"Erőszakos cselekedetek és brutális fizikai erőfeszítések jellemezték a helyzetet, miközben autók lángra lobbanása vált a bűnbanda sötét, kilencvenes évekbeli taktikájának szimbólumává."


Szlovákia keleti vidékén egy olyan szervezett bűnözői csoport tevékenykedett, amelynek módszerei visszarepítenek minket a '90-es évek sötét időszakaiba. A rendőrség vezetősége kedden délután tette közzé a banda működéséről szerzett információit.

"Erőszakot, nyers fizikai erőt alkalmaztak, vagyontárgyakat rongáltak meg. Autók felgyújtásával próbáltak befolyást szerezni az üzleti szférában. Módszereik a sötét kilencvenes éveket idézik" - jelentette ki Jana Maškarová országos rendőrfőkapitány a keddi sajtótájékoztatón.

A Funeral (magyarul: "Temetés") fedőnevű nagyszabású akcióról van szó, amelyben június végén több száz rendőr részvételével zajlott rendőrségi akció Szlovákia-szerte. Eredetileg 12 személyt tartóztattak le. Végül négy férfi került előzetes letartóztatásba, köztük az állítólagos bűnszervezet vezére - a jól ismert kassai vállalkozó, Róbert Juraj Paulinský, akit "Tučniak" (Pingvin) vagy "Guľa" (Golyó) becenéven is emlegetnek.

Maroš Kubala, a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal vezetője elmondta, hogy az ügy kapcsán szoros együttműködés valósult meg nemcsak a rendőrségi ellenőrző hatósággal, hanem a katonai hírszerzéssel is. Az ellenőrzés fontosságát az indokolta, hogy a letartóztatottak között négy rendőr is akadt. A katonai hírszerzés szerepéről azonban Kubala nem osztott meg további részleteket - tájékoztatott az Aktuality.

"A nyomozó elegendő bizonyítékot szerzett ahhoz, hogy megállapítható legyen: 2019-ben egy csoport alakult, amely egészen a rendőrségi akcióig működött. Erőszakos, vagyon elleni és korrupciós bűncselekményekkel foglalkoztak" - mondta. A csoportnak két ága volt, valamint egyértelmű hierarchikus struktúrával és feladatmegosztással működtek.

A Specializált Büntetőbíróság bírája az előzetes letartóztatásról szóló végzésében Paulinskýt "tankönyvszerű példaként" említette, amikor a szökés veszélyéről beszélt. A nyomozás során súlyos bűncselekmények elkövetésével gyanúsítják, és anyagi helyzete is kedvező, ami növelheti a szökés kockázatát. A bíró kiemelte, hogy nem zárható ki, hogy Dubajba próbálna menekülni, ahol rendszeresen tartózkodik, és saját állítása szerint ott van állandó lakóhelye, illetve bankszámlája is.

A csoport tagjai között a rendőrség kötelékében is akadtak informátorok. "A biztonsági szektorhoz közel álló egyénektől gyűjtöttek adatokat az általuk elkövetett bűncselekmények nyomozásáról, valamint a csoport általános működéséről. Emellett próbálták feltérképezni, hogy a rendőrség mennyi mindent tud róluk. Tudatában voltak az egyenruhások nyomozási stratégiáinak, ami jelentősen megnehezítette a hatóságok munkáját" - részletezték a rendőrségi vezetők.

Paulinský mellett három másik gyanúsított is előzetes letartóztatásba került. Közöttük található egy volt rendőr, valamint egy aktív szolgálatban lévő rendőr Kassáról, aki saját bevallása szerint már 18 éve tagja a testületnek.

A rendőr határozottan elutasítja a bűnösség vádját, míg az ügyész álláspontja szerint ő a bűnszervezet második legmagasabb rangú tagja volt: nem csupán utasításokat kapott, hanem aktívan részt vett a parancsok kiadásában is.

"Aktív rendőrként széles kapcsolati hálózattal rendelkezik a rendőrségen belül, és a csoport információszerzésre is használta a nyomozások során, a legmagasabb rangú tag érdekeit szolgálva. Az ő nevében szerzett információkat a folyamatban lévő eljárásokról" - írta az ügyész.

Ezen kívül ő maga is kiosztotta a feladatokat a csoport tagjainak, akik figyelemmel kísérték a kiválasztott célpontokat, majd végrehajtották az előre kidolgozott gyújtogatási akciókat.

A rendőrség akciója során négy aktív rendőr került őrizetbe, ebből hármat azonban gyanú hiányában szabadon engedtek.

Az érintetteket nemcsak bűnszervezet alapításával és támogatásával vádolják, hanem zsarolással, közveszélyokozással, rongálással és korrupcióval is. Céljaik elérésére és áldozataik megfélemlítésére gyújtogatást használtak. Az egyik gyanúsított például 40 ezer euróért rendelte meg egy ásványvíz-palackozó üzem felgyújtását - derül ki a bírósági végzésből, amellyel előzetesbe helyezték az érintettek egy részét.

A határozatban megfogalmazottak szerint a cél az volt, hogy olyan mértékben károsítsák az üzem működését, hogy az képtelenné váljon a gyártás és szállítás folytatására, így véglegesen megszüntetve annak működését, és súlyosan érintve a kapcsolódó társaság érdekeit. A rendőrségi vádirat alapján a csoport vezetője nem csupán egy ásványvizes céget szemelt ki, hanem egy kórház igazgatóját is megfenyegette, továbbá a kamionok felgyújtása is a terveik között szerepelt.

Az akció nevét - Funeral - valószínűleg onnan kapta, hogy a csoport vezetője temetkezési vállalkozást működtet. A banda 2019-ben alakulhatott, és fokozatosan egyre nagyobb hatalomra tett szert.

Az őrizetből jogerősen szabadon engedettek között voltak Paulinský szülei is, valamint egy férfi, aki beismerte az ellene felhozott vádakat. A rendőrség szerint összesen három személy beismerő vallomást tett. A gyanúsítottak többsége, köztük a csoport feje azonban tagadja a vádakat.

Related posts