Hazatértek Barcelonából a Camp Nou legendás magyar futballóriásainak emlékei.


Az a személy, aki inspirálta a Camp Nou megépítését, vagy ahogy a katalánok hívják, a Nou Camp.

Kubala László, az FC Barcelona történetének egyik legmeghatározóbb alakja, akinek neve örökre összefonódik a klub legendás örökségével. Bár Lionel Messi pályafutása talán felülmúlja Kuksiét a statisztikák tükrében, az igazság az, hogy nem Messi tiszteletére emeltek új stadiont Barcelonában, hanem Kubala iránti tiszteletből. Az ő varázslatos játéka és egyedülálló személyisége formálta a klub arculatát, és örökre beírta magát a futballtörténelem lapjaira.

A Les Corts stadiont azért váltották le egy sokkal nagyobb, százezres kapacitású arénára, mert Kubala 1949-es érkezése óta a futball Katalóniában olyan hihetetlen népszerűségnek örvendett, hogy a sportág helyi ikonja lett. Ekkora kereslet mellett elengedhetetlenné vált egy hatalmas stadion kialakítása.

Nem csoda, hogy 2009-ben az ő monumentális, életnagyságú bronzszobrát állították fel a Camp Nou bejáratánál.

És az is tény, hogy Messi érkezéséig és kiteljesedéséig nem volt népszerűbb játékosa a Barcának, mint a tizenegy év leforgása alatt a klub színeiben 357 mérkőzésen 281 gólt szerző szőke csatár.

Akinek a centenáriumára, születésének századik évfordulójára, 2027. június 10-én bemutatják az életét feldolgozó filmet, Kocsis Tibor rendező alkotását. Ha minden jól megy, tegyük hozzá. Mert most még csak az előkészületeken - anyaggyűjtés, gyártáselőkészítés, forgatókönyv, stb. - vannak túl, a magához a forgatáshoz szükséges összegre még csak a kérelmet adták be a Nemzeti Filmintézethez.

Öt éven át tartott az anyaggyűjtés, és olyan hatalmas mennyiségű és kiváló minőségű dokumentumot sikerült felhalmoznunk, hogy az gazdagságában összehasonlítható Kusturica Maradona-filmjével vagy az Amy Winehouse-ról készült dokumentumfilm anyagával.

Kocsis Tibor, a 2004-es "Új Eldoradó" című film rendezője, amely a verespataki aranybánya történetének rejtelmeit bontogatta, Balázs Béla-díjjal tüntették ki munkájáért.

A film költségvetése valószínűleg megvalósul, hiszen az egyik kulcsfontosságú ígérvény, José Carreras szándéknyilatkozata már a birtokunkban van. A világszerte ismert katalán tenor, aki szenvedélyesen rajong a Barcelonáért és Kubala legendájáért, lesz a film narrátora. Kocsis optimizmusával bízik benne, hogy a katalán klub támogató nyilatkozata is hamarosan megérkezik, ami után megkezdődhet a forgatás. A mozi költségvetése körülbelül megegyezik a Hosszú Katinka-film és A nemzet aranyai büdzséjével. Érdekesség, hogy A nemzet aranyai, amely minden idők legnagyobb közönséget vonzó dokumentumfilmje, rendezője, Elek Ottó is részt vesz a Kubala-projektben, mint Kocsis társrendezője.

A Kubala-ereklyék kibontásához a Flora Film irodájában gyűltünk össze, ahol a Madách utcai lakás szinte minden zugát megtöltötték a különböző tárgyak. A rendező egy részüket autóval, míg a többit repülővel hozta haza. A csomagolópapírok eltávolításában két baszkföldi diáklány, Aioha és Jone volt segítségünkre, akik az Erasmus-program keretein belül tanulnak Budapesten, és gyakorlatukat a rendező "műhelyében" töltik. Közösen felfedeztük a szobrokat, festményeket, és a korabeli merchandising mindenféle csecsebecséjét, amelyek mind a Kubala-örökséget idézték meg.

Az emléktárgyak zöme Kocsis Tibor kezei közé került, amikor egy barcelonai gyűjtő, a Jose Maria Fornes Ros néven ismert dermatológus 13 évvel ezelőtt bemutatta neki különleges kollekcióját.

Dr. Fornes szenvedélyesen rajong a Barçáért, ahogy minden igazi katalán, és különösen nagy tisztelettel adózik Kubala Lászlónak. Látogatásunk alkalmával a Calle Valencián található otthonába léptünk be, ahol egy mesés Barca- és Kubala-ereklyegyűjtemény fogadott minket. Az 1950 és 1953 közötti időszak legendás csapatáról, a híres "Öt Kupa Barcájáról" beszélgettünk, amelynek Kubala volt a vezéregyénisége. Este fél hétkor érkeztünk, és annyira elragadott minket a gyűjtemény gazdagsága, hogy csak éjfél után, fél egykor tudtunk távozni. Dr. Fornes lakása valóságos Kubala- és Barca-múzeumként funkcionált, tele lenyűgöző emlékekkel és történetekkel.

Hazakerült az 1950-es eredeti Camp Nou-tervrajz, a belépőjegyek a stadion 1957. szeptember 24-én tartott megnyitójára, amikor Varsó válogatottja volt az ellenfél, és amelyen a vendéglátó Barca így állt fel:

A Camp Nou történetének első találatát a híres paraguayi csatár, Eulogio Martínez jegyezte.

Dr. Fornes néhány éve meghalt, és az örökösei, a négy gyermeke egy jelképes összeg fejében, megható gesztussal Kocsis Tiborra hagyták a gyűjteményt. A katalán gyűjtőnek szívügye volt, hogy hiteles film készüljön Kubaláról.

Kétségtelenül állíthatom, hogy a birtokomban lévő Kubala-gyűjtemény körülbelül háromezer fotóból áll, amelyek közül sok aláírt, így valószínűleg gazdagabb, mint amit a Barca-múzeumban találhatsz. Emellett számos Kubala-szobor, gyufásdoboz, pezsgő és csokoládé is gazdagítja a kollekciómat. Valójában a merchandising mint jelenség Spanyolországban Kubalával kezdődött el.

Kocsis sok-sok évvel ezelőtt, 2008-ban, egy holland producertől hallott először Kubaláról, és azonnal elvarázsolta a zseniális, kőbányai származású futballista, aki ugyanúgy 1927-ben született, mint Puskás. Milyen gyönyörű játéka a sorsnak, hogy néhány kilométerre egymástól két ekkora futballgigász jött a világra, gyakorlatilag egyszerre.

"Nemrégiben, tavaly decemberben ott lehettem a Liceuban, a világ egyik legszebb operaházában meghívottként, amikor a klub a 125. születésnapját ünnepelte. Megható volt, hogy a nézőtéren az első sorban kaptam helyet - újságolta Kocsis. - Mellettem kettővel ült Frank Rijkaard, mögöttem Gerard Piqué a barátnőjével, ugyancsak karnyújtásnyira Xavi, körülbelül hat méterre tőlem a jelenlegi csapat Yamallal, Cubarsival, egészen hihetetlen volt. A karzatom pedig ott ültek a diplomaták, köztük Taróczy Balázs, a magyar főkonzul. Úgy érzem, mindez biztató a film szempontjából."

Kocsis Tibor elhatározta, hogy mindenáron befejezi a film forgatását Kubala születésének századik évfordulója előtt. A tervek szerint márciusban benyújtják a gyártási pályázatot a Nemzeti Filmintézethez. A film címe: "Kubala, a Barcelona magyar hőse".

Related posts