Egy humanoid robot készítette el Károly király portréját, megjelenítve a technológia és a művészet lenyűgöző találkozását.

A héten különleges esemény zajlott, amikor az Ai-Da névre keresztelt humanoid robot bemutatta III. Károly brit királyról készült festményét. A genfi rendezvényen, amelyről a sajtó csütörtökön számolt be, a robot megosztotta gondolatait a mesterséges intelligencia (MI) és a művészetek kapcsolatáról is.
Egy humanoid robot megosztotta véleményét, miszerint "Károly király a pozícióját arra használja, hogy hangsúlyozza a környezetvédelem és a vallások közötti párbeszéd jelentőségét. A portréját úgy alkottam meg, hogy ezt a fontos üzenetet kiemeljem" - olvasható az MTI jelentésében. Ezen kívül kifejezte reményét, hogy az "Algoritmus király" című olajfestménye örömet okozott az uralkodónak.
A mesterséges intelligencia egyértelműen megváltoztatja a világunkat, hatással van a művészetekre és az emberi kreativitásra is.
- szögezte le a günoid, aza nőre hasonlító robot.
A brit nagykövetség genfi irodájában megrendezett eseményen a robot különös hangsúlyt fektetett arra, hogy munkássága hozzájáruljon az új technológiák etikai dimenziójáról folytatott diskurzushoz, aláhúzva a kritikai gondolkodás szerepének jelentőségét.
Ahogy fogalmazott, bár nem tartja valószínűnek, hogy a mesterséges intelligencia vagy akár az ő alkotásai képesek lennének helyettesíteni a hús-vér művészeket, szándéka, hogy az emberek nyitottabbá váljanak az MI alkalmazására. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy fontos, hogy a potenciális előnyök mellett a kockázatokra és a korlátokra is figyeljenek.
Arra a kérdésre, vajon igazi művészetnek számít-e egy gép által előállított alkotás, úgy vélte, munkái "egyedülállók és kreatívak", illetve hozzátette: érdekes és fontos szempont, hogy az emberek döntik el, mi számít művészetnek. A gép tavaly az informatika tudományának egyik megalapítója, a brit Alan Turing arcképét festette meg, amely egy árverésen egymillió dollárért (341 millió forint) kelt el. Az volt az első alkalom, hogy egy humanoid robot munkája került kalapács alá.
A világ egyik legfejlettebb robotjaként számon tartott gép nevét Ada Lovelace-ről kapta, aki a számítógéptudomány területén a XIX. század egyik kiemelkedő alakja volt. Az Ai-Da névre keresztelt robot úgy lett megalkotva, hogy karjait könnyedén cserélni lehessen, attól függően, hogy éppen szobrászkodni, festeni vagy rajzolni kíván. A brit Engineered Arts nevű vállalat, amely a humanoid robotok tervezésére specializálódott, 2019-ben hozta létre ezt a különleges gépet, amelynek fejlesztésében az oxfordi és birminghami egyetem több mesterséges intelligenciával foglalkozó szakértője is részt vett.
A tervezőcsapat vezetője a modern és kortárs művészetek egyik szakértője, Aidan Meller volt, aki azt mondta, Ai-Da "egy etikai-művészeti vállalkozás, és nem a festők felváltására hivatott".