Megérkeztek az első képek: fotókon látható a lerombolt iráni nukleáris létesítmény.

A Maxar Technologies nevű vállalat műholdas felvételek készített a vasárnap hajnali amerikai támadás legfőbb célpontjáról, a fordói nukleáris létesítményről. Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy Irán elvesztette az atomprogramját a csapás után.
A csapásról először Donald Trump amerikai elnök adott tájékoztatást magyar idő szerint az éjszaka folyamán. A támadás részleteit később a Pentagon osztotta meg egy délutáni sajtótájékoztatón.
Közben a Maxar Technologies bemutatta az első műholdas felvételeit a Fordóban elhelyezkedő nukleáris dúsító üzemről.
A képeken friss kráterek tűnnek fel a területen – ezek valószínűleg azok a helyszínek, ahol az amerikai bombák becsapódtak.
Ezen felül megfigyelhető, hogy a hegyoldalon szürke por és törmelék terült el a csapások hatására - számolt be róla a BBC. A közzétett fényképek viszont csupán a felszínt mutatják, így nem derül ki, hogy a föld alatti nukleáris létesítményben milyen mértékű károk keletkeztek.
Stu Ray, a McKenzie Intelligence Services vezető képelemzője a BBC Verify-nak kifejtette: "A belépési ponton nem tapasztalunk jelentős robbanáshatást, mivel ezeket a bombákat nem úgy tervezték, hogy azonnal robbanjanak, hanem mélyebb rétegekben aktiválódjanak a létesítményen belül." Hozzátette, hogy a nyomok alapján úgy tűnik, három különböző lövedéket dobtak le két eltérő helyszínen, és a talajon megfigyelhető szürke elszíneződés a robbanások következtében szétszóródott betontörmeléket jelzi.
Ray azt is hozzátette, hogy az alagút bejáratait a jelek szerint lezárták. Mivel a bejáratok közelében nincsenek látható kráterek vagy becsapódási pontok, szerinte ez egy iráni kísérlet lehetett arra, hogy "enyhítsék a bejáratok légi bombázással történő szándékos célba vételét".
A támadás előtt készült felvételeken már nyilvánvalóan megfigyelhetőek voltak az iráni előkészületek.
A BBC egy korábbi cikkében arról számolt be, hogy a Maxar Technologies már a támadás előtt is rögzített felvételeket az érintett területen.
A Maxar legújabb elemzése alapján a június 19-én és 20-án készült felvételeken "szokatlan teherautó- és járműmozgások" figyelhetők meg egy földalatti katonai létesítmény bejáratának közvetlen közelében. Az egyik fotón egy 16 teherautóból álló konvoj látható, amely az alagút bejáratához vezető bekötőúton áll, míg egy másik képen teherautók és buldózerek tűnnek fel a fő létesítmény szomszédságában.
A képeken új földmunkálatok nyomai fedezhetők fel, különösen az alagutak bejáratainál, ami arra enged következtetni, hogy Irán lehetőséget keresett a komplexum védelmének megerősítésére a lehetséges támadások ellen.
Továbbá, egy pénteken készített felvételen a Maxar elemzése alapján ugyanazon a helyszínen, mindössze egy kilométerre az úttól, frissen kialakított védművek is megfigyelhetők.
Sky News: Kérdéses, hogy Irán valóban lemondott volna az atomprogramjáról.
A brit híroldal friss elemzésében kifejtette, hogy az Egyesült Államok által végrehajtott támadások megakadályozhatták Irán képességét a további urándúsításra. Ez a folyamat kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy az ország képes legyen életképes nukleáris fegyvert előállítani.
De ez nem azonos azzal, mintha megtiltanák neki, hogy atomfegyvert gyártson - fűzték hozzá.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az amerikai bombák esetében sem lehet biztosra venni, hogy képesek lesznek áthatolni azon a több mint 80 méter vastag, szilárd sziklafalon, amely mögött Irán legkorszerűbb urándúsítási technológiájának titkai rejtőznek Fordó mélyén.
"A műholdas felvételek három látható lyukat mutatnak a komplexum feletti hegyoldal két különböző becsapódási pontján. Úgy tűnik, hogy a helyszínek közel vannak a szellőzőaknákhoz, amelyeket valószínűleg azért választottak ki, hogy maximalizálják az alatta lévő károkat és használhatatlanná tegyék a létesítményt. Több bombát használtak ugyanazon a helyen, valószínűleg azért, hogy mindegyik tovább hatoljon, mint az előző, mielőtt felrobban" - olvasható a cikkben.
Megjegyezték: ha az Egyesült Államok valóban megsemmisítette vagy megbénította a három iráni létesítményt, akkor tényleg leállíthatja az iráni urándúsítást. Azonban"a valóság az, hogy Irán centrifugái már régóta forognak" és az ENSZ nukleáris szakértői idén május arra figyelmeztetettek,
hogy Irán már legalább 408 kilónyi 60 százalékra dúsított uránnal rendelkezik.
A szakértők korábbi megállapításai szerint ennek a szintnek az elérése a szükséges idő és erőfeszítés 90%-át jelenti ahhoz, hogy 90%-os dúsítású uránt állítsanak elő. Ebből a 408 kilogrammos mennyiségből akár kilenc atomfegyver is létrehozható - derült ki a Sky News jelentéséből.
Mint írták, Irán valószínűleg a csapás előtt a dúsított uránt áthelyezte máshova (ezt látszanak igazolni a Maxar csapás előtti felvételei is), és ha ez így van,
Ebben az esetben még mindig rendelkezésükre állhat elegendő dúsított urán, amely lehetővé teszi számukra, hogy egy egyszerűbb nukleáris robbanóeszközt hozzanak létre.
Ennek hatékonysága ugyan nem közelítené meg a 90 százalékos uránnal készülő fegyverét, és nem jelentene akkora fenyegetést Irán ellenségei számára, mivel túl nehéz lenne ahhoz, hogy még a legjobb iráni nagy hatótávolságú rakétákra is felférjen. De ettől függetlenül Iránt atomhatalmi státuszba emelné - írta a Sky News.