Karin Smirnoff, Christoph Ransmayr és Clare Leslie Hall könyvei különleges élményt nyújtanak az idei PesText fesztiválon. Fedezd fel velünk, mely művek érdemelnek figyelmet, és merülj el a szókimondó történetek és lebilincselő írásmódok világában! A Könyv

A PesText immár hetedik alkalommal varázsolja el Budapestre a nemzetközi irodalom kiemelkedő alkotóit. Külön öröm a skandináv irodalom szerelmeseinek, hiszen érkezik hozzánk Karin Smirnoff, akinek népszerű trilógiája már sok magyar olvasó szívét elnyerte. Emellett Christoph Ransmayr is tiszteletét teszi, valamint a Tél Szokcsóban című mű szerzője is velünk lesz. A programokhoz ajánlott könyvekkel készülünk, hogy még gazdagabb élményben legyen részetek!
Egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk az idei PesText fesztivál vendégeiről, most pedig felfedjük, mely könyveket merítünk a rendezvény gazdag kínálatából. A figyelemfelkeltő Jana Kippo-sorozatát író Karin Smirnoff lebilincselő világától kezdve Clare Leslie Hall Reese Witherspoon által is ajánlott történelmi regényéig számos izgalmas olvasmány vár ránk. Ráadásul a színházrajongók sem fognak csalódni, hiszen a szervezők külön figyelmet fordítottak arra, hogy őket is szórakoztassák.
Az idei PesText Fesztivál egy különleges kiállítással indul: Joanna Concejo „Szeretni a csöndet” című tárlatán képei és könyvei kerülnek bemutatásra. A rendezvény keretében beszélgetésre is sor kerül az alkotóval, amelyet Révész Emese művészettörténész vezet. Joanna, aki Lengyelországban látta meg a napvilágot, műveit a Csirimojó Kiadó jóvoltából magyar nyelven is élvezhetjük.
Az „Elveszett lélek” egy varázslatos mese a test és lélek mély összefonódásáról, amelyhez Olga Tokarczuk szavai adják a keretet. Az illusztrációk lenyűgöző látványvilága pedig még inkább életre kelti ezt az elgondolkodtató történetet.
Az esemény május 7-én kerül megrendezésre a Petőfi Irodalmi Múzeumban (további információk itt), és az ezt követő napon Concejo szakmai workshopot is szerveznek.
Christoph Ransmayr a német irodalom kiemelkedő alakja, akinek legújabb műve, az Egy félénk férfi atlasza, tavaly jelent meg magyar fordításban a Kalligram Kiadó jóvoltából. Ez a különleges regény egy lenyűgöző utazásra invitálja az olvasót a Csendes-óceán festői szigeteitől egészen a Himalája magasságaiig. A kötet nem csupán a különböző tájak felfedezésére ad lehetőséget, hanem mélyebb betekintést is nyújt az emberi lélek rejtelmeibe, mindezt páratlan érzékenységgel és művészi kifejezésmóddal.
Az írónak már több korábbi munkáját is volt szerencsénk olvasni magyar nyelven, köztük a Cox-t és Az idő múlását, amely 2018-ban a 10. helyezést érte el az 50-es listánkon (sőt, a hét könyve címét is megkapta nálunk). Május 8-án a Három Holló színpadán Földényi F. László íróval folytat majd izgalmas beszélgetést. További részletekért kattints ide.
Idén jelent meg fordításban a kortárs horvát irodalom egyik legismertebb írójának regénye, az Így távoznak a kovbojok, melyben a főhős visszatér az Adriai-tengerhez, hogy bátyja rejtélyes halála után nyomozzon.
A nyomozás során felfedezett titkos családi mesék és régóta cipelt sérelmek tengerével találkozik, miközben mélyen gyökerező érzések, például a veszteség és a csalódás harcát vívja.
Május 9-én egy különleges eseményre invitáljuk az irodalom szerelmeseit, ahol Ladányi István irodalomtörténész egy olyan alkotóval fog beszélgetni, aki egyszerre nyers és szókimondó, miközben lírai mélységekkel is képes megszólítani a közönséget. A részleteket itt találjátok!
Az idei fesztiválon a fiataloknak szóló kortárs irodalom is jelentős szerepet kapott. David Almond brit író művei a felnőtté válás nehézségeit és szépségeit tárják elénk, középpontba állítva a szabadság, a lázadás és a szabálykövetés dilemmáit. Almond regényei kendőzetlen őszinteséggel és érzékenységgel közelítik meg ezeket a komplex témákat, lehetőséget adva az olvasóknak, hogy mélyebben elgondolkodjanak saját útjukról és választásaikról.
Legutóbb Angelino Brown története című könyve jelent meg a Pagony Kiadó gondozásában, melyben egy mogorva buszsofőr felfedez egy igazi angyalt a zsebében, akit a közeli iskola diákjai is hamar megszeretnek. De ki lehet a fekete ruhás figura, aki leselkedik rájuk? A szerzőt Ruff Orsolya kérdezi május 10-én, részletek itt.
A francia apa és dél-koreai anya gyermekeként világra jött szerző debütáló műve, a Tél Szokcsóban, 2023-ban jelent meg a Magvető Kiadó gondozásában, és azonnal elnyerte a magyar olvasók figyelmét (itt már bemutattunk egy részletet). Dusapin a kötet lapjain úgy tárja elénk az emberi kapcsolatok bonyolultságát és a kapcsolódásra való képtelenség mélységeit, hogy érzékenyen ragadja meg az elmagányosodás és elidegenedés súlyos következményeit – olvashatjuk kritikánkban.
Ez az érzékenység 2024-es, A pacsinkógolyók című regényéből sem hiányzik, melynek Svájcban élő főhőse Tokióban tölti a nyarat játéktermet üzemeltető nagyszülei társaságában.
Miközben igyekszik összekapcsolódni a családja történetével, folyamatosan találkozik az identitás, a nyelv és az örökség rejtelmeivel.
A szerzővel Pacskovszky Zsolt író, műfordító beszélget május 10-én, részletek itt.
Clare Leslie Hall lenyűgöző debütáló regénye már a megjelenése előtt elnyerte Reese Witherspoon figyelmét, aki azonnal beválasztotta könyvklubja olvasmányai közé. Ráadásul a filmjogok is gyorsan gazdára találtak. A régóta várt mű egy elbűvölő szerelmi történetet tár elénk, amelynek hátterét a szerző csodás vidéki otthona ihlette.
A zölden elterülő mezők idilljét súlyos bűntény árnyékolja be: a főhős, Beth régi szerelmét hazatérése után gyilkossággal vádolják, a nő pedig két tűz közé kerül. Vajon érdemes újra fejest ugrania a szenvedélybe? A szerző beszélgetőtársa Cserháti Éva író, műfordító lesz május 10-én, részletek itt.
Karin Smirnoff nevét már nem kell bemutatni a magyar olvasóknak: a Jana Kippo-trilógia sötét világa hamar beszippantotta a skandináv irodalom kedvelőit. Az Elmentem az öcsémhez című első kötet Patat Bence fordításában jelent meg a Scolar Kiadónál 2023-ban, majd ezt követte az Elvittük anyát északra (itt mutattunk egy részletet) és a nemrég napvilágot látott az Azután hazamentem is.
A történet záróakkordjában a főszereplő szívét összetörve kénytelen szembenézni a fájdalmas valósággal, hogy elveszítette szeretett ikertestvérét. Ekkor már csak a múlt nehezen feldolgozható emlékei maradnak neki, amelyek minden egyes lépésénél ott kísértenek, és egyedül hagyják a világban, ahol a közös nevetés és az osztozott titkok hiánya súlyos terhet ró rá.
Az új élet lehetőségeiért a főváros felé veszi az irányt, ám a gyermekkor emlékei északi földjeihez láncolják. A lenyűgöző és érzelmekkel teli sorozat alkotójával Patat Bence beszélget a fesztivál zárónapján. További információkért kattints ide!
Ha a könyvek mellett a színház is érdekel, és szereted a provokatív előadásokat, illetve a szatirikus társadalomkritikát, akkor ott a helyed az idei PesTexten! Petr Zelenka cseh író, forgatókönyvíró, rendező alkotásai közül már többet is bemutattak Magyarországon, ezúttal azonban egy új darabot hoz nekünk. A Fifty olyan égető kérdésekkel néz szembe, mint a kiégés vagy a pornófüggőség, közben viszont a humorról sem mond le.
A május 9-i esemény során Szalay Henrietta, a tehetséges színész, énekes és műfordító, izgalmas beszélgetést folytat a szerzővel. Ezt követően Keszég László varázslatos felolvasószínházi előadásban mutatja be a darabot a közönségnek, lehetőséget adva arra, hogy a nézők mélyebb betekintést nyerjenek a mű világába.