Magyarország továbbra is kiemelkedő pozíciót foglal el egy jelentős rangsorban.

Kiderült, melyek a legértékesebb útlevelek 2025-ben, és bár egy kicsit rontott, Magyarország továbbra is előkelő helyen áll a listán.
A sokat utazóknak lehetnek legérdekesebbek az útleveleket rangsoroló listák. A legismertebb talán a Henley éves összesítése, de a Nomad Capitalist is publikál ilyeneket - utóbbi most adta ki a világ legértékesebb útleveleit vizsgáló 2025-ös jelentését (Nomad Passport Index 2025). A listát európai államok vezetik és Magyarország továbbra is előkelő helyen áll a rangsorban, noha hazánk némileg lejjebb csúszott a tavalyi évhez képest.
A szervezet egy 10-től 50 pontig terjedő skálán értékelte az országokat, öt különböző szempont figyelembevételével, amelyeket aztán egyesítettek az összértékeléshez. A legkiemelkedőbb tényező a vízummentes utazás lehetősége, amely az értékelés 50%-át teszi ki. A második legfontosabb szempont az adott ország adórendszere, amely 20%-os súllyal bír. Ez a tényező azt vizsgálja, hogy mennyire vonzó gazdaságilag az adott ország útlevelének megszerzése külföldiek számára. Ezen kívül a globális megítélés, a kettős állampolgárság megszerzésének lehetősége, valamint a személyes szabadság egyaránt 10-10%-os súlyt képviselnek az értékelésben. A személyes szabadságot olyan tényezők alapján mérték, mint a sajtószabadság helyzete és a kötelező katonai szolgálat léte.
A 199-es lista alján, csökkenő sorrendben, Pakisztán, Irak, Eritrea, Jemen és Afganisztán található. Ezzel szemben az élmezőnyt döntően európai országok dominálják. Érdekesség, hogy a megosztott 10. helyen csak nem európai útlevelek szerepelnek, ide tartozik az Egyesült Arab Emírségek, Új-Zéland és Izland is.
Az Egyesült Arab Emírségek helyezése külön figyelmet érdemel, hiszen 2023-ban még a globális rangsor éllovasa volt, míg 2024-re a megosztott 6. helyre csúszott vissza. A Nomad Capitalist legfrissebb jelentése szerint az ország visszaesése az újonnan bevezetett adók következményeként következett be, amelyek jelentős hatást gyakoroltak a gazdasági környezetre az utóbbi időszakban.
A 7. helyen szintén három ország áll: Luxemburg, Finnország és Norvégia. Az ötödik helyet Málta és Olaszország szerezte meg, míg a negyedik helyen Portugália áll. A második hely ugyancsak megosztott Svájc és Görögország között, míg az első helyre Írország került.
Magyarország a 2025-ös rangsorban a 32. helyet foglalja el, azonos pozíciót elfoglalva Lengyelországgal és Spanyolországgal. Érdemes megjegyezni, hogy hazánk a tavalyi évhez képest egy kicsit visszacsúszott, hiszen a 6 másik országgal megosztott 24. helyről került le. Érdekes módon, olyan nyugat-európai államok is gyengébben szerepelnek, mint például Németország és Hollandia.
Magyarország kiemelkedő teljesítményt nyújtott a kettős állampolgárság terén, ahol a legmagasabb, 40 pontot érte el. Ezzel szemben a többi értékelési kategóriában mindössze 30 pontot szereztünk az 50-ből.
A nagy felemelkedők között található Görögország, Szlovénia és Spanyolország. Ezek az útlevelek elsősorban a kedvezőbbé váló adórendszerek miatt tudtak értékesebbé válni.
Érdekes megfigyelni, hogy bizonyos államok, amelyek más nemzetközi rangsorokban figyelemre méltó helyezéseket érnek el, a Nomad Capitalist útlevéllistáján meglehetősen visszafogottan szerepelnek. Például Szingapúr a 26. helyen, míg Japán a 37. helyen található. A kettős állampolgárság terén mindkét ország gyenge teljesítményt mutat: Japánban a lehetőségek erősen korlátozottak, míg Szingapúr nem ismeri el ezt a formát. Továbbá, a japán útlevél hátrányos helyzetét az ország adórendszere is befolyásolja, míg Szingapúr a személyes szabadság terén viszonylag gyengén szerepel.