Márciusban különleges kiállítás várja az érdeklődőket Szegeden!


A román néphagyományhoz kötődő márciuskáról nyílik kiállítás pénteken a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókszervezetének székházában. A tárlat látogatói maguk is elkészíthetik a tavasz érkezéséhez kapcsolódó ajándéktárgyukat - tájékoztatták a szervezők hétfőn az MTI-t.

A márciuska elkészítése és ajándékozása a világörökség részeként az UNESCO 2016-os döntésével kapott méltó elismerést. Ez a hagyomány évszázadok mélyére nyúlik vissza, egészen az ókori gyökerekig, tükrözve a kultúrák gazdag örökségét.

A márciuskát hagyományosan gyapjúból, pamutból vagy selyemből készítették, finoman összesodorva egy-egy vékony fehér és piros szálat. A fehér szín a tisztaság és az új kezdetek üzenetét hordozza, míg a piros a vitalitás, az egészség, a szépség vagy a szerelem valamelyik aspektusát szimbolizálja. E hagyományos ékszereket főként nők készítették, és azokat a közösség férfi tagjának, gyermekeknek vagy egymásnak ajándékozták, hogy március elsejétől viselhessék, ezzel kifejezve szeretetüket és a tavasz érkezését.

Az emberek a nyakuk, csuklójuk vagy bokájuk köré kötötték, majd később a kabátjukra tűzték. A márciuskát lehetett a ház bejáratához vagy az istállóajtó fölé is tenni, ezzel védve a házakat és gazdáik egészségét. A márciuskát tájegységenként eltérően két-három napig vagy néhány hétig viselték, majd az időszak leteltével virágzó ágra akasztották, kő alá tették vagy kútgödörbe dobták.

A városi környezetben a kulturális gyakorlat jelentős változásokon ment keresztül. Napjainkban a piros-fehér szál gyakran iparilag készül és különböző csecsebecsékkel tovább díszítik, és már főként nőknek kínálják.

A pénteken megnyíló kiállítás a román identitás egyik jelentős pillanatát, a Márciuska-ünnepet helyezi a középpontba. Lucian Muntean fotográfus lenyűgöző képeivel szemlélteti a hagyományt, miközben részletes magyarázatokat nyújt a romániai és moldovai szokásokról, mind magyar, mind angol nyelven. Az esemény lehetőséget ad arra, hogy a látogatók mélyebb betekintést nyerjenek ezen ünnep gazdag kulturális örökségébe.

A megnyitó eseményhez Anca Becan iparművész irányításával egy izgalmas márciuskakészítő műhely kapcsolódik. Ezen a programon a gyerekek és felnőttek egyaránt részt vehetnek, és különböző hagyományos, valamint modern technikák segítségével alkothatják meg saját márciuskáikat. A résztvevők nemcsak kreatív tevékenységekben vehetnek részt, hanem mélyebb betekintést is nyernek az ősi hagyományokba, amelyek a március elsejei ünnepkörhöz fűződnek.

Related posts