"Rendkívüli problémákra hívta fel a figyelmet Budapest főtájépítésze, aki megkongatta a vészharangot."


Budapest főtájépítésze, Bardóczi Sándor figyelmeztetett arra, hogy idén nyáron még súlyosabb aszályra lehet számítani, mint az előző években. Az ország területének 80%-án már most is kritikus a helyzet, a talaj felső rétege gyakorlatilag kiszáradt, és az eső hiánya egyelőre tovább súlyosbítja a problémát. Bardóczi hangsúlyozta, hogy ahelyett, hogy technológiai megoldásokra támaszkodnánk, inkább ökológiai változásra van szükség. A zöldfelületek megóvása érdekében most mindenki hozzájárulására szükség van.

Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze, egy hosszú Facebook-bejegyzésben fejezi ki aggodalmát a klímaváltozás fokozódásával és Magyarország vízhiányos helyzetével kapcsolatban. "Magyarország vízhiányban szenved, és az idei év különösen aggasztó. 2022 és 2024 után ez a nyár tűnik a legkritikusabb aszályos időszaknak. Június hónap során egy csepp csapadékra sem számíthatunk, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. A talajvízkészleteink drámaian csökkennek, és az ország szinte teljes területén a felső 20 cm nedvességtartalma teljesen eltűnt."

A nyári esők várása a láprétek hiánya miatt kérdésessé válik, hiszen csak akkor tudnának felhők képződni, ha lenne elegendő víz a talajban. Jelenleg azonban a helyzet más: belvíz sincs, és a februári napsütésben a szétszántott földek pora száll. A szakértő véleménye szerint csupán technológiai megoldások nem elegendőek; mélyebb változtatásokra van szükség a természetes egyensúly helyreállításához.

"Ökológiai fordulat nélkül nem fog menni. No till, ökológiai kiegyenlítő felületek, mulcsolás, szárazságtűrő társulások, erdőrekonstrukciók, vízmegtartás, a földalapú támogatás áthangolása a vízmegtartó gazdálkodásra. Ezek a feladatok. Ki fogja elvégezni és mikor?" - hívja fel a figyelmet Budapest főtájépítésze. A bejegyzéshez csatolt képek rámutatnak, hogy az ország területének 80 százalékán jelenleg nagyfokú aszály van.

Dél-Pesten, különösen Pesterzsébeten, Soroksáron és Csepelen, a helyzet egyre kritikusabbá válik, hiszen már súlyos aszály sújtja ezeket a területeket. A gyepszintet tápláló felső talajréteg víztartalma csupán 10-20 százalékra csökkent. A mélyebb, 50-200 cm-es rétegben, amely a fákat táplálja, még mindig található 50 százalék víz, de ez is folyamatosan csökken. Azok számára, akik tenni szeretnének a fiatal fővárosi fák megmentéséért, önkéntes vízadást hirdettünk. Csatlakozni a beeco applikáción keresztül lehet. Minden egyes ember segítségére szükség van, hogy zöldfelületeink átvészeljék ezt a hónapot. A helyzet komoly, olyan kihívás, amivel ez az ország még sosem találkozott. A klímaválság új szintre lépett... – zárja gondolatait Bardóczi Sándor.

Related posts