Lehetőség nyílik az APIA-támogatás igénylésére.
Március 3-ától nyílik meg a lehetőség a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségtől (APIA) igényelhető mezőgazdasági támogatásokra. A gazdák számára a kérvények benyújtási határideje május 30. Az eljárás során fontos kiemelni, hogy a területalapú támogatás iránt érdeklődőknek nem szükséges személyesen megjelenniük az APIA központjaiban. A kérvényeket kizárólag a www.apia.org.ro weboldalon található online felületen keresztül lehet benyújtani.
Az állattenyésztési támogatást igénylők, mielőtt feltöltenék a kérvényüket, az APIA-alkalmazottal történő egyeztetést követő előjegyzés (programálás) szerint, személyesen meg kell jelenjenek az intézményben, ahol ki kell tölteni az állatállományra vonatkozó nyilatkozatot. A kérvény benyújtása előtt az APIA-alkalmazottak felveszik a kapcsolatot a pályázóval, mert a kérvényeket aktualizálni kell a 2025-ös mezőgazdasági kampánynak megfelelően. A farmerek kötelesek ellenőrizni az adatokat azoknál a polgármesteri hivataloknál, ahova tartozik a mezőgazdasági terület, ugyanakkor jóvá kell hagyják, hogy a mezőgazdasági jegyzékben szereplő adatokat a hivataltól továbbítsák az APIA-hoz. A földterületek használatát igazoló okiratokat a kérvény benyújtása előtt kell kitölteni, a benne szereplő adatok érvényesek kell legyenek a feltöltés napján. Fontos, hogy egy kérvényt kell benyújtani, akkor is, ha az igénylő több területet művel és/vagy több farmja van más-más helységekben, akár megyékben.
Az akkreditált ügynökségek által az állattenyésztési, ún. társult (tejalapú) támogatásokhoz szükséges törzskönyveket elektronikus úton továbbítja az ügynökség/egyesület az APIA-hoz, erről - az előző évekhez hasonlóan - értesítik a farmert. Ugyanakkor azok az állattenyésztők, akiknek különböző gazdaságaik vannak, kötelesek a nyilvántartási adatokat (állatállomány) napirendre hozni mind az országos adatnyilvántartásban, mint az állatorvosnál, a bérlőnél vagy az egyesületnél. Az okiratokban szereplő adatokért a jogi felelősség a farmert, a bérlőt, esetenként a kibocsátó hatóságot terheli.
Az igénylők elektronikus úton is aláírhatják a kérvényt. Erről a szándékról előre kell értesíteni (telefonüzenetben, e-mailen) az APIA-alkalmazottat. Az elektronikus kérvényt a benyújtás után le kell tölteni, majd a különböző nyilatkozatokat is elektronikusan kell aláírni.
A 2025-ös kampányra vonatkozó tájékoztató, amely tartalmazza a releváns jogszabályokat és az érintett közigazgatási egységek listáját, már elérhető az APIA központokban. Ezen kívül a 10-es, DR-01-02-0,03, 09-10-11-es pályázati programcsomagok is kifüggesztésre kerültek. Az érdeklődők számára a részletes információk a www.apia.org.ro weboldalon is rendelkezésre állnak.
Kiemelten fontos, hogy a gazdák a dokumentumok feltöltése előtt alaposan ellenőrizzék a kérvényben és a szükséges iratokban szereplő adatokat. Emellett ügyelniük kell arra is, hogy betartsák az APIA munkatársai által megadott előjegyzési időpontot (napot és órát). Az APIA csapata továbbra is készséggel áll a gazdák rendelkezésére, és minden szükséges információt megosztanak velük – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.