Felmérés a Győzelem Napjának 80. évfordulójára: A harmadik világháború árnyéka egyre inkább közelít.


A YouGov által végzett közvélemény-kutatás a Győzelem Napjának 80. évfordulója alkalmából készült, és öt nyugat-európai országot ölelt fel: Nagy-Britanniát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Spanyolországot.

A válaszadók 41 és 55 százaléka között mozog azok aránya, akik úgy vélik, hogy a következő évtizedben reális lehetőség, hogy egy újabb világháború törjön ki.

A Hirado.hu jelentése szerint a Guardian információi alapján az Egyesült Államok lakosságának 45 százaléka osztja ezt a nézetet.

A legfrissebb kutatások alapján a válaszadók jelentős része – 68-76%-a – úgy véli, hogy egy újabb konfliktus esetén a nukleáris fegyverek is szerepet játszhatnak. Ezen kívül, a megkérdezettek 57-73%-a azt gondolja, hogy egy harmadik világháború során több emberélet veszne oda, mint a második világháború során. Sokan – 25-44%-nyi arányban – úgy érzik, hogy egy ilyen háború következményei globális szinten érezhetőek lennének, és az emberi áldozatok száma drámai módon megnőhetne.

Az eredmények azt is mutatják, hogy a megkérdezettek többsége - az Egyesült Királyságban 89 százalékuk, Olaszországban pedig 66 százalékuk - arra számít, hogy saját országuk részt venne egy harmadik világháborúban, azonban csak a kisebbségük, például Olaszországban 16 százalék, Franciaországban 44 százalék gondolja azt, hogy a saját fegyveres erőik képesek lennének megvédeni őket egy ilyen helyzetben. Az amerikaiak körében a hadseregbe vetett bizalom magasabb, hiszen 71 százalékuk bízik az amerikai hadsereg erejében.

A kutatás során kiemelt figyelmet fordítottunk a globális feszültségekre, amelyeknek reális esélye van arra, hogy egy új világháború kitöréséhez hozzájáruljanak.

A válaszadók körében az amerikaiak és a nyugat-európaiak 69-82 százaléka osztotta azt a nézetet, hogy Oroszország a legvalószínűbb kiindulópontja egy harmadik világháborúnak. Továbbá, az iszlám terrorizmus is kiemelt potenciális fenyegetésként bukkant fel a vélemények között.

A kutatás arra is rávilágított, hogy a nyugat-európaiak egy része aggódik az Egyesült Államokkal fennálló feszültségek miatt. Spanyolországban 58 százalék, Németországban 55 százalék és Franciaországban 53 százalék, tehát a többség úgy tartotta, hogy ezek a feszültségek is hatással vannak a kontinens békéjére.

A közvélemény-kutatás adatai világosan rámutatnak arra, hogy a második világháborúval kapcsolatos iskolai oktatás és annak tanulságai ma is kiemelkedő jelentőséggel bírnak. A megkérdezettek döntő többsége, 82 és 90 százalék között, úgy véli, hogy a háborús eseményeket kötelezően tanítani kellene az iskolákban.

Az európai válaszadók túlnyomó többsége, több mint 66%-a, és az amerikaiak 72%-a úgy véli, hogy a második világháború, valamint az azt megelőző történések napjainkban is fontos tanulságokat hordoznak a történelem és a jövő megértése szempontjából.

A kutatás során a válaszadók azt is kifejezték, hogy véleményük szerint náci stílusú bűncselekmények elkövetése bármely nyugat-európai országban, vagy akár az Egyesült Államokban is elképzelhető lenne. 31 százaléka a spanyol válaszadóknak, valamint 52 százaléka az amerikaiaknak vélekedett így.

A második világháború kapcsán a vélemények szerint mind az európai, mind az amerikai nézőpontokban hangsúlyos szerepet játszott a Szovjetunió és az Egyesült Államok a náci rezsim legyőzésében. Az Egyesült Államok iránti elismerés a válaszadók között 40-52 százalék között mozog, míg a brit résztvevők 41 százaléka a saját országát emelte ki a győzelemhez való hozzájárulásáért.

A legfrissebb kutatások és közvélemény-kutatások alapján egyre többen osztják azt a véleményt, hogy a világ újabb, globális konfliktusának esélye folyamatosan növekszik.

Related posts