Az IEA legfrissebb jelentése szerint az atomenergia egyre fontosabb szerepet játszik a világ energiaellátásában. A tiszta jövő érdekében a nukleáris energia növekvő jelenléte hozzájárulhat a fenntartható fejlődéshez és a klímaváltozás elleni küzdelemhez.


Az IEA legfrissebb jelentése, melynek címe "Az atomenergia új korszaka felé vezető út" (The Path to a New Era for Nuclear Energy), részletesen bemutatja, hogy a nukleáris energia területén újraéledt az érdeklődés. Ez a megújult dinamika a friss politikai irányvonalak, az új építkezések, befektetések és innovatív technológiák, például a kis moduláris reaktorok (SMR) megjelenésének köszönhető. A jelentés átfogó képet nyújt a jelenlegi helyzetről, és kiemeli azokat a kulcsfontosságú kihívásokat, amelyekkel szembenézünk ahhoz, hogy a meglévő lendületet kihasználva elősegíthessük az atomenergia új korszakának eljövetelét. Emellett foglalkozik az új nukleáris projektek finanszírozási lehetőségeivel is, valamint azzal, hogyan lehet biztosítani a megbízható és sokszínű ellátási láncokat a reaktorok felépítéséhez és az üzemanyag-ellátásukhoz.

Jelenleg egyértelmű, hogy az atomenergia jelentős újbóli térhódítása zajlik, ahogyan azt az IEA már korábban előre jelezte. Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója kifejtette, hogy 2025-re az atomenergia rekordmennyiségű villamos energiát fog előállítani.

Elmondta továbbá, hogy világszerte több mint 70 gigawattnyi új nukleáris kapacitás építése van folyamatban, ami az elmúlt 30 év egyik legmagasabb szintje, és világszerte több mint 40 ország tervezi a nukleáris energia szerepének bővítését az energiarendszerében. Véleménye szerint "különösen az SMR-ek kínálnak izgalmas növekedési lehetőségeket. A kormányoknak és az iparnak azonban még jelentős akadályokat kell leküzdenie az atomenergia új korszakának útjában, kezdve az új projektek időben és a költségvetésben történő megvalósításával - de a finanszírozás és az ellátási láncok tekintetében is." Az atomenergia jelenleg a globális villamosenergia-ellátás alig 10 százalékát adja. A villamos energia növekvő felhasználása - az ipar és a légkondicionálás, az elektromos járművek és a mesterséges intelligencia térhódítása közepette az adatközpontokig - felgyorsítja az energiaigény növekedését.

A kereslet gyors növekedésével való lépéstartáshoz számos technológiából származó új termelőkapacitásra lesz szükség, beleértve azokat is, amelyek stabil és rugalmas teljesítményt is tudnak biztosítani, mint például az atomenergia. Megjegyezte ugyanakkor, hogy "a nukleáris technológiák, valamint az urántermelés és -dúsítás erősen koncentrált piacai kockázati tényezőt jelentenek a jövőre nézve, és kiemelik az ellátási láncok diverzifikálásának a szükségességét." Hozzátette, hogy manapság a dúsítási kapacitás több mint 99 százalékát négy beszállító ország adja, egyedül Oroszország a globális kapacitás 40 százaléka felett rendelkezik. Az IEA jelentése kiemeli, hogy a magánszektor is egyre inkább befektetésre érdemes energiaforrásként tekint az atomenergiára, amely biztos, versenyképes, tiszta energiát ígér, és amely a nap 24 órájában képes ellátni az energiaigényes üzemeket. Különösen a technológiai ágazat nagyjai kötnek áramvásárlási megállapodásokat a fejlesztőkkel, hogy biztosítani tudják az adatközpontok és a mesterséges intelligencia központok áramellátását.

Related posts