Egy orosz parlamenti képviselő véleménye szerint Magyarország ideális helyszín lenne a Trump és Putyin közötti találkozóra.


Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke csütörtökön bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin találkozót kezdeményezett vele. Vlagyimir Dzsabarov, a Szövetségi Tanács külügyi bizottságának első elnökhelyettese a News.ru orosz portálnak nyilatkozva kijelentette, hogy a két vezető Budapestet is szóba hozhatja, hiszen a magyar főváros biztonságos környezetet kínál mindkét államfő számára.

Dzsabarov szerint tényleg megvalósulhat a Trump-Putyin-találkozó, de a Kremlben még azért nem beszélnek róla, mert nincs időpont és helyszín - tudta meg a Parlamentszkaja Gazeta című orosz lap.

Az orosz parlamenti képviselő azt mondta, hogy egy ilyen találkozóhoz olyan helyszínt kell találni, ami semleges, és mindkét félnek komfortos. Dzsabarov szerint régebben Finnország alkalmas lett volna erre, de mióta NATO-tag lett, "rendkívül agresszívan viselkedik Oroszországgal szemben". Dzsabarov arról is beszélt, hogy személy szerint Magyarországot javasolná.

"Orbán nagyszerű viszonyt ápol Trumppal, és jó kapcsolatban van Putyinnal. De a legfontosabb az, hogy mindkét vezető biztonságát szavatoljuk ezen a találkozón"

- indokolta az orosz képviselő, hogy miért lenne ideális helyszín Magyarország. Dzsabarov javaslata kapcsán felvettük a kapcsolatot Havasi Bertalannal, a miniszterelnök sajtófőnökével, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztériummal is. Érdeklődtünk, hogy tudnak-e az említett találkozóról, és ha igen, érkezett-e bármilyen hivatalos felkérés a rendezvény megszervezésére. Amint beérkezik a válasz, frissítjük cikkünket.

Az viszont kétséges, hogy Magyarországon mindkét vezető biztonságát maradéktalanul biztosítani tudnák - különösen Putyinét, ami komolyabb kihívásnak tűnik. Az orosz elnök ellen 2023-ban a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban kijelentette, hogy amennyiben Vlagyimir Putyin Magyarországra érkezne, az elfogatóparancs ellenére nem lenne lehetőség a letartóztatására a magyar területen.

Hoffmann Tamás, nemzetközi jogász, hangsúlyozza, hogy az Európai Unióban tapasztalható, egyedi és nehezen érthető helyzet ellenére is fontos lenne érvényt szerezni az elfogatóparancsnak. Véleménye szerint a Római Statútum aláírása és ratifikálása Magyarország részéről már önmagában is azt mutatja, hogy az ország elkötelezte magát az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) kötelezettségei mellett. A Telexnek adott interjújában Hoffmann kijelentette, hogy "a kihirdetés elmaradása nem gátolná meg az elfogatóparancs végrehajtását egy konkrét esetben". Ebből következően, ha Putyin biztonságát szeretnék garantálni, az csak a nemzetközi jog megsértésével lenne lehetséges. A témát mélyebben is körüljártuk cikkünkben, valamint arról is írtunk, hogy milyen okok állnak Putyin aggodalmai mögött az elfogatóparancs kapcsán.

Related posts