Kérdések vetődtek fel Kapu Tiborék Földre való visszatérésével kapcsolatban – itt van, hogyan történhet ez meg.

A magyar sajtóban elterjedt egy téves hír, miszerint a július 10-i csütörtöki napon már visszatérhetnek az Axiom-4 misszió résztvevői, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós is. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfrissebb információkat a visszatéréssel kapcsolatosan, hogy tisztább képet kapjunk a helyzetről.
A Spacejunkie, a magyar csillagászati portál, figyelmeztetett a téves információk elterjedésére. Az oldal szerdán késő este osztotta meg észrevételeit az aktuális helyzetről:
Mint írták, ez esetben már korábban lett volna hivatalos bejelentés a visszatérésről a misszió szervezőitől, másrészt pedig azért is lehetetlen a július 10-i visszatérés, mert a viszonyok sem megfelelőek az Űrállomásról való leváláshoz, ugyanis az úgynevezett "magas béta szög időszak" jelensége áll fenn, amikor a Nemzetközi Űrállomás (ISS) pályája csaknem egybeesik a Föld terminátorával (a nappal-éjszaka határvonalával).
Azt jelenti, hogy az ISS-ről nézve a Nap soha nem tűnik el teljesen a láthatárról. A kiterített Föld térképén jól látható, hogy az űrállomás pályája átszeli a terminátort, és a zöld kör, amely az állomás körül van, azt mutatja, hogy a látóhatár túllép a terminátoron. Ez azt jelenti, hogy a következő néhány napban az ISS legénysége a Napot a horizonthoz közelítve látja, majd visszafordulni kényszerül. A poszt kiemeli, hogy mivel az űrállomást nem ilyen extrém körülményekre tervezték, ilyenkor mindig fennáll a túlhevülés kockázata. E problémák elkerülése érdekében a négy napelemtábla párjából kettőt az űrállomás élével a Nap felé állítanak. Ilyen körülmények között pedig általában nem indítanak űrkapszulát az állomásról.
Valójában a júliusi 10-i dátum csak a legkorábbi lehetséges visszatérés időpontja volt a misszióval kapcsolatban. Amellett egy másik dátum is megjelent a híradásokban:
A július 8-án, keddi napon közzétett hivatalos tájékoztatóban kiemelték, hogy a július 14. csupán a legkorábbi lehetséges időpont, és a végső dátum attól függ, mikor tudnak a misszió résztvevői elstartolni a Nemzetközi Űrállomásról. Elképzelhető, hogy az eseményt csak abban az esetben tartották volna meg ezen a napon, ha július 10-én a Kapu Tibort is magával hozó űrkapszula leválik az űrállomásról, ám úgy tűnik, ez a forgatókönyv nem valósul meg.
Mindez összhangban áll Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos legutóbbi interjújával, amely csütörtökön került nyilvánosságra. A beszélgetés során kifejtette, hogy:
A NASA és az Axiom-4 eddig nem osztott meg új információt a visszatérés időpontjáról. Ebből a szempontból a legfontosabb, hogy a két szervezet hivatalos tájékoztatást adjon.
Az MTI jelentése szerint Ferencz Orsolya interjújában kiemelte, hogy Peggy Whitson, a küldetés parancsnoka is elismerően nyilatkozott a magyar űrhajós teljesítményéről, hangsúlyozva, hogy lenyűgöző dolgokat valósít meg, miközben szigorú munkarend szerint tevékenykedik. Amint Kapu Tibor visszatér az űrből, egy időre regenerálódásra lesz szüksége, mielőtt munkába állna: kutatóként és mérnökként számítanak rá. Számos kísérlet csak a visszatérése után kezdődik el, az adatok feldolgozása pedig elsődlegesen a kísérletek vezetőinek feladata lesz. Fontos megjegyezni, hogy a program nem ér véget az űrhajó landolásával, hanem legalább 2026 végéig folytatódik - tette hozzá a miniszteri biztos.