Magyar tudósok forradalmi génszerkesztési technikát dolgoztak ki, amely lehetővé teszi a gabonafajták fejlesztését és optimalizálását.


Egy magyar kutatócsoport innovatív génszerkesztési módszert dolgozott ki, amely lehetővé teszi új gabonafajták kifejlesztését.

Gazdaságilag hasznos gabonafajták előállítását szolgáló génszerkesztési eljárást fejlesztett az Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért Nemzeti Laboratórium kalászos gabonakutatás munkacsoportja.

Az élelmiszerek mennyiségi és minőségi fejlesztése érdekében elengedhetetlen, hogy olyan gabonafajtákat állítsunk elő, amelyek magas termőképességgel rendelkeznek és ellenállnak a kórokozóknak. Éppen ezért fontos a korszerű nemesítési technikákra fókuszáló kutatások végzése, amelyek nemcsak az új módszerek szabadalmaztatására, hanem azok gyakorlati alkalmazására is kiterjednek.

A fejlesztés nyomán állami elismerésre benyújtott fajtajelölt kiemelkedő ellenállóságot mutat a hálózatos levélfoltosság gombabetegséggel szemben, amely az utóbbi időben gyors ütemben terjed Európában. A rezisztens árpafajta piaci bevezetése hozzájárulhat a kórokozó elterjedésének lassításához, és jelentős mértékben csökkentheti a betegség által okozott károkat.

Az Agrár-biotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) konzorciumi összefogásával jött létre.

Kutatásaik elősegítik az egészséges élelmiszer előállítását, és megoldásokat javasolnak a klímaválság hatásainak mérséklésére, a környezetterhelés csökkentésére az "Egy Egészség" - a növény, az állat, az ember és a környezet egészségének egysége - szemléletében. 2026-ban záruló projektjük 2,431 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült a Nemzeti Laboratóriumok létrehozása és komplex fejlesztése pályázaton. A szerződött összeg 100 százalékos támogatást biztosít a fejlesztéshez.

Related posts