Újvidéken a tiltakozók blokád alá vonták mindhárom hidat – nézd meg a videót!


Ahogy lapunk korábban már beszámolt róla, több ezer egyetemi hallgató – sokan közülük gyalogosan – érkezett pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton részt vegyen a városban megrendezett demonstráción. A tüntetők először a vasútállomáson emlékeztek meg a három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját. A diákok és a hozzájuk csatlakozó civilek a közlekedés akadályozásával fejezik ki tiltakozásukat, mivel véleményük szerint a tragédia felelőseit még mindig nem találták meg, és nem vonták őket felelősségre.

A tiltakozók először 15 percre állították meg a forgalmat forgalmas útkereszteződésekben, majd hétfőn már 24 órás blokádot hirdettek Belgrád legforgalmasabb csomópontján.

A három híd közül kettőt három órára, míg a legnagyobb, a Bácskát Szerémséggel összekötő Szabadság hidat 24 órára zárták le.

A tiltakozók szombaton 11 óra 52 perckor 15 perces csenddel emlékeztek meg az újvidéki vasúti pályaudvaron történt tragédia áldozatairól. A pályaudvar előtetője ugyanis három hónappal ezelőtt éppen abban a percben szakadt le, 15 ember halálát okozva.

A demonstrálókhoz motorosok és traktoros mezőgazdasági termelők is beálltak a sorba, ezzel kifejezve szolidaritásukat.

Milos Vucsevics, a leköszönő miniszterelnök és a Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke arra szólította fel támogatóit, hogy tartsák távol magukat a blokádtól, és kerüljék el a konfliktusokat a demonstrálókkal.

Mint tudható, az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején omlott le, és az illetékes hatóságok - habár 13 személy ellen vádat emeltek - azóta sem tettek lépéseket senki felelősségre vonása érdekében. E helyzet miatt civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők szerveztek tiltakozást. A követeléseik között szerepel a baleset felelőseinek felderítése és elszámoltatása, valamint a vasútállomás felújításához kapcsolódó dokumentumok nyilvánosságra hozatala. Emellett szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a múlt hónapokban a tüntetőkkel szemben erőszakot alkalmaztak. Kérik továbbá a diákok és tanárok szabadon bocsátását, akik a tiltakozások miatt vádat kaptak, és azt is, hogy a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet 20 százalékkal emeljék meg.

A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentációt. Ráadásul eljárás indult azokra, akik támadták a tiltakozókat. Alekszandar Vucsics köztársasági elnök közbenjárásának köszönhetően a korábban őrizetbe vett diákokat és tanárokat szabadon engedték. Emellett a költségvetési források átcsoportosításával 20 százalékkal növelték a felsőoktatásra szánt büdzsét, így a kormány szerint nincs szükség további demonstrációkra.

Related posts