Nagy horderejű bejelentés történt Brüsszelben: kötelezővé válik, hogy minden ingatlan tetejére napelemet telepítsenek. - Világgazdaság
Az Európai Unió friss irányelvei szerint 2027-től kötelezővé válik a tetőre telepített napelemek használata, ami várhatóan 150-200 gigawatt új kapacitást eredményez. Ez a lépés lehetőséget teremt arra, hogy maximálisan kihasználjuk a háztetőkben rejlő napenergia-potenciált - számol be róla az Öko Drive.
Az Európai Unió területén található háztetők jelentős része, a középületek körülbelül 60%-a ideális a napelemek telepítésére, és megfelel az uniós napelem szabvány követelményeinek.
„Fontos lépést tettünk a fenntarthatóság irányába” – hangsúlyozta Jan Osenberg, a SolarPower Europe vezető politikai tanácsadója. Az új jogszabály szerint minden új épület kötelezően napelemes rendszert kell, hogy telepítsen. A Bloomberg NEF elemzése alapján a proaktív napenergia-szabványok, ahogyan azt már több uniós országban is láthatjuk, 8-11 százalékkal javíthatják a beruházások megtérülését a már meglévő, visszamenőleges hatályú telepítésekhez képest. Ez a napenergia-szabvány nem csupán a gazdasági előnyökről szól, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy a társadalom szélesebb rétegei részesüljenek a napenergia előnyeiből, így segítve a többlakásos épületek esetében felmerülő akadályok leküzdését.
A jövőbeli energiapolitika keretein belül 2028-tól kötelezővé válik, hogy a nagyobb felújításokon átesett nem lakóépületeken napelemeket telepítsenek. Ezt követően, 2030-tól az új lakóépületek, míg 2031-től minden alkalmas meglévő középület is alávetendő ennek a követelménynek. A jogszabály különösen a tágas tetőfelületek potenciálját kívánja kihasználni, így lehetőség nyílik például irodák, kereskedelmi létesítmények vagy parkolóházak napelemekkel való ellátására. Fontos megjegyezni, hogy bizonyos típusú épületek, mint például mezőgazdasági létesítmények és történelmi épületek, mentesülhetnek a szabályozás alól.
A tetőkön elhelyezett napelemek intelligens párosítása az elektromos meghajtással és a hőszivattyúkkal szintén mérséklik majd a hálózatra gyakorolt hatást, sőt, a hálózati stressz idején rugalmas szolgáltatásokat nyújtva közvetlen támogatást adhat a hálózatnak" - mondta Osenberg. Európában a tetőre telepített napelem-kapacitás 2023 végén több mint 170 gigawatt volt, és 2027 végére várhatóan 355 gigawattra nő.