Hogyan jelenik meg Borsod Magyarország 2024-es boldogságtérképén?
A Pénzcentrum legfrissebb, közel 11 ezer válaszadó bevonásával készült felmérése szerint 2024-ben kis mértékben javult a magyarok általános boldogságszintje. Az országos átlag egy tízfokú skálán 5,8 pontot ért el, ami enyhe emelkedést mutat a tavalyi 5,7-es értékhez képest.
Az évente elvégzett kutatás alapos területi elemzése rávilágít, hogy Somogy és Vas megyében találhatóak a legboldogabb emberek hazánkban, míg Nógrád megye lakói a legkevésbé elégedettek életükkel. Különösen figyelemre méltó, hogy Somogy megye tavaly még a 19. helyen szerepelt, idén viszont a második pozícióba ugrott. A főváros megőrizte ötödik helyét, míg Pest megye jelentős fejlődést mutatott fel: a 9. helyről a harmadik pozícióra lépett előre.
A boldogság szintjét számos tényező befolyásolja. A nemek szerinti bontásban a nők átlagosan boldogabbnak vallották magukat, mint a férfiak. Az életkor tekintetében érdekes mintázat rajzolódott ki: a 64 év felettiek bizonyultak a legelégedettebbnek 5,9-es átlaggal, míg a 25 év alattiak a legkevésbé boldognak. A családi állapot is meghatározó tényezőnek bizonyult: a házasságban élők átlagosan 6,1 pontra értékelték boldogságukat, szemben az egyedülállók 4,9-es átlagával.
Az egészségi állapot szempontjából kedvező trend figyelhető meg: a tavalyi 5,8-as átlagérték idén 6,0-ra nőtt, ami az elégedettségi szint emelkedését tükrözi. A felmérés azt is kiemeli, hogy az iskolai végzettség szoros összefüggésben áll az egészségi állapot szubjektív észlelésével: azok, akik magasabb szintű iskolázottsággal bírnak, általában egészségesebbnek érzik magukat.
Az anyagi helyzet megítélése továbbra is stagnál: a tavalyi 5,5-ös érték idén sem változott, még annak ellenére sem, hogy az országos reálbérek emelkedtek. A legnagyobb pénzügyi elégedettséget a fővárosban, valamint Pest, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében tapasztalták, ami összhangban van az ottani magasabb átlagfizetésekkel.
A társas kapcsolatok minőségével való elégedettség átlagosan 6,4 pontot ért el, ami megegyezik a tavalyi értékkel. Az iskolázottság itt is meghatározó tényezőnek bizonyult: a magasabb végzettségűek elégedettebbek kapcsolataik minőségével. A kapcsolati státusz szerint a házasságban vagy párkapcsolatban élők jelentősen magasabb pontszámot adtak, mint az egyedülállók vagy elváltak.
Az önmegvalósítás terén végzett felmérés alapján a válaszadók átlagosan 5,9 pontra értékelték saját lehetőségeiket. A különböző foglalkozási csoportokat vizsgálva a vállalkozók kiemelkedően magas, 6,9-es átlagot mutattak, míg a közmunkások csupán 4,4 pontot adtak meg. Érdekes megfigyelni, hogy az életkor előrehaladtával az önmegvalósítás mértéke folyamatosan növekszik.
A munkával való elégedettség területi eltérései figyelemre méltóak: Somogy és Vas megyében élők adták a legmagasabb értékeléseket, míg Nógrád és Hajdú-Bihar megye munkavállalói a legkevésbé elégedettek. A foglalkozási csoportok között a vállalkozók emelkednek ki, 7,3-as átlagértékükkel.
Nógrád megye sereghajtó pozíciója mögött összetett társadalmi-gazdasági problémák állnak. A KSH adatai szerint itt a legmagasabb a munkanélküliségi ráta (11,1%) és az egyik legalacsonyabb a foglalkoztatási arány (67,7%). Bár a 327.721 forintos havi nettó átlagkereset nem a legalacsonyabb az országban, jelentősen elmarad a főváros 521 ezres és más, fejlettebb régiók átlagától.
A kutatás lényegében arra világít rá, hogy a boldogság és az életminőség szoros összefüggésben áll az egyén társadalmi és gazdasági helyzetével, iskolai végzettségével, valamint lakóhelyének fejlettségi szintjével. Az eredmények értékes visszajelzést nyújthatnak a döntéshozók számára, segítve őket a területi egyenlőtlenségek kezelésében és a lakosság életminőségének javításához szükséges intézkedések kidolgozásában.
Összevetettük a borsodiak értékeit a többi 18 megyével és a fővárossal.
A megyénk lakosainak általános boldogságérzete szoros összhangban áll az országos átlaggal. Az 5,7-es értékünkkel a Dunától keletre csupán Pest megye és Hajdú-Bihar büszkélkedhet valamivel kedvezőbb mutatókkal. Érdekes módon, a Dunántúlon is megelőzzük Zalát, Tolnát és Baranyát. A 19 megye és Budapest rangsorában tehát a 9. helyen végzett megyénk, ami figyelemre méltó teljesítmény.
Ami az egészségi állapotunkat illeti, a helyzet kissé kedvezőtlenebb. Jelenleg 5,8-as értéket mutatunk, ami az országos átlaghoz képest a középmezőnybe sorol bennünket, holtversenyben a 9-10. helyezésen. Ez az eredmény több más vármegye, például Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok hasonló értékeivel azonos, ugyanakkor elmarad a legjobban teljesítő Vas és Pest megyék 6,2-es mutatójától.
Az anyagi helyzetet és pénzügyi biztonságot firtató kérdésnél az elégedettségi szint 5,3-as értéket mutat, ami szintén középmezőnybeli eredmény, a 10-14. helyen szereplünk. Ez jobb, mint például Békés (5,0) vagy Nógrád (4,9) értéke, de elmarad a nyugati megyék, például Vas (5,8) vagy Győr-Moson-Sopron (5,6) értékeitől.
Ami pedig a munkával kapcsolatos elégedettséget illeti, a borsodi 6,1-es érték szintén átlagosnak mondható, hét megye is ugyanennyit ért el, így a 9-15. helyen szerepeltünk. Az érték a legmagasabb értéket mutató Somogy megye 6,5-ös értékétől.
Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Származás: Pénzügyi Központ" Ha bármilyen más jellegű átalakítást szeretnél, kérlek jelezd!