Így segíti a Megafon az AfD előretörését a német választások küszöbén.


Február 23-án vasárnap Németországban előrehozott parlamenti választások lesznek. Orbán Viktor február 12-én a Karmelita kolostorban fogadta Alice Weidelt, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt társelnökét. A magyar miniszterelnök a találkozó után az X-en közölte: szerinte Németország jövőjét az AfD és Alice Weidel jelenti.

A Megafon megmondóembereinek videói és posztjai számos hasonló üzenetet tartalmaznak. A kormánypárti influenszerek február eleje óta rendszeresen publikálnak olyan tartalmakat, amelyek az AfD-vel való szimpátiát tükrözik.

Ezek az állítások azonban több ponton félrevezetőek.

Bohár Dániel legújabb posztjában egy érdekes felmérést oszt meg, melyet egy német lmbtq társkereső oldal készített, és amelyet körülbelül 60 ezer felhasználó töltött ki. Az adatok alapján Bohár arra a következtetésre jutott, hogy az AfD, a német radikális jobboldali párt, jelentős népszerűségnek örvend az érintett közösségben. Ezt a megállapítást követően azt is hangsúlyozza, hogy a felmérés eredményei rávilágítanak a politikai tájékozódás sokszínűségére, és arra, hogy a hagyományos politikai megoszlások nem mindig érvényesek a különböző csoportok között.

A megfogalmazás mögött valószínűleg az áll, hogy az AfD határozott intézkedéseket tenne a homoszexuális közösség védelme érdekében, különösen a potenciálisan veszélyt jelentő erőszakos migránsokkal szemben.

A Bohár által hivatkozott kutatást a ROMEO néven ismert randioldal végezte, amelynek felhasználói közül összesen 60 560-an tettek eleget a kérdőívnek 2023. január 24. és február 2. között.

A válaszadók többsége, egészen pontosan 27,9 százalék (vagyis 16 896 fő) kifejezte, hogy szívesen szavazna az AfD-re.

A kutatás elkészítését az oldal azzal indokolta, hogy a választási felmérések általában nem veszik figyelembe a szexuális irányultságot, ez pedig nehezíti az LMBTQ-közösség választási preferenciáinak megértését.

A felmérés módszertana szerint minden olyan országban, ahol jelen vannak, rendszeresen végeznek közvélemény-kutatásokat a választások előtt. A felméréshez való csatlakozást minden felhasználó egy alkalmazáson belüli üzenet formájában kapja meg, és szabadon dönthet arról, hogy részt vesz-e a kutatásban. Fontos hangsúlyozni, hogy a válaszokat nem kötik össze a felhasználók profiljával, így a résztvevők névtelenek maradnak. Csak az életkorukat és a választási preferenciájukat kell megadniuk, ami biztosítja a személyes adatok védelmét.

Az oldalon azonban hangsúlyozzák, hogy

Ez a megközelítés nem megfelelő ahhoz, hogy a belőle származó felmérések alapján megbízható statisztikai választási előrejelzéseket készítsenek.

A ROMEO kérdőívét kitöltő több mint 60 ezer felhasználó esetében nem áll rendelkezésünkre információ arról, hogy ez a szám hány százalékát képviseli a német homoszexuális közösségnek. A kérdőív eredményei nem tekinthetők reprezentatívnak, mivel a platformot túlnyomórészt meleg férfiak használják, és a leszbikus nők nem képviseltetik magukat rajta. Emiatt a felmérés adatai nem alkalmazhatók a homoszexuális férfiak és nők teljes populációjára.

A kérdőív ráadásul arra egyáltalán nem kérdez rá, hogy a válaszadók milyen okból szavaznának egy adott pártra. Így Bohár bejegyzésének azon része, amiben arról ír, hogy a homoszexuálisok "vélhetően" az erőszakos migránsok miatt szavaznának az AfD-re, csupán a saját véleményét tükrözi.

Bohár tehát egy valós felmérésre hivatkozik, de abból olyan következtetéseket von le, amit a közvélemény-kutatás nem támaszt alá.

Déri Stefi szerint Marie-Thérèse Kaiser elítélése és a 6 ezer eurós büntetése mögött az áll, hogy...

"Részletes statisztikát publikáltak, amely szerint az afgán muszlim közösség aránytalanul magas számú szexuális támadást követ el Németország területén."

Erről a témáról az End Wokeness is posztolt X-oldalán (ezt a bejegyzést Elon Musk is megosztotta tavaly májusban), azzal kommentálva az esetet, hogy a politikust amiatt büntették meg, mert "pontos, kormányzati statisztikákat" osztott meg.

Ahogy azt a LeadStories amerikai tényellenőrző portál cikke is hangsúlyozza:

A politikust valóban elmarasztalták, de nem a statisztikai adatokat felvonultató posztja miatt, hanem egy másik bejegyzése miatt, amely szintén a migránsokkal foglalkozott, és a bíróság gyűlöletkeltőnek minősítette.

A német Kreiszeitung beszámolója szerint a politikust 2024 májusában ítélték a 6 ezer eurós büntetés megfizetésére, mégpedig egy 2021. augusztusi közösségimédia-poszt miatt, amiben az afgán menekülteket a csoportos nemi erőszakkal kötötte össze. Egészen pontosan ezt írta:

"Afganisztáni menekültek; Hamburg SPD-s polgármestere a "bürokráciamentes" befogadásért; befogadó kultúra a csoportos nemi erőszakért?"

A politikus bejegyzése válaszként született, amikor Hamburg szociáldemokrata polgármestere bejelentette, hogy 200 afgán menekültet szeretne befogadni a városba.

Kaiser az első poszt után egy másikat is megosztott, ahol valóban idézett statisztikákat, ám azok nem szexuális bűncselekményekről szóltak, csupán azt mutatták, hogy a hamburgiak hány százaléka rendelkezik külföldi gyökerekkel és bevándorló háttérrel. A politikus azonban a hashtageken keresztül itt is összekötötte a befogadó kultúrát a csoportos nemi erőszakkal.

A német hírforrások beszámolnak arról, hogy...

A politikust az első bejegyzése miatt vonták felelősségre, nem pedig a statisztikákkal kapcsolatos posztja miatt.

Ráadásul az AfD-s politikus nem azokat a statisztikákat tette közzé, amelyeket a megafonos Déri Stefi posztjában találhatunk. A Déri által megosztott grafikon egy Marc Vanguard nevű X-felhasználó 2023. novemberi bejegyzésében bukkant fel, amely német rendőrségi adatokra hivatkozva mutatja be a bűnelkövetési statisztikákat.

Kaisert azonban nem ezek az okok vezették el az elítéléséhez.

Szarvas Szilveszter videójában arról beszél, hogy egyre több támadás éri a német politikusokat, az elkövetők pedig nem mások, mint "a migránsok". A megafonos megmondóember ezt egy friss, a Portfolión megjelent hírrel támasztja alá, ami a német Tagesschau cikkére hivatkozva azt írja:

A 2023-as év során 4047 olyan atrocitást dokumentáltak, amelyeket képviselők vagy más választott politikai tisztségviselők éltek át. Ezzel szemben 2024-re ez a szám 4923-ra emelkedett, ami 20%-os növekedést jelent.

Ez a hír elsőként a RedaktionsNetzwerk Deutschland platformján bukkant fel. A német Belügyminisztérium adatai alapján a lap megjegyzi, hogy a politikai képviselők ellen irányuló támadások között az erőszakos bűncselekmények aránya viszonylag alacsony. 2023-ban 94 ilyen esetet jegyeztek fel, míg 2024-re a szám 99-re emelkedett.

A jelentés alapján a leggyakoribb jogsértések közé tartozik a sértegetés, a kényszerítés, a propagandabűncselekmények, valamint az olyan bűncselekmények, amelyek anyagi kárt okoznak.

Azonban a magyar és a német cikkek egyaránt hallgatnak arról, hogy az elkövetők migráns hátterűek lennének.

A Portfolio tavaly májusban részletes elemzést közölt a német politikai környezetet érintő egyre gyakoribb támadásokról. A német Merkur cikkére támaszkodva hangsúlyozzák, hogy a statisztikák szerint a fizikai támadások legnagyobb része a Zöldek és az AfD politikusait célozza meg. Érdekes, hogy a migráns hátterű elkövetők szerepéről nem esik szó a jelentésben.

Related posts