Fedezd fel az Oscar-jelölések világát: kik emelkednek ki, és kik maradnak alul? Melyik alkotásnak van a legnagyobb esélye a díjra? Merülj el velünk az idei verseny izgalmaiban, és tudd meg, mely filmek és előadók ragyognak a reflektorfényben, valamint kik
Egy brazil film hatalmas sikert aratott, míg a francia maffiamusical új rekordokat döntögetett. Az Oscar azonban nem volt vevő a szexuális kalandokat bemutató tenisztrióra és az ír rapperekre sem. De ne aggódjunk, idén is van egy magyar film, amelyik eséllyel pályázik az Oscar-díjra!
A Los Angelesben tomboló tűzvészek miatt néhány nap késéssel, magyar idő szerint csütörtök délután hirdették ki a 97. Oscar-díjátadó jelöltjeit. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a legtöbb érintett már számíthatott a nominációra, hiszen túl vagyunk a Brit Filmakadémia, a Színészek, Írók, Rendezők és Producerek Céhének jelölthirdetésén is - ezek tagjai pedig nagy számban jelen vannak az Oscart odaítélő Akadémia szavazói között is. De szintén megvolt már a Golden Globe, és tudjuk azt is, a kritikusokat tömörítő Critics Choice Awards kiket jelölt, csak hogy néhány hagyományos Oscar-előrejelzőt említsünk. De persze így is voltak nyitott kérdések a színészkategóriákban, vagy épp abban, ki tud az utolsó helyeken beslisszanni a 10 Legjobb film jelöltjei közé.
A korábban említett előrejelzők világosan jelezték, mely filmek számítanak igazi nyerőszériának az idei évben. A francia Emilia Pérez, amely egy drogkartell vezetőjének történetét meséli el, aki nemátalakító műtéttel próbálja meg elhagyni a bűnöző életet, 13 jelöléssel vezeti a mezőnyt. Minden lényeges kategóriában ott van, beleértve a Legjobb film, Legjobb rendező, Legjobb női főszereplő és mellékszereplő, valamint az adaptált forgatókönyv területét is. Jacques Audiard alkotása ezzel új rekordot állított fel, hiszen idegen nyelvű film korábban még soha nem kapott ennyi jelölést – az Emilia Pérez három nominációval túlszárnyalta a korábbi csúcstartókat, mint a Roma és a Tigris és sárkány. Mióta 2009-ben tízfősre bővítették a Legjobb filmek listáját, már hat alkalommal nyert olyan film, amely a jelölések számát tekintve az élen állt, legutóbb tavaly az Oppenheimer. Így statisztikai szempontból az Emilia Pérez is kedvező eséllyel pályázik a győzelemre.
A nominációk terén az Emilia Pérez mögött a fiktív magyar építész életéről készült, nagyrészt Magyarországon forgatott három és fél órás eposz, A brutalista következik, amely 10 jelölést kapott - köztük a vágók között szerepel a magyar Jancsó Dávid, Jancsó Miklós fia. Ugyancsak 10 jelölést tudhat magáénak a Wicked (kritikánk itt) című Broadway-adaptáció. Edward Berge pápaválasztós thrillere, a Konklávé (kritikánk itt) és a Bob Dylan életéről szóló Sehol se otthon című életrajzi film pedig 8-8 jelölést zsebelt be. Különösen az utóbbi számít igazi meglepetésnek, mivel James Mangold alkotását előzetesen főként Timothée Chalamet teljesítménye miatt várták, de végül a film sokkal szélesebb spektrumú elismerést kapott, hiszen a Legjobb filmek és Legjobb rendezések kategóriájában is kiemelkedett.
A Legjobb filmek mezőnyébe számos izgalmas alkotás került, köztük a Cannes-ban Arany Pálmát nyert modern Csipkerózsika-történet, az Anora (kritikánk itt), amely szintén komoly eséllyel pályázik a díjra. A listán ott figyel A szer (kritikánk itt) című brutális testhorror is, amely kisebb meglepetésre áttörte a horrorfilmek hagyományos határait. Az évszázad során csupán két horrorfilm, a Fekete hattyú és a Tűnj el! kapott jelölést a Legjobb filmek között, de egyik sem tudta megközelíteni azt a sokkoló élményt, amit az öregedő filmsztárt bemutató A szer nyújt.
Bejutott a tízes mezőnybe a Dűne: Második rész (kritikánk itt) is, melynek az első film sikere után nem kellene meglepőnek lennie, ám a folytatás a korai mozibemutató miatt a díjszezon végére úgy tűnt, elvesztette a lendületét - végül be is kellett érnie 5 Oscar-jelöléssel, amely egyel kevesebb, mint ahány díjat az első rész hazavitt. A tízes lista két, ennél is nagyobb meglepetést tartogatott: bejutott a Nickel Boys című könyvadaptáció, mellyel az Akadémia ugyanúgy bánt, mint a 2022-es A nők beszélnekkel, azaz a főkategória mellett csak a forgatókönyvéért jelölték; az egész jelöltlista legváratlanabb húzása pedig az, hogy a brazil Én még itt vagyok is ott van a legjobbak között. Walter Salles mozija egy anya drámáján keresztül mutatja be a brazil katonai diktatúra kegyetlenségét - a szakértők szerint a film elsősorban annak köszönheti felfutását, hogy főszereplője, Fernanda Torres pár napja alakításáért hazavihette a Golden Globe-ot.
A meglepetések mellett természetesen számos hiányzó is felfedezhető: a három jelölés ellenére a főkategóriából kimaradt a valódi börtön környezetében, valódi rabokkal készült Sing Sing, ahogy a két egyéb jelölést begyűjtő Rokonszenvedés is hasonló sorsra jutott. Luca Guadagnino szexuális feszültségekkel teli tenisztriójáról, a Challengerst nemcsak mi tartottuk a tavalyi év egyik kiemelkedő filmjének (a kritikánkat itt találjátok) - ennek ellenére sajnos egyetlen Oscar-jelölést sem kapott.
A férfi főszereplők között a verseny izgalmasan alakul, és valószínűleg Adrien Brody (A brutalista) és Timothée Chalamet (Sehol se otthon) között dől el a végső győzelem. Brody 2003-ban, mindössze 29 évesen már egyszer hazavihette az Oscar-díjat A zongoristáért, így ő a kategória legfiatalabb győztese. Chalamet, aki szintén 29 éves, James Dean óta a legfiatalabb kétszeres Oscar-jelölt, hiszen a Szólíts a neveden című filmért már korábban is jelölték. A versenybe még Ralph Fiennes (Konklávé) is beleszólhat, és a jelöltek között találjuk Colman Domingo-t is (Sing Sing), aki az utóbbi évek egyik legnagyobb felfedezettje, hiszen tavaly a Rustinért is jelölést kapott. A legnagyobb meglepetés azonban Sebastian Stan, akit inkább A Different Man című filmjéért vártak, de végül Donald Trump megformálásáért jelölték a The Apprentice - A Trump-sztori című alkotásban. Ezzel valószínűleg Daniel Craiget szorította ki a listáról, aki a Queer című filmért joggal reménykedett egy jelölésre.
Csak néhány színészi kategóriában mondhatjuk el, hogy a jelöltkihirdetés előtt már szinte biztos a győztes - a férfi mellékszereplők esetében viszont ez a helyzet. Kieran Culkin (Rokonszenvedés) eddig szinte minden díjat elnyert a szezon során, és nehezen elképzelhető, hogy az Oscar-t ne ő nyerné meg. Főbb konkurensei között említhetjük Guy Pearce-t az A brutalista című filmben, valamint Yura Borisovot az Anorából. A listán ott szerepel a háromszoros Oscar-jelölt Edward Norton (Sehol se otthon), akinek teljesítménye szintén figyelemre méltó, valamint a kategória váratlan jelöltje, Jeremy Strong (The Apprentice - A Trump-sztori), aki először kapott nominációt. A kimaradók között meg kell említenünk a már kétszeres győztes Denzel Washingtont (Gladiátor 2), valamint Clarence Maclint, aki fegyveres rablás miatt börtönben ült, de ott részt vett egy színházi rehabilitációs programban - és most gyakorlatilag saját magát alakította a Sing Singben.
A női főszereplő kategória jelenlegi helyzete igencsak izgalmas és kétesélyesnek tűnik. Egyrészt ott van Demi Moore, akit Andy Vajna korábban csak popcornszínésznőnek titulált, ám 62 éves korában végre megkapta első Oscar-jelölését A szer című horrorfilmért. Másrészt ott van a fiatal Mikey Madison, aki csupán 25 éves, és eddig mindössze 15 filmben szerepelt, de az Anorában lenyűgöző teljesítményt nyújtott egy kedves sztriptíztáncos szerepében. Ne feledkezzünk meg Fernanda Torrestől sem, aki Én még itt vagyok című filmjével elnyerte a Golden Globe-ot, és sokkolóan jó alakítása figyelemfelkeltő lehet a jelöltek között. Karla Sofía Gascón, az Emilia Pérez című film sztárja, történelmet írt, hiszen ő az első nyíltan transz színész, akit Oscarra jelöltek. Szintén figyelemre méltó Cynthia Erivo (Wicked) munkássága, aki Viola Davis után a második fekete színésznő, aki kétszeres Oscar-jelölt lehet - legutóbb a 2019-es Harrietért jelölték. Pár éve senki sem gondolta volna, hogy Pamela Andersont és az Oscart egy mondatban emlegetjük, de most ez a helyzet: a The Last Showgirl című filmben nyújtott teljesítményéért a Színészek Céhe és a Golden Globe is jelölte, így joggal reménykedett az Oscar-jelölésben, ám végül lemaradt. Hasonló sorsra jutott Angelina Jolie is, aki a Maria Callasról szóló Maria kedvéért még operaéneklést is tanult, valamint Nicole Kidman (Jókislány) és Marianne Jean-Baptiste (Hard Truths) is, de egyikük sem került be a végső jelöltek közé.
Érdekes fordulat történt a filmes díjátadók világában, hiszen az 1997-es Titanic diadalát követően most először fordul elő, hogy a jelöltek között minden egyes kategóriában új arcokat üdvözölhetünk. A színészkategóriákban is figyelemre méltó, hogy a 20 jelölt közül 13-an első alkalommal lépnek a reflektorfénybe. A rendezők között azonban vannak hiányzók is: sokan várták Payal Kapadia Minden, ami fénynek tűnik című filmjét, ám India nem javasolta a külföldi filmek közé. Ráadásul Denis Villeneuve, aki a Dűne folytatásáért nem kapott jelölést, annyira felháborodott, hogy Josh Brolin, a film egyik sztárja, dühében kijelentette: akár a színészettel is felhagy. Edward Berger neve is hiányzik a listáról, ami a Konklávé legjobb film-esélyeit is befolyásolhatja.
Az eredeti forgatókönyvek között ott van a Legjobb filmeknél is versengő Anora, A brutalista és A szer is - jelen állás szerint ezek közül az elsőnek áll a zászló. Mindenkit meglephet azonban a szintén jelölt Rokonszenvedés, melynek író-rendezőjét, Jesse Eisenberget inkább színészként ismerjük (színészként a Social Network - A közösségi hálóért jelölték anno Oscarra). Bejutott a jelöltek közé az a Szeptember 5. is, melyet sokáig a főkategóriába is vártak, ám végül be kell érnie ezzel az egy nominációval.
Az adaptált forgatókönyvek közé négy Legjobb film-jelölt is bejutott: a Konklávé, a Sehol se otthon, az Emilia Pérez és a Nickel Boys - ezek közül bármelyik nyerhet, de az oddsok jelenleg a pápaválasztós thrillernek kedveznek. Az ötödik jelölt a Sing Sing című börtöndráma.
A legjobb dokumentumfilmek között megtalálható egy figyelemre méltó japán metoo-film, a Black Box Diaries, valamint a palesztin-izraeli konfliktust mélyrehatóan bemutató No Other Land. Kiemelkedik továbbá egy érzékeny ukrán alkotás is, a Porcelain War, amely a háború elől menekülni nem tudókról szól. A kanadai őslakosokkal szembeni kegyetlenkedéseket feldolgozó Sugarcane: Az eltemetett igazság, valamint a jazz és a puccsok összefonódását vizsgáló Háttérzene államcsínyhez is figyelemre méltó. Az utóbbi film a BIDF fesztiválon is megtekinthető, és izgalmas betekintést nyújt a zene és a politika interakciójába.
Az animációs filmek kategóriája régóta nem volt ennyire izgalmas, kiélezett és színvonalas. Ott van A vad robot, mely jelen állás szerint a fő esélyes; az Áradás, mely egy kevés pénzből készült remek litván mozi egy macskáról, aki a posztapokaliptikus világban igyekszik boldogulni; minden idők legnagyobb bevételű animációs mozija, az Agymanók 2 (kritikánk itt); a 20 év után visszatérő ikonikus gyurmapáros a Wallace és Gromit: A szárnyas bosszújában; valamint egy ugyancsak gyurmával készült megrázó mozi, az Egy csiga emlékiratai (kritikánk itt). Nem fért be azonban a bájos Csirkét Lindának!, ahogy a legújabb Transformers vagy Vaiana sem.
A külföldi filmek között meglepő lenne, ha nem a rekordjelöléssel bíró francia Emilia Pérez győzne - ha így történik, akkor Franciaország az 1993-as Indokína után tudna ismét Oscar nyerni. Legnagyobb kihívója a már emlegetett brazil Én még itt vagyok, mely szintén ott van a főkategóriában is. Bejutott az animációs filmeknél is érdekelt litván Áradás, a német A szent füge magja, valamint a dán Lány a tűvel. Kimaradt azonban az ír rapperekről szóló Kneecap, ahogy a szenegáli Dahomey is, mely meglepetésre a dokumentumfilmek közé sem fért be.
Fontos, hogy megemlítsük a Legjobb vágás kategóriát is, hiszen itt is van magyar jelöltünk, Jancsó Dávid, aki A brutalista című film munkálatain dolgozott. Jancsó nemrégiben egy interjúban elárulta, hogy a film elkészítése során Mesterséges Intelligenciát is alkalmaztak a színészek magyar akcentusának finomítására, ami hatalmas felháborodást váltott ki. Ez a lépés felveti a kérdést, hogy vajon mennyire befolyásolja ez Jancsó esélyeit, illetve magának a filmnek a versenyképességét. Az előrejelzésekkel foglalkozó GoldDerby szakportál A brutalistát jelenleg a második helyen tartja a Konklávé mögött, míg a The Hollywood Reporter, talán éppen a botrány következtében, az utolsó helyre sorolta. Az Anora tűnik a fő esélyesnek a kategóriában, de jelöltek között megtalálható még az Emilia Pérez és a Wicked is, ami még tovább fokozza a versenyt.
A stúdiók közötti versengésben ezúttal a Netflix emelkedett ki, összesen 16 jelöléssel, amelyekért nagyrészt Emilia Pérez felelős. A második helyet az A24 szerezte meg 14 jelöléssel, amit A brutalista és a Sing Sing sikeres szereplése hozott el. A Universal, amely a Wicked mögött áll, 13 jelölést kapott, míg a Focus Features, amely a Konklávét és a Nosferatut készítette, 12 nominációval büszkélkedhet. A híres stúdiók, mint például a Warner Bros., csupán 5 jelöléssel zárták az eseményt, míg a Paramountnak mindössze 3 nomináció jutott.
A 2025-ös Oscar-gálát magyar idő szerint március 3-án, a hajnali órákban rendezik meg. A jelöltek teljes listája itt tekinthető meg!