Ferenc pápa: Az remény üzenetének közvetítéséről álmodom, tegyük félre a szavak harcát! - Vatican News

Az 59. Tömegkommunikációs Világnapra írt üzenetében a pápa arra hívja a médiában dolgozókat, hogy ne illúziókat és félelmeket gerjesztő módon tájékoztassanak, hanem keressék a jót rejtő történeteket, melyek felhívják a világ figyelmét az elesettekre.
Szalézi Szent Ferenc, az újságírók patrónusa, január 24-én ünnepli születésnapját, amely alkalomból a pápa egy különös üzenetet tett közzé. A téma, "Szelíden osszátok meg a szívetekben élő reményt", arra hívja fel a figyelmet, hogy a kommunikáció világában fontos a szelídség és a jóság. A pápa olyan kommunikátorokról álmodik, akik a szóharcok viharaiban - amelyek gyakran valós konfliktusokhoz vezetnek - képesek felfedezni az aranyat a sötétben. Arra ösztönzi a médiaszakembereket, hogy keressenek és mutassanak be olyan történeteket, amelyek képesek megnyitni a szíveket és erősíteni a testvériséget. Ezek a történetek eloszlatják a közönyt, a bizalmatlanságot és a gyűlöletet. A pápa felhívása világos: legyetek a remény hírnökei ebben a szent évben!
A Szentatya üzenetében rámutat, hogy ma sokszor egyáltalán nem reménykeltő az információs gépezet. Ma a kommunikáció gyakran félelmet és kétségbeesést, előítéletet és haragot, fanatizmust, sőt egyenesen gyűlöletet ébreszt. Túl sokszor leegyszerűsíti a valóságot, szlogenekre redukálja, hogy ösztönös reakciót váltson ki. Fegyverként használja a szót, téves vagy szándékosan eltorzított információkat terjeszt, melyekkel felzaklatja az emberek lelkét, provokál és megsebez. Ez a fajta kifejezési mód agresszív kommunikációt takar, ahol a beszélgetőműsoroktól a közösségi oldalakon dúló verbális háborúkig a versengés, a szembenállás paradigmája érvényesül, egészen a közvélemény manipulálásáig.
A félretájékoztatás és a társadalmi polarizáció jellemzi korunkat, ahol néhány hatalmi csoport példa nélküli módon rengeteg adatot és információt ellenőrzése alatt tart. Emellett a piaci logikát kiszolgáló digitális rendszerek szándékosan szétszórják az emberek figyelmét és ezzel módosítják a valóságról alkotott képünket. Ferenc pápa ezzel szemben arra buzdít, hogy vonjuk ki magunkat a másikat ellenségnek beállító kommunikáció logikája alól. A Szentatya kívánsága, sőt álma egy olyan kommunikáció, melynek révén sok testvérünk útitársaivá válhatunk, ami reményt nyújt ebben a hányattatott időszakban. Olyan kommunikáció, amely a szívhez szól; nem a bezárkózás és a harag szenvedélyes reakcióit váltja ki, hanem nyitottságot és baráti hozzáállást ébreszt. Képes felmutatni a szépséget és a reményt a legelkeserítőbb helyzetekben is.
A pápa által javasolt új megközelítés Péter apostol első leveléből ered, ahol az apostol arra buzdítja a hívőket, hogy „mindig legyenek készen arra, hogy válaszoljanak azoknak, akik kérdéseket tesznek fel reményük alapjáról” (vö. 1Pt 3,15-16). A keresztény kommunikáció három alapvető jellemzője: észrevenni a jót még a legkilátástalanabb helyzetekben is; hűen visszatükrözni Isten szeretetének szépségét és frissességét; valamint szelíd módon kifejezni magunkat. A Szentatya olyan kommunikációról álmodik, amely nem terjeszt illúziókat vagy félelmeket, hanem valódi okot ad a reményre. Ehhez elengedhetetlen, hogy túllépjünk a szereplési vágyon és az önközpontúságon, hogy ne csupán saját hangunkat keressük, hanem valóban meghallgassuk másokat.
A remény történetei
Ferenc pápa a szentév kapcsán különös hangsúlyt fektetett arra, hogy a médiamunkatársak felfedezzék és bemutassák a remény forrásait a mindennapi hírekben. Ezek a reménysugarak, melyek a sötétségben is ragyoghatnak, nem csupán színesítik a hírfolyamot, hanem hozzájárulnak ahhoz is, hogy a világ érzékenyebbé váljon a legkiszolgáltatottabbak kiáltásaira. Az üzenetében a pápa arra bátorít, hogy ne engedjük, hogy a közöny és a bezárkózás uralja a gondolkodásunkat, hiszen minden egyes reménykeltő történet egy lépés afelé, hogy együttérzőbb és nyitottabb társadalmat építsünk.