GEOrgPOLITIKA: Ki húzza a szálakat Aszad bukásának színfalai mögött? - Valószínűleg titkos megállapodások születtek - PestiSrácok


**GEOrgPOLITIKA: Ki rejlik Aszad bukásának hátterében?** - Valószínűleg egy titkos háttéralku áll a színen. Georg Spöttle 2024. december 9.

Bassár el-Aszad, Szíria megbukott elnöke, Moszkvában keresett menedéket, ahogyan azt számos orosz és nyugati hírforrás is megerősítette. A politikai pályafutása során 23 éven át irányította a közel-keleti országot, azonban már néhány nappal ezelőtt sikerült kimenekítenie családját Oroszországba. Eközben Németország és Törökország azon fáradozik, hogy számos szír menekültet visszautasítson, ezzel tovább növelve a régió feszültségét. Az amerikai légierő pedig az éjszaka folyamán több célzott támadást végrehajtott Szíriában, az Iszlám Állam pozíciói ellen.

A világ nagy része döbbenten figyeli, ahogy a felkelők mindössze 11 nap leforgása alatt szinte teljesen elfoglalják Szíriát. Különös, hogy sem Moszkva, sem Teherán nem lépett közbe Bassár el-Asszad támogatására, holott mindkét ország szoros, baráti kapcsolatokat ápolt a szír kormánnyal. Ráadásul Oroszország két katonai támaszpontot is üzemeltet a Földközi-tenger partján. Orosz források szerint Moszkva már folytatott tárgyalásokat a Haiat al Tahrir as-Sham milíciával, és azt állítják, hogy szíriai bázisaik nincsenek veszélyben.

Oroszország 2015-ben avatkozott be a szíriai polgárháborúba, segítve Asszadot abban, hogy visszaszerezze az ellenőrzést országa felett az Iszlám Államtól, valamint a külföld által támogatott milíciák és dzsihadista csoportok egész sorától. Nyugati elemzők azt fejtegetik, hogy Vlagyimir Putyin elvesztette a hitelességét, mivel nem védte meg korábbi szövetségesét. Érdekes jelenség viszont, hogy az Arab Liga egyetlen országa sem akart beavatkozni a harcokba és Irán is gyorsan kivonta diplomatáit, valamint az országban tartózkodó speciális erők tagjait.

Feltétetelezhetően egy komoly háttéralku lehet a háttérben Moszkva, Teherán, Washington DC és Ankara között. A lázadókat a török kormány és az USA támogatta pénzzel és fegyverekkel. Izraeli lapok hétfő reggel azt állították, hogy a milíciák győzelmét ők azzal segítették elő, hogy az elmúlt hónapokban folyamatosan bombázták a szír kormányerőket és ez meggyengítette a reguláris hadsereget. Izraeli egységek előrenyomultak az általuk elfoglalt, de részben az ENSZ által ellenőrzött Golán-fensíkon, hogy ott egy pufferzónát hozzanak létre.

Az USA az éjszaka folyamán több hullámban támadta az Iszlám Állam még meglévő állásait Szíria több régiójában. A Pentagon szerint B 52-es nehézbombázókat is bevetettek. A Fehérház szerint erre azért volt szükség, mert nem akarták, hogy a káoszt és a hatalmi vákuumot kihasználva a terrorszervezet rendezze sorait és ismét megerősödjön. A támadásban mind a 75 kijelölt célpontot megsemmisítették.

A felkelők szabadon engedték a börtönökben raboskodókat, köztük köztörvényes bűnözőket és terroristákat is. Ezt követően fosztogatások robbantak ki, ami miatt a milíciák kijárási tilalmat vezettek be. A reguláris hadsereg és a rendőrség szinte nyomtalanul eltűnt a városokból, a szír-libanoni határátkelő pedig őrizetlen maradt. A török kormány bejelentette, hogy mind a hárommillió, az országban tartózkodó szír állampolgárt visszatoloncolja Szíriába. A németországi hírportálok szerint a német kormány is fontolóra veszi ennek lehetőségét, és elképzelhető, hogy legalább egymillió szírt kívánnak hazaküldeni.

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás minta: "🌟 Csodás napunk volt ma! ☀️ A barátokkal együtt felfedeztük a város rejtett kincseit, és annyi nevetésben volt részünk, hogy még a nap is irigykedett! 😂 Köszönöm mindenkinek, aki ott volt! ✨ Ti vagytok a legjobbak! ❤️ #barátság #kalandok #életöröm" Ha van konkrét téma, amiről szeretnél írni, szívesen segítek abban is!

Itt van egy egyedi megfogalmazás a megadott témák köré: **Kapcsolódó Témák:** - **Bassár el-Aszad:** Szíria jelenlegi elnöke, akinek politikai pályafutása és döntései jelentős hatással voltak az ország belső és külső ügyeire. - **Geopolitika:** A térség politikai dinamikája, amely magában foglalja a hatalmi viszonyokat, szövetségeket és a nemzetközi kapcsolatok bonyolult hálózatát. - **Szíria:** Egy olyan ország, amely az utóbbi évtizedekben súlyos konfliktusokon ment keresztül, és amelynek története szorosan összefonódik a globális politikai érdekekkel. - **Vezető:** A hatalom gyakorlása és a politikai irányítás kulcsszereplője, akinek döntései formálják az ország jövőjét és befolyásolják a nemzetközi közösség reakcióit. Ezek a témák szorosan összefonódnak, és közösen alakítják Szíria jelenlegi politikai helyzetét, amely folyamatosan figyelem középpontjában áll.

Related posts