A BME kutatói felfedeztek egy új, eddig ismeretlen geometriai testet.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) június 25-én egy különleges sajtótájékoztatón bemutatta a világ első monostabil tetraéderét, amely forradalmi új lehetőségeket nyithat meg az űrmissziók leszállóegységeinek tervezésében. A kutatócsapat által elnevezett „Bille” névre hallgató innovatív forma a jövő technológiai fejlesztéseiben kiemelkedő szerepet játszhat.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a HUN-REN kutatói egy innovatív projekt keretében megalkották és meg is valósították az első olyan négy lapú testet, amely vízszintes felületre helyezve folyamatosan ugyanarra a lapjára dől vissza, akár egy "keljfeljancsi".
A matematikai és mérnöki világot megdöbbentő felfedezés történt: John Horton Conway 1984-ben tett sejtésének bizonyítása. E rendkívüli feladaton Almádi Gergő, a BME építészmérnök hallgatója, valamint Domokos Gábor, a BME professzora, aki részt vett a Gömböc felfedezésében és a Morfodinamika Kutatócsoport vezetője, együttműködött Conway tanítványával, Robert Dawsonnal, a halifaxi St Mary's Egyetem professzorával.
A felfedezés jelentősége, hogy a most megalkotott eljárás és az azon alapuló módszerek segítségével nagyon sok térbeli formánál meg lehet akadályozni a felborulást pusztán geometriai eszközökkel. Minél kevesebb lapú egy test, annál nehezebb olyan modellt építeni belőle, amely minden helyzetből ugyanarra a lapjára tér vissza. Az említett brit matematikuson kívül eddig nem sokan gondolták, hogy ez egy, a lehető legkevesebb (4) lap által határolt testtel is lehetséges. Az egyetlen ilyen a Bille, egy könnyű karboncső vázból és nagy sűrűségű wolfram-karbid magból épített precíziós szerkezet.
Ezen a területen ennél nincs nehezebb feladvány: ha ezt meg lehet csinálni, akkor az általunk kidolgozott elvek alapján bármilyen lapszámú poliéderből lehet hasonló tárgyat készíteni"
"Legyen egyedi a megfogalmazásod!" - javasolta Domokos Gábor, hozzátéve, hogy a Bille létrehozásával egy új konstrukciós megközelítés nyílt meg. E felfedezés további kidolgozása a mérnökök feladata, hogy a módszer a gyakorlatban is alkalmazható legyen.
A Bille geometriai feladat megoldása egy olyan innovatív megközelítést kínál, amely a talpra álló szerkezetek, például űrkompok tervezésében is hasznos szerepet játszhat a jövőben. Ez a megoldás új lehetőségeket nyithat meg a mérnöki tervezésben, hozzájárulva a stabilitás és a hatékonyság növeléséhez.
A BME professzora példaként említette, hogy a Hold felszínén jelenleg három olyan eszköz található, amelyek már nem üzemelnek, és az oldalára dőlve pihennek a holdi tájban.
Megjegyezte, hogy