Hankó Balázs véleménye szerint hazánk 12 egyeteme is ott van a világ legkiválóbb intézményei között.


A Semmelweis Egyetem (SE) a magyar felsőoktatás megújulásának gyümölcsét élvezi, hiszen jelenleg a világ legelismertebb intézményeinek élvonalába tartozik, a legjobb 100 egyetem között foglal helyet - nyilatkozta a kulturális és innovációs miniszter szombaton Budapesten.

Hankó Balázs az SE Általános Orvostudományi Kar doktoravatási ünnepségén hangsúlyozta, hogy a gyógyítás a legnoblebb hivatások egyike. Kiemelte, hogy a magyar felsőoktatás az utóbbi öt évben jelentős megújuláson ment keresztül, amely során elhagyták a korábban a felsőoktatási intézményekre kényszerített szocialista nagyvállalati modellt.

A magyar egyetemek nemzetközi együttműködéseivel kapcsolatban a tárcavezető hangsúlyozta, hogy a kormány által indított Pannónia-program mára felülmúlja az Erasmus program teljesítményét.

A miniszter elismerően beszélt Semmelweis Ignácról, az SE névadójáról, aki rendkívüli tudásával, fáradhatatlan szorgalmával és éles megfigyeléseivel nemcsak a tudományt, hanem a reá bízottak életét is megóvta. Mindezt olyan időkben tette, amikor sokan ellenezték őt, ám a kitartása és az igazság iránti elkötelezettsége végül milliók, különösen édesanyák és gyermekeik életét mentette meg. "Ez a hit és kitartás, valamint a szuverenitás az, ami példát ad és irányt mutat számunkra; a megújult és sikeres magyar felsőoktatás is ezen elvek mentén született" – emelte ki a miniszter.

A mostani végzős orvosegyetemisták olyan intézmény diplomáját birtokolhatják, amely a globális felsőoktatási rangsorok szerint a világ 30 ezer egyetemének legjobbjai közé tartozik. Ez az egyetem több szempont alapján is a legjobb 100 közé sorolható, így a diákok nemcsak kiváló képzésben részesülnek, hanem egy nemzetközileg elismert cím birtokába is kerülnek.

- emelte ki a miniszter.

Hankó Balázs szerint az SE a hivatalos nemzetközi rangsorban csak a "valóságot véltnek, a véltet valóságnak mutató véleménymonopólium", egyfajta "reputációs szorzó" miatt található hátrébb és ez csak a kutatók jogos jussát akarja elvenni, minden jogi és morális alapot nélkülöző módon.

"Ha megpróbálnak minket korlátozni, akkor egy merész lépéssel új utakat nyitunk" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az Erasmus programnál ma már sikeresebb Pannónia-program révén idén őszig körülbelül nyolcezren juthatnak el a világ legjobb egyetemeire. Az előző tanévben ezek közül 590 hallgató a SE diákja volt.

"A kormány egyebek mellett az új orvosi képzési, innovációs kutatási központ létrehozásával is tovább támogatja az SE fejlesztését, a jogos kollégiumi igénynek pedig az új diákvárosban kell megoldódnia" - mondta.

A tárcavezető elmondta: az elmúlt években a felsőoktatáshoz való hozzáférés lehetőségének bővülésével mintegy 63 százalékkal nőtt a társadalmi szempontból kiemelt jelentőségű képzéseken részt vevők, például az orvostanhallgatók száma és az állami ösztöndíjasoké, külföldi diákoké is növekedett, az SE pedig a tudományos tevékenységével, a kutatás, innováció terén is élen jár, emellett családbarát egyetem is.

Hankó Balázs kifejtette, hogy a megújulás keretein belül kialakuló új felsőoktatási finanszírozási rendszer célja a középszerűségből való kitörés volt. A kormány lehetőséget biztosított az egyetemek számára, hogy nagyobb autonómiával működhessenek, amelynek eredményeként a teljesítményösztönzés mértéke két és félszeresére emelkedett.

A magyar felsőoktatás rendszerét ma csak az ellenérdekeltek támadják, a megfigyelések, eredmények viszont azt mutatják, hogy "igazunk van" - mondta a miniszter.

Kiemelte, hogy az orvosi és egészségtudományi területen valódi áttörések csak nemzetközi együttműködés révén valósulhatnak meg. Ezenkívül arra ösztönözte azokat, akik külföldön keresik a lehetőségeket, hogy a megszerzett tudásukat minél hamarabb hozzák vissza hazánkba.

Merkely Béla az SE-t egy világszínvonalú tudásközpontként emelte ki, és ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy a magyar űrhajósprogram keretében Kapu Tibor felkészítésében is fontos szerepet játszottak.

Related posts