Feltárult a titok, mi történt az egykori szovjet űrszondával!


A Roszkoszmosz, az orosz űrügynökség bejelentése szerint, az űreszköz szombat reggel 6 óra 24 perckor belépett a Föld légkörébe, körülbelül 560 kilométerre nyugatra az Andamán-szigetektől. Az eszköz végül az indonéz fővárostól, Jakartától nyugatra csapódott a tengerbe. Jelenleg nincs információ arról, hogy esetlegesen keletkezett-e kár, vagy hol találhatóak a szonda roncsai – számolt be róla az MTI.

A Szovjetunió 1961 és 1983 között számos űrszondát indított a Vénusz felfedezésére a Venera űrprogram keretein belül. Ezek közül több űreszköz sikeresen landolt a bolygón, és értékes adatokat küldött vissza a Földre. Érdekes módon az 1972. március 31-én indított Kozmosz-482 eltért a tervezett pályájától, már a kilövést követően, és végül 53 éven keresztül keringett a Föld körüli pályán, elkerülve az eredeti célját.

Eredetileg Vénusz kutatásra tervezték

A Roszkoszmosz tájékoztatása szerint a Kozmosz 482, amely a Szovjetunió Venyera-programjának fontos eleme volt, a Vénusz bolygó felfedezésére irányult. A program során tíz szonda sikeresen landolt a forró és kopár felszínen. Sajnos a Kozmosz 482 nem érte el célját, mivel a hordozórakéta technikai problémái miatt a leszállóegység a Föld körüli pályán ragadt. Az Európai Űrügynökség (ESA) folyamatosan figyelemmel kísérte a Kozmosz 482 visszatérését, és jelezte, hogy a legutolsó radarérzékelés Németország felett történt. Azonban a becsült visszatérési időpontban a radarok már nem tudták nyomon követni a szondát, így az ESA arra a következtetésre jutott, hogy a visszatérés "valószínűleg már megtörtént".

Az ilyen jellegű visszatérések nem számítanak különlegességnek: az ESA statisztikái alapján 2022-ben több mint 2400 ember által készített objektum tért vissza az űrből. Ebből a legtöbb a légkörben elég, míg a megmaradt darabok zöme általában az óceánba zuhan.

A Kozmosz 482 egyedülálló példája a modern űrtechnológiának, hiszen olyan rendkívüli strapabírással tervezték, hogy megbirkózzon a Vénusz sűrű légkörének kihívásaival, valamint elviselje a pokoli 464 Celsius-fokos felszíni hőmérsékletet is. E tulajdonságai miatt valószínűsíthető, hogy a Föld légkörébe való visszatérés során is megőrzi integritását. Az ESA szakértői is kiemelték ezt a figyelemre méltó képességet:

Egy ember éves szintű sérülési kockázata az űrszeméttel kapcsolatban kevesebb mint 1 az 100 milliárdhoz - jóval kisebb, mint például a villámcsapás esélye, amely körülbelül 1 az 1,5 ezerhez.

- közölte az űrügynökség. A szombati ellenőrizetlen visszatérés előtt a szakértők jelezték, hogy a Vénusz atmoszférájához tervezett, megerősített űreszköz épségben túlélheti a becsapódást. A Roszkoszmosz azonban közölte, hogy a Kozmosz-482 megsemmisült.

Related posts