Kárpátalján bezárva tartanak hadköteles korú férfiakat, akiknek a mozgását és jogait jelentősen korlátozzák.


Egyre több kárpátaljai férfi számol be arról, hogy erőszakkal tartják vissza és zárják be őket ukrán laktanyákba, miután hadkötelesként "horogra akadtak" egy ellenőrző ponton. Van, akit orvosi vizsgálat nélkül nyilvánítottak alkalmasnak a katonai szolgálatra, másokat a családjuktól szakítottak el. Az M1 riportja szerint a jogsértések rendszerszintűek lehetnek - miközben Kijev újabb mozgósításra készül.

Az M1 csütörtöki riportja riasztó képet fest Kárpátaljáról, ahol törvénytelen fogva tartásokról, hamisított orvosi alkalmassági bizonyítványokról és családjaiktól elszakított férfiakról számolnak be. Hadköteles korú helyiek arról beszélnek, hogy erőszakkal viszik be őket a laktanyákba, ahol jogi keretek nélkül, visszatartva tartják őket. Az ottani helyzet komoly aggodalmakat vet fel, és a helyiek hangja egyre inkább felerősödik a jogsértések ellen.

Joszip Babics, egy kárpátaljai férfi, akit elfogtak, elmondta, hogy Csapra szállították a határőrlaktanyába, ahol június 28. óta kényszerrel tartják fogva. Kiemelte, hogy a papírjait ellenőrizni sem fáradtak el, mielőtt ott landolt volna, és hogy mozgósításra készülnek vele. Arról is beszélt, hogy jogait súlyosan korlátozzák, és senkivel sem találkozhat, ami tovább súlyosbítja helyzetét.

Arra kötelezik, hogy akarata ellenére szolgáljon, így nem tudja gondozni az ápolásra szoruló feleségét. Soha nem esett át katonaorvosi vizsgálaton, az online rendszerben azonban már az szerepel, hogy alkalmas a katonai szolgálatra, ezeket az adatokat meghamisították.

Az M1 híradása alapján nem ő az egyedüli, aki ilyen problémával szembesül: több elfogott férfi is arról beszélt, hogy különféle laktanyákban tartják őket zárva, miután "horogra akadtak" egy mozgósító helyszínen.

A kárpátaljai régióban szinte teljesen lezárták a kiutakat: ellenőrzőpontok, határőri járőrök és szögesdrót-kerítések figyelik azokat, akik illegálisan próbálnának kijutni Ukrajnából. A férfiak közül sokan teherautókban rejtőzve, csónakkal a Tiszán, vagy akár álcahálóban indulnak útnak - derült ki a műsorból. A hatóságok azonban rendre visszafordítják őket.

Az ukrán elnöki hivatal szerint ezekre az intézkedésekre szükség van. Viktor Mikita, az elnöki iroda helyettes vezetője, korábbi kárpátaljai kormányzó úgy fogalmazott:

Fontos, hogy alaposan átlássuk a helyzetet. Kárpátalja számos uniós országgal osztozik határon, így elengedhetetlen, hogy a határvonalakat maximális figyelemmel kísérjük és ellenőrizzük.

Az M1 műsorában beszámoltak arról, hogy Kárpátalján az utolsó három év során jelentős erősítéseket hajtottak végre az ukrán európai uniós határszakaszon. A védelmet drónok, helikopterek és szögesdrót hálók segítségével biztosítják, ám ennek ellenére az illegálisan az országot elhagyni szándékozó férfiak száma nem csökkent.

Nagyon sokan teherautóba rejtőzve, csónakkal a Tiszán vagy éppen taktikai álcahálóba öltözve vágnak át a Kárpátokon, hogy biztonságosan az Európai Unióba meneküljenek. Ennek a tendenciának vélhetően az sem fog jót tenni, hogy Kijev nemsokára újabb három hónappal hosszabbítja majd meg a hadiállapotot és az azzal együtt járó katonai mozgósítást.

Ahogy korábban már említettük, néhány nappal a sorozás után tragikus módon életét vesztette az a kárpátaljai magyar férfi, akit állítása szerint erőszakkal, veréssel kényszerítettek az ukrán hadseregbe. S. József utolsó írásos vallomása – amely eljutott szerkesztőségünkhöz is – megdöbbentő részleteket oszt meg a kényszersorozás brutális módszereiről, a vele szemben elkövetett bántalmazásokról, valamint a halála előtt érzett félelmeiről. A dokumentumban feltüntetett ukrán büntetőjogi cikkelyek alapján az eset súlyos emberi jogi jogsértések gyanúját is felveti.

Ahogyan korábban említettük, Beregszászon egy magyar állampolgárságú férfi, aki kényszersorozott volt, tragikus körülmények között hunyt el a kórházban, miután ukrán toborzók brutálisan bántalmazták. Orbán Viktor mély részvétét fejezte ki a családtagoknak és hozzátartozóknak ebben a nehéz időszakban.

A beregszászi Kossuth Lajos Líceum előtt a területi toborzási és szociális támogatási központ munkatársai, az úgynevezett toborzók, lesben álltak, amikor S. József a közelükbe ért. Amint észrevette őket, hirtelen megfordult. Egy ismerőse elmondta, hogy a reakciója érthető volt, hiszen sok kárpátaljai magyarhoz hasonlóan ő sem vágyott arra, hogy a frontra menjen és életét kockáztassa Ukrajnáért. Sajnos a szökési kísérlete nem járt sikerrel: a Parisel nevű kávézó előtt már meg is támadták a toborzók, majd a szemtanúk beszámolója szerint erőszakkal betuszkolták egy furgonba, és Ungvárra vitték a toborzóközpontba. Innen Munkácsra szállították, ahol a 128-as dandárhoz sorolták be.

Egy helyi erdő mélyén történt egy szörnyű esemény: a TCK tagjai brutálisan megverték a férfit egy vascsővel, majd másnap a terepre küldték, ahol a férfi összeesett. A lap informátora szerint a családot folyamatosan azzal nyugtatták, hogy minden rendben van. Más források arról számoltak be, hogy a férfi korábban kijelentkezett a lakcíméről, és pszichiátriai vizsgálatra hivatkozva próbálta elkerülni a besorozást. "Bármi is vezetett idáig, és bármilyen okból is gyűjtötték be, ilyet nem lehet tenni" – fogalmazott a helyi forrás, tükrözve a közvélemény érzéseit. A Mandiner is megkereste a toborzóközpontot az ügy kapcsán, de a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz. A hatóságok nem megerősített információi szerint nyomozás indult a tragikus eset körülményeinek feltárására.

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára bejelentette, hogy Ukrajna budapesti nagykövetét berendelték, miután ukrán toborzótisztek brutálisan megverték egy magyar férfit Kárpátalján, aki a kényszersorozás során szenvedett súlyos sérüléseket, és ezek következtében később életét vesztette.

Az államtitkár arról számolt be közösségi oldalán, hogy "felháborító és elfogadhatatlan agyonverni valakit, ráadásul egy magyar embert, csak mert nem akart háborúba menni, és nem akart részt venni az esztelen öldöklésben". Bejelentette:

A mai nappal azonnali hatállyal berendeljük Ukrajna budapesti nagykövetét, miután Kárpátalján ukrán toborzótisztek kényszersorozás során súlyosan bántalmaztak egy magyar állampolgárt, aki sajnos később életét vesztette a sérülései következtében.

Tudatta, hogy "a hírek szerint az ukrán toborzók vasdoronggal ütötték a férfit, miután elfogták, furgonba tuszkolták, és elvitték a toborzóközpontba. A magyar családtagoknak azt mondták, hogy minden rendben, de az elfogott férfi végül belehalt sérüléseibe".

Related posts