Folyamatosan bővül az otthoni munkavégzésre lehetőséget kínáló állások köre.

Az otthoni munkavégzést lehetővé tevő állásajánlatok száma 7 százalékkal emelkedett tavaly május óta, összehasonlítva az azt megelőző év adataival - állapította meg a Profession.hu legfrissebb elemzése.
Az MTI-nek kedden elküldött összefoglaló szerint az elmúlt egy évben meghirdetett állásokat vizsgálva a leginkább jellemző atipikus munkavégzési formának továbbra is a home office számít, az álláslehetőségek 12,3 százalékában említették ezt a munkaadók. Idén is a részmunkaidős munkaviszony szerepel a második helyen, ezek az állások a teljes hirdetésszám 5,6 százalékát teszik ki.
A 2024 májusa óta elérhető álláshirdetések körülbelül 80%-a klasszikus, heti öt napon át tartó, napi nyolc órás jelenlétet követel meg.
A hirdetések 7,7%-ánál a munkavégzés beosztása kötött, míg a rugalmas munkaidőt mindössze 4%-uk kínálja. Ezen kívül a cégek 2,7%-a kétműszakos munkarendet kínál a potenciális munkavállalóknak.
Az elemzés szerint távmunkát leggyakrabban az IT területen kínálnak.
A tavaly májust megelőző egy évben is kiemelkedő arányban biztosítottak home office-t az informatikai területeken, ebben nincs lényeges változás. Az elmúlt egy év során leggyakrabban az IT programozás és fejlesztés, valamint az IT üzemeltetés és telekommunikáció területeken meghirdetett pozícióknál volt adott az otthoni munkavégzés lehetősége, az előbbi esetében közel felében, az utóbbinál pedig valamivel több, mint egyharmadában szerepelt ilyen információ.
Tavaly május óta az IT szektor mellett az üzleti támogatóközpontok állásajánlatai között is egyre gyakoribbá vált az otthoni munkavégzés lehetősége; ezeknél az ajánlatoknál a megfigyelések szerint közel egyharmad tartalmazta ezt az információt. Különösen a pénzügyi és könyvelési területen tapasztalható növekedés: a home office-t kínáló hirdetések aránya 29 százalékra ugrott a vizsgált időszakban.
A távmunkát kínáló pozíciókra leggyakrabban a fiatalabb generáció tagjai pályáznak. A legnagyobb részesedést a 18-25 éves korosztály képviseli, akik a jelentkezők 27,9%-át teszik ki. Őket követik a 31-40 éves munkavállalók, akiknek aránya 26,8%, míg a 26-30 éves korcsoport 20%-ot képvisel. Érdekes megfigyelni, hogy a távmunkára jelentkezők közel fele rendelkezik egyetemi vagy főiskolai végzettséggel, míg 40%-uk középiskolai diplomával bír.
Az álláskeresők választásában nem csupán a bércsomag, hanem a nem pénzbeli juttatások is kulcsszerepet játszanak. Különösen kiemelkedő jelentőséggel bír a távmunkára való lehetőség – mutatott rá a Profession.hu.