A FED kamatdöntése egyre közeledik, és sokak figyelme a bitcoin piacon összpontosul. Milyen hatásokra számíthatunk a kriptovaluta világában a közelgő döntés fényében? Érdemes megvizsgálni, hogy a kamatlábak változása hogyan befolyásolhatja a befektetői ha
A bitcoin szerda reggelre némileg visszahúzódott a hét eleji rekordmagas szintről, mivel a befektetők az amerikai jegybank következő kamatdöntésére figyelnek.
A pillanatnyi csend csupán átmeneti, hiszen az amerikai kamatdöntés hamarosan újra felforgathatja a piacokat.
A világ legnagyobb kriptovalutája, a Bitcoin, az utolsó 24 órában 3,2%-os csökkenéssel 103 989 dollárra esett, miután kedden új rekordot állított fel 108 267 dolláron. Ezen a mozgáson egy Doji-gyertya formálódott, amely a piaci bizonytalanságot tükrözi, és lehetséges trendfordulóra utalhat.
Ez egy tipikus példa arra, amikor a kereskedők a szerdai "héja" kamatcsökkentés körüli várakozások hatására óvatosabbá válnak. A piaci előrejelzéseknek megfelelően a vezető kriptovaluta gyengülése még mélyebb sebeket ejtett az alternatív eszközök világában. Az XRP, a SOL és az ETH is jelentős veszteségeket könyvelhetett el az elmúlt 24 órában, ami tovább fokozta a piaci aggodalmakat.
A konszenzus szerint a FED 25 bázisponttal csökkenti a kamatokat a 4,25%-4,5%-os sávba, ami az elmúlt időszakot figyelembe véve összesen 100 bázispontos enyhítést jelentene. A Reuters által megkérdezett közgazdászok 90%-a ilyen döntésre számít, míg a növekvő inflációs kockázatok miatt sokan egy január végi szünetet is kilátásba helyeztek.
A FED 14:00 órakor (magyar idő szerint este 8 órakor) teszi közzé a kamatdöntést, majd Jerome Powell, a FED elnöke tart sajtótájékoztatót.
A kriptovaluták befektetési szempontból kockázatosnak tekinthetők, és gyakran pozitívan reagálnak, amikor a Fed kamatcsökkentést hajt végre. Jelenleg a központi bank várhatóan 25 bázisponttal mérsékli a kamatlábakat, ám Jerome Powell és más szakértők előrejelzései szerint a monetáris enyhítési ciklus 2025 környékén lelassulhat.
A legfrissebb Reuters felmérés alapján a közgazdászok 60%-a arra számít, hogy a január végi döntés keretében nem változtatnak a kamatlábakon. Ez a lépés alig egy héttel követi Donald Trump visszatérését a Fehér Házba.
A FED célja jelenleg a kamatláb semleges szintre csökkentése. A becslések szerint ez a szint, amelyen a gazdaság se nem korlátozott, se nem ösztönzött, 2,9%-on van.
Az óvatosság egyik oka Trump meghirdetett gazdaságpolitikája. A kormányzat agresszív kereskedelmi politikája, valamint az ebből adódó esetleges importvámok bevezetése 2025-ben is magasan tarthatja a maginflációt, ami megnehezítené a további kamatcsökkentéseket. A közgazdászok 75%-a szerint a jövő évben az infláció felerősödésének nagy esélye van.
Érdekelhet: