A komáromi katolikus temetőben egy sor izgalmas esemény zajlik, amely a falomlásoktól és fakivágásoktól egészen egy jelentős síremlék megmentéséig terjed. Az alábbiakban bemutatjuk a helyszínen készült képeket, amelyek szemléltetik a történéseket és a tem


Ahogy korábban már megírtuk: a komáromi római katolikus egyházközség a vonatkozó szerződés lejártát követően a tulajdonában lévő temető kezelésével 2024. január elsejétől a közérdekű szolgáltatásokat nyújtó SOMNIA centrum nonprofit szervezetet bízta meg. Miközben az új temetőgondnokság a sokáig elhanyagolt állapotú sírkertben egymást követő, különféle felújítási munkálatokat végez, ez év januárjában újabb gonddal: a temetőfal Kikötő lakótelep felőli részének kidőlésével szembesült.

A napokban pedig a létesítmény facebookos oldalán egy közlemény jelent meg, amelyben az illetékesek a temetőben zajló felújítási és revitalizációs munkálatokról tájékoztatták a fakivágások miatt aggódó és a további lakosokat. Hangsúlyozva: mindezt annak érdekében végzik, hogy javítsanak annak állapotán, és méltó környezetet teremtsenek a látogatók számára.

- olvasható a tájékoztatásban.

Egyúttal azt ígérik, hogy a folyamatban lévő felújítás és revitalizáció részeként a temetőben egy új, parkosított részt is kialakítanak. Továbbá elárulták: a hulladék között, a tisztítási munkálatok során több értékes, ám sokáig elhanyagolt és szinte elfeledett sírhelyet is felfedeztek. Azok között található Komárom első polgármesterének, Amtman Jenőnek a sírja is.

- olvasható a hivatalos nyilatkozatban.

Mielőtt Molnár Marián mérnök interjújának tartalmára rátérnék, szeretném megemlékezni nemzeti ünnepünk közeledtével egy különleges személyről, Amtman Jenőről. Ő 1873. február 18-án, 61 éves korában távozott az élők sorából, és sajnos méltatlanul feledésbe merült. Ideje, hogy felidézzük városunk e jeles alakját és egyik figyelemre méltó tettét, amely öröksége még ma is hatással van ránk.

Tudvalevő, hogy Komárom szabad királyi város ügyeinek intézését 1848-ig főbíró irányította. A polgármesteri tisztséget a városban 1848. május 4-én, belügyminiszteri rendelettel rendszeresítették.

Első polgármesterévé Amtman Jenőt választották (apja évtizedekig ült a főbírói székben), aki végzett jogászként előbb a város főügyésze, később országgyűlési követe, majd főjegyzője lett. A polgármesteri tisztséget pedig bő négy évig, vagyis egyfolytában 1852 decemberéig töltötte be, majd rövid ideig még 1861-ben és 1867-ben is a jeles város élén állhatott, melyet a közbeeső időben az osztrák önkényuralom éveiben kinevezett biztosok irányítottak.

Batthyány Lajos miniszterelnök utasítására 1848. augusztus 10-én 1200 komáromi nemzetőr mellé 1200 esztergomi nemzetőr érkezett Komáromba, hogy részt vegyenek a vár védelmében. A csapatokat Besze János és Kosztolányi Mór őrnagy irányította. A vár parancsnoka, Wilhelm Mertz, aki a Habsburg-ház hűséges szolgája volt, azonban tíz napon át megakadályozta, hogy a nemzetőrök belépjenek a vár területére, így kénytelenek voltak a Nádor-vonal bástyáiban várakozni.

Szeptember 10-én újabb esztergomi nemzetőrök érkeztek a városba, Majthényi István alezredes vezetésével. Őt Batthyány Lajos miniszterelnök írásos utasítása kísérte, amelyben Mertzet a vár parancsnokságának átadására szólította fel. Mertze azonban nem engedte be a nemzetőröket, ezzel tovább fokozva a feszültséget a vár és a város között. Szeptember 15-én inkább a túlparti Gönyűn állomásozó császári csapatokat rendeltek Komáromba. Amikor a városban kiderült a szándék, Amtman Jenő, Komárom polgármestere azonnali intézkedést hozott: lebontatta a dunai hajóhidat, hogy megakadályozza az ellenséges zászlóalj átkelését a folyón. Ez a lépés sikeresnek bizonyult, azonban a városban 17-én tűzvész tört ki, amelyet a lakosság a várban állomásozó, bosszúra éhes császári katonák számlájára írt.

Amtman érdemének megemlítése után térjünk vissza a jelenbe! Molnár Marián a közleményben foglaltakhoz hozzáfűzte:

Kiemelte, hogy az általuk rendbe hozott területen új temetkezési helyeket alakítanak ki, amelyeket kétszáz facsemete és bokor ültetésével igyekeznek méltó sírkertté varázsolni.

A zöldellő területen a járdák, a közvilágítás és a kutak... mindezeket a megbízott szakértő által a modern kor elvárásaival összhangban kidolgozott tanulmány szerint valósítjuk meg.

Related posts