Bár még csupán 14 évesek, az alfa generáció képes lehet radikálisan átalakítani a munkaerőpiacot a jövőben.
Az alfa generáció érkezése jelentős átalakulásokat fog előidézni a munkaerőpiacon, ugyanakkor bizonyos hagyományos értékek és szokások is újjáélednek majd a jövő munkakultúrájában.
Trunk Tomi legújabb könyvében mélyrehatóan felfedezi az alfa generáció gondolkodásmódját, valamint azt, hogyan formálják meg a munka világát és a körülöttük zajló trendeket. A szerző nemcsak elméleti megközelítéseket kínál, hanem gyakorlati példákon keresztül is szemlélteti, hogy miként érthetjük meg a legfiatalabb generáció motivációit és kihívásait. Ezzel a művel egy új perspektívát nyújt a jövő munkaerőpiacának alakulásáról és a fiatalok szerepéről benne.
A videóban Trunk Tomi arról beszél, hogy minden új generáció érkezésekor felerősödik a munkaerőpiaci diskurzus, sokszor hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az új generáció mindent felforgat majd. Szerinte az alfa generáció ugyan sok tekintetben új szemléletet hoz, de bizonyos értékekhez - mint a stabilitás vagy a klasszikus munkarend - vissza is fog térni, még ha mindezt új eszközökkel és gondolkodásmóddal teszi is.
Tomi szerint a "nine-to-five" munkarend, ahogy fogalmaz "újra romantizálódhat", miközben az önfejlesztés, a vállalkozói szemlélet és a technológiai nyitottság is meghatározza majd az alfák pályaválasztását. Byung-Chul Han filozófus nyomán arra is felhívja a figyelmet, hogy az önfejlesztés divatja mellett érdemes megérteni a mögöttes kockázatokat, hiszen sokan túlzott nyomást élnek meg a folyamatos önoptimalizálás miatt.
Elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük a digitális kommunikáció és a közösségi média hatását is, hiszen ezek mélyen befolyásolják a fiatalok társadalmi kapcsolatait. A TikTok és más hasonló platformok világosan megmutatják, hogy sok fiatal magabiztosan képes kifejezni magát és kreatív tartalmakat létrehozni. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos és modern kommunikációs formák egyaránt jelen vannak az ő életükben, így gazdagítva interakcióikat és tapasztalataikat.
A legidősebb alfák mindössze 14 évesek, így jelenleg nem áll rendelkezésünkre pontos kép a generációs jellemzőikről. Az életciklusuk jelentős része még előttük áll, ami azt jelenti, hogy olyan munkalehetőségek is kialakulhatnak, amelyek ma még ismeretlenek számunkra. Bár a trendek és kihívások már körvonalazódnak, a jövő még sok meglepetést tartogathat - mondja a videóban Trunk Tomi. Szerinte az egyik legnagyobb kihívás a jövőben az lesz, hogy megőrizzük a klasszikus vitakultúrát és az érvrendszer alapú gondolkodást, hiszen ezen készségek elengedhetetlenek maradnak a munka világában, még akkor is, ha az oktatás egyre inkább az élményekre helyezi a hangsúlyt.