun harmadszor sem tett eleget az ügyészség idézésének.
Kedden számos ember gyűlt össze Jun otthona előtt, színes plakátokat és dél-koreai zászlókat lengetve. A tömeg hangosan kiabálta: "A hadiállapot jogszerű! A vádemelés érvénytelen!"
"A letartóztatási és házkutatási parancsot... ma reggel bocsátották ki" - olvasható abban a közleményben, amelyet a Jun elleni nyomozást felügyelő Egyesített Nyomozóhivatal adott ki. Ez a közös csoport a rendőrség, a védelmi minisztérium és a korrupcióellenes ügyészség szakembereiből áll.
Jun jogi csapata "törvénytelennek és érvénytelennek" minősítette a letartóztatási parancsot, és annak megsemmisítése érdekében fellebbezést nyújtott be.
A nemzet múltjában most először fordul elő, hogy egy hivatalban lévő elnök ellen kiadott elfogatóparancsot.
"Azért jöttem ki ide, mert megdöbbentett és elborzasztott, hogy megpróbálják letartóztatni az elnököt" - mondta Song Mi-ja, egy Jun-párti tüntető.
"A statárium nem egy puccskísérlet volt, ahogyan most próbálják azt beállítani - fogalmazott az AFP-nek."
A rendőrök nagy számban vonultak a területre, és látható volt, hogy a tüntetőket figyelmeztetik, hogy hagyják szabadon a Jun rezidenciájához vezető útvonalat, amely végül szabad maradt.
Junt a Nemzetgyűlés felfüggesztette az elnöki tisztségből, és puccskísérlet vádjával büntetőjogi felelősségre vonással néz szembe, ami életfogytiglani börtönbüntetést vagy akár halálbüntetést is vonhat maga után.
"A letartóztatási, házkutatási és lefoglalási parancs, melyet olyan hatóság kérésére állítottak ki, amely nem rendelkezik nyomozati jogkörrel, jogellenes és érvénytelen" – nyilatkozta ügyvédje, Jun Kabkeun az AFP-nek. Kifejtette, hogy védence ártatlan a lázadás vádjában, és hangsúlyozta, hogy nem volt szándékában "az alkotmányos rend megzavarása" vagy "lázadás" előidézése.
A Korrupcióellenes Nyomozó Hivatal egyik munkatársa kijelentette, hogy "megfelelően alátámasztott gyanú" merült fel Jun vonatkozásában.
A tisztviselő az újságíróknak elmondta, hogy a parancs hétfőig érvényben marad. Hozzátette, hogy ha Junt őrizetbe veszik, valószínűleg a szöuli fogdában fognak elhelyezni, mivel "aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy az érintett indokolt ok nélkül elutasíthatja az idézés teljesítését" - tájékoztatták a források.
A Junt őrző elnöki biztonsági szolgálat (PSS) korábban megtagadta a házkutatási parancsok teljesítését, így nem világos, hogy a nyomozók és a rendőrség végre tudja-e hajtani a letartóztatást.
A helyi sajtó értesülései szerint az elnöki rezidencia azonnali letartóztatása vagy átkutatása nem valószínű, mivel a nyomozók jelenleg a PSS-szel folytatnak egyeztetéseket. Jogilag bármely személy letartóztatható, aki megakadályozza a letartóztatási parancs végrehajtását – így akár az elnök testőrei is érintettek lehetnek.
Yun Boknam, az Ügyvédek a Demokratikus Társadalomért nevű szervezet elnöke, aki nem kapcsolatban áll a folyamatban lévő nyomozással, az AFP-nek nyilatkozva kijelentette, hogy Jun letartóztatása "zökkenőmentesen fog végbemenni", mivel a PSS-nek nincsenek jogi eszközei arra, hogy megkérdőjelezze a bíróság által kibocsátott letartóztatási parancsot.
Jun ügyében a nyomozást egy közös csoport végzi, amelyet az ügyészek, a rendőrség, a védelmi minisztérium és a korrupcióellenes ügyészség tisztviselői alkotnak.
Az AFP által bemutatott 10 oldalas ügyészi jelentés alapján Jun arra adott engedélyt a hadseregnek, hogy ha szükséges, fegyvert alkalmazzon a parlamentbe való behatolás során, amely a sikertelen hadiállapotra tett kísérletek része volt.
A jelentés szerint bizonyíték van arra is, hogy az elnök már márciusban is tárgyalt a hadiállapot kihirdetéséről magas rangú katonai tisztviselőkkel.
Jun ügyvédje korábban visszautasította az ügyészi jelentést, hangsúlyozva az AFP-nek, hogy az "tökéletesen egyoldalú, és sem az objektív tényeknek, sem a józan észnek nem felel meg."
A felfüggesztett elnök egy előre be nem jelentett televíziós beszédben hirdette ki a hadiállapotot, mondván, hogy az "államellenes elemek" felszámolását célozza, de a törvényhozók a Nemzetgyűlés épületébe siettek, hogy leszavazzák azt.
Egyidejűleg, jól felfegyverzett katonák támadták meg az épületet: átmásztak a kerítéseken, betörték az ablakokat, és helikopterrel érkeztek a helyszínre.
Az alkotmánybíróság fog dönteni arról, hogy helybenhagyják-e Jun felelősségre vonását.
A zűrzavar a múlt hét végén újabb mélységekbe süllyedt, amikor a parlament Han Dokszut, Jun utódját is célkeresztbe vette. Az ok? Az, hogy nem hajlandó aláírni az elődje ellen indított vizsgálatokat érintő törvényjavaslatokat.
Csoj Szangmok, a frissen kinevezett pénzügyminiszter, azonnal egy súlyos válsággal találta magát szemben, miután átvette az új ügyvezető elnöki posztot. A Jeju Air vasárnapi tragédiája, amely 179 ember életét követelte, drámai kihívások elé állította.
Kedden Csoj két új bírót nevezett ki a Jun felelősségre vonását tárgyaló alkotmánybíróságba - ezzel eleget tett az ellenzék egyik legfontosabb követelésének - többek között ezeknek a kinevezéseknek a megtagadása vezetett Han Dokszu bukásához.
A nyomozók kedden átfogó razziát hajtottak végre a hadsereg kémelhárítási parancsnokságának irodáiban, ahol két magas rangú parancsnok ellen emeltek vádat. A hatóságok szerint ezek a vezetők lázadással és hatalommal való visszaéléssel kapcsolatos cselekményekben érintettek, ami komoly aggodalmakat vet fel a katonai struktúrák integritásával kapcsolatban.