Ellátogattunk Dohányos Bandi edzőtermébe, amelyet mindenki csak Dodó-dojónak hív.
A békéscsabai Dohányos András kick-box edző nyolc éve, 33 esztendősen országos bajnok lett a huszonévesek közt, nemrégiben pedig - már masterként - egy Európa-bajnoki arany- és egy ezüstéremmel tért haza Athénból. A házi dojójában, azaz a garázs-edzőtermében beszélgettünk.
A nyolcvanas években a harmincon túliak körében a sportolás már nem volt éppenséggel a mindennapok része, és a hobbiszintű mozgás is háttérbe szorult – de ez ma már egészen másképp van. Az utóbbi három évtizedben egyre több idős ember döntött úgy, hogy aktívan beépíti az életébe a mozgást. Ezen időszak alatt számosan túllépték a biológiai korlátokat, és elképesztő teljesítményekkel rukkoltak elő.
Az egykori felnőtt világbajnoki ezüstérmes és kétszeres junior világbajnok, Dohányos András, aki Csabán kick-box edzőként tevékenykedik, tíz év szünet után 2016-ban, 33 esztendős korában úgy döntött, hogy visszatér a versenysport világába. Tanítványaival együtt részt vett az aktuális országos bajnokságon, ahol lenyűgöző magabiztossággal és precíz technikai tudással küzdött, végül light-contact és kick-light szabályrendszerben bajnoki címet szerzett.
Ez alkalommal nem kellett tíz évet várnia, csupán nyolcat, ám immár mastersként lépett vissza a ringbe. Az athéni kick-box Európa-bajnokságon kick-light kategóriában ezüstérmet, míg light-contactban aranyérmet szerzett.
- Hatévesen, a szüleim javaslatára kezdtem el Gregor Laci bácsinál kick-boxolni - meséli. - Jóformán még úszni sem tudtam, de már a köríves rúgás ment. Az elején egyébként nem voltam túl ügyes, de azt vallom, a szorgalom és szenvedély csodálatos dolgokat produkál. Közben 12-13 évesen plusz edzéseket is vettem: Laci bácsi heti három tréningje mellett átjártam Békésre Szabó Sanyihoz, valamint Maczik Pali bácsihoz boxedzésekre. Ebben a sportban alap a kéztechnika; mondjuk, ha magasabb ellenfelem volt, akkor inkább a lábamat használtam. Szerénytelenül mondhatom, meg is lett az eredménye, az országos sikereket követően 1998-ban junior vb 1. helyezett lettem, amit két év múlva megismételtem. Azonfelül van egy felnőtt világbajnoki ezüstérmem is.
- Az edzést soha, csak a versenyzést fejeztem be 23 éves koromban, mert akkoriban kezdtem el a saját életutam. Közben elvégeztem az edzőit, és megalakult a Dohányos Team, amely a József Attila Lakótelepi Tömegsport Egyesület (JALTE) egyik tagszakosztálya lett. Évekig a polgári foglalkozásom mellett edzősködtem, az utóbbi években főállású személyi edző is vagyok: az Erzsébethelyi Általános Iskolában csoportos, itthon pedig egyéni edzéseket tartok. (Az edzések a Dodó-dojóban zajlnak; valaki a kocsiját tartja a garázsban, más az edzéseket - S. T.)
A nyáron nagy port kavart az a karateedző, aki súlyosan átlépte a határokat, amikor felrúgta egyik tanítványát. Ez az eset nem csupán a sportágra vetett árnyékot, hanem alapjaiban kérdőjelezte meg a tanítás és a mentorálás etikáját is. Véleményem szerint az ilyen cselekedetek elfogadhatatlanok, hiszen a harcművészetek nemcsak a fizikai erőnlétről szólnak, hanem a tiszteletről és az önfegyelemről is. Az edzőknek példát kell mutatniuk, és nem szabadna erőszakos vagy megalázó módon bánniuk a tanítványaikkal. Az ilyen incidensek világosan rávilágítanak arra, hogy a sportágban mennyire fontos a megfelelő képzés és a pszichológiai felkészültség, hogy a jövőben elkerülhessük az ehhez hasonló tragikus pillanatokat.
- A küzdősportolóknál az elsődleges cél az önfegyelem, és ő rossz példát mutatott. Nem ez a megoldás, ha egy gyerek esetleg rosszalkodik.
Nyilvánvaló, hogy egy hatvan kilós fizikatanár eltérő módszerekkel alkalmazza a büntetéseket.
Természetesen nálam is előfordul, hogy a gyerekek néha kicsit megtréfálnak, ilyenkor guggolásra vagy fekvőtámaszra kényszerítem őket, mint egyfajta büntetés.
Emlékszem, körülbelül húsz évvel ezelőtt a Contillene éjjelnappali sörözőben dolgoztál kidobóként. Az a hely nem éppen a nyugalom szigete volt! Olyan hangulata volt, mint Mos Eisley-nek a Star Warsban – tele különféle karakterekkel és váratlan eseményekkel.
Időnként előfordult, hogy el kellett kísérnem egy-egy vendéget. A lényeg azonban az volt, hogy mindig igyekeztem a helyzetet kommunikációval kezelni, hiszen senki sem szeretné, ha a kidobóember brutálisan bánik az ittas látogatókkal. Ráadásul üzleti szempontból is kifejezetten káros, hiszen ha egy vendég bántalmazásra kerül, az nemcsak őt érinti, hanem a barátait is, és számos szemtanú is ott van a közelben. Így könnyen 110 vendéget is elveszíthetünk, és ha ezt megszorozzuk 10 ezer forinttal, a végeredmény egyértelmű: az üzlet könnyedén tönkremehet.
Ahogy teltek az évek, végül elhagytad az éjszakázás szokását, és nyolc év elteltével, 33 évesen nekivágtál egy országos versenynek. Ez igazán bátor lépés volt tőled.
Mert még mindig éreztem magamban annyi bátorságot, hogy belevágjak. Valójában csak egy hirtelen fellángolás volt, de végül remekül sikerült. Most, nyolc évnyi versenykihagyás után, újra elindultam az athéni Masters Európa-bajnokságon, ahol korábbi világ- és Európa-bajnokokkal mérhettem össze tudásomat. A kick-light döntőjében kicsit megakadtam, így elszalasztottam az első helyet. De a light-contact döntőjében ismét ugyanazzal a fiúval küzdöttem az aranyért. Akkor összeszedtem magam, és hatalmas fölénnyel nyertem. Egyébként a JALTE Dohányos Teamből Keller Zsolt a súlycsoportjában az 5. helyen végzett.
Annuska mindössze 16 éves, de már büszkén viselheti a többszörös magyar bajnok címét, ráadásul junior világbajnokságon az 5. helyet is megszerezte. Andris, a 11 éves fiatal tehetség, szintén kiemelkedik, hiszen gyerek magyar bajnok lett. Azonban számomra a legfontosabb, hogy ne erőltessem rájuk a kick-boxot; a lényeg, hogy aktívan sportoljanak, bármilyen formában is.