A legújabb budapesti robotsebész műtét közben sajátítja el a tudományt, azonban önállóan még nem végezhet el operációt.


Három hónap alatt 50 térdprotézis műtétett végeztek az amerikai fejlesztésű ROSA robotsebésszel a programozott ortopédia műtétekre specializálódott magánkórházban. A mesterséges intelligencia-alapú eljárás után szövődmények nem éptek fel, a betegek minössze 2 nap után otthonukba távozhattak - árulta el lapunknak a klinika igazgatója. Knoll Zsolt ortopédsebész arról is beszélt, jövőre a csipő-, 2026-ban a vállprotézis műtéteknél is alkalmazzák a technológiát.

A világon mindössze 1500 helyen, míg Európában csupán 80 intézményben alkalmazzák a robotsebészet innovatív technológiáit. Magyarországon az első ilyen központ augusztus végén nyitotta meg kapuit. Az Ortopéd Robotsebészeti Centrum az Emineo Magánkórház részeként működik, ahol a robot által irányított térdprotézis műtéteket egy kifejezetten e célra kialakított műtőben végzik. A műtéti csapat 20 tapasztalt ortopéd sebészből és szakdolgozóból áll, akik a legmodernebb technológiát alkalmazzák a páciensek gyógyulásának elősegítése érdekében.

"Ez a típusú műtét abszolút új tudást igényel a kollégáinktól, teljesen más szemlélet szükséges hozzá, mint ahogy eddig dolgoztak. A betanításkor mind a műtőszemélyzet, mind az operáló orvosok, aneszteziológusok egyedi, a szerepkörükhöz igazított képzésben részesültek. A képzést egy nemzetközi csapat végezte egy román kolléga vezetésével, ugyanis Romániában óriási tapasztalatra tettek szert, hiszen ott már hét ilyen robot áll a sebészek és a betegek rendelkezésére "- részletezte lapunknak a klinikaigazgató, Knoll Zsolt.

A centrum nemcsak egy régiós oktatási központként működik, hanem olyan helyszínként is, ahol eddig már 11 sebész szerezte meg a robotasszisztált térdprotézis műtétekhez szükséges képesítést. Ezzel szemben a külföldi klinikákon jellemzően csupán 1-2 kiemelkedő sebész végzi ezeket az eljárásokat. Knoll Zsolt hangsúlyozta, hogy tíz operáció után a résztvevők magabiztosan sajátítják el a szükséges ismereteket. Érdekes módon, a robottechnológia lehetőséget ad arra, hogy a tehetséges sebészek tudása még magasabb szintre emelkedjen. A gép működését több százezer végrehajtott műtét tapasztalata formálja, és a mesterséges intelligencia alapú szoftver folyamatosan fejlődik és tanul minden egyes beavatkozás során.

A robotvezérelt műtétet kezdetben csak nagy tapasztalatú specialista jelenlétében végezhetik, a certifikát megtartásához is teljesíteni kell az operációkból az elvárt mennyiségét minden évben.

Az angol Robotic Surgical Assistant kifejezés alapján elnevezett ROSA semmilyen beavatkozást nem végez önállóan, az operáció során minden döntést a műtétet vezető sebész hoz meg, így arról is dönthet, hogy felülbírálja a robot egy-egy javaslatát

- tette hozzá a szakember. Az ortopédsebész hangsúlyozta, hogy ez az eljárás az egyik legkomplexebb protetikai folyamat, amely a térdízület bonyolultságából adódik, és ezért rendkívüli szaktudást és precizitást igényel a végrehajtó orvostól. Az új sebészeti robot szerepe különösen figyelemre méltó, hiszen a műtét során végzett 3D képalkotás, a páciens egyedi anatómiai sajátosságaira épülő, pontosan felmért szövetértékelés, valamint a sebész számára a precíz vágási útmutatók biztosítják a beavatkozás maximális hatékonyságát.

A milliméter- és fokeltéréseket is képes pontosan meghatározni, illetve korrigálni operáció közben. Ezzel olyan ritka eljárást is el tudnak végezni, mint az egyidejű kétoldali térdprotézis-beültetés. A centrumvezető elmondása szerint az a páciens számára ez kisebb műtéti terhelést jelent, az új térdízület kényelmes, kevesebb kockázattal járó, tartós használatot tesz lehetővé, miközben gyorsabb felépülés és a hatékonyabb rehabilitáció várható.

"Átlagosan egy éjszaka elteltével csökkent a kórházban eltöltött napok száma; jelenleg a betegek jellemzően két napot töltenek a kórházban, míg korábban, térdprotézis beültetésekor, ez három nap volt" – mondta Knoll, aki a betegelőnyökről beszélt. Kérdésünkre hozzátette, hogy az eddig végrehajtott 50 műtét során nem tapasztaltak szövődményeket, ami figyelembe véve a hagyományos műtétek 1-4 százalékos szövődményarányát, jelentős eredménynek számít.

A robotizált megoldások révén a személyre szabott vágási tervek segítségével jelentősen csökkenthetők a lágyrészek sérülései és a vérzés kockázata. A műtét során alkalmazott robottámogatott beállítások hozzájárulnak a mozgásfunkciók és a mozgástartomány optimalizálásához, amely végső soron a betegek életminőségének javulását eredményezheti. Ráadásul a gép képes a műtét előtti és alatti képalkotásra, így elkerülhetők a sugárterheléssel járó előzetes vizsgálatok – emelte ki a szakértő.

A műtétet követően a betegeket azonnal megtanítják a protézis használatára, az otthon végezhető gyakorlatokra. "Lehetőség van helyben posztrehabilitációra, másrészt egy applikáción keresztül is el lehet elérni az egyén számára összeállított gyógytorna feladatsort, illetve online is tornázhatnak a páciensek a szakembereinkkel" - tette hozzá a klinikavezető, megemlítve: összehasonlíthatatlanul gyorsabban épülnek fel a páciensek a beavatkozást követően, mint egy hagyományos térdprotézis műtét esetén.

A centrum működésének első három hónapjában 150 beteg érkezett térdprotézisműtétre, kétszer annyian, mint egy évvel korábban, egyre többen választják a robottechnológiát. "A páciensek régebben külföldre mentek a csúcstechnológiás műtétekért, most hozzánk jönnek külföldről ugyanezért nemcsak Európából, arab országokból és az Egyesült Államokból is érkeztek a robotvezérelt operáció miatt" - hangsúlyozta Knoll Zsolt. Elmondása szerint pácienseik jellemzően 60-80 év közöttiek, kétszer annyi nő fordul hozzájuk, ennek ugyan demográfiai háttere van.

A hagyományos térdprotézisműtétek sikerességi aránya körülbelül 80-82 százalék körül mozog, azonban a robottechnológia alkalmazásával ez az arány akár 10-15 százalékkal is javulhat. Ennek oka, hogy a robot a térd minden pozíciójában figyelembe tudja venni a szalagok feszességét és lazaságát. Olyan precíz és érzékeny módosításokat végez, amelyeket a hagyományos módszerek nem tesznek lehetővé. A centrumvezető hangsúlyozta, hogy a betegelégedettség mérése során eddig pozitív visszajelzéseket kaptak, panaszokról pedig nem érkezett információ.

A robotasszisztált térdprotézis-beültetés költségeivel kapcsolatban a magánklinikán elmondható, hogy ezek az árak a hagyományos műtétekhez viszonyítva körülbelül 25 százalékkal magasabbak. Ezen kívül, ha az egyedi protézisbeültetéshez hasonlítjuk, akkor a díjak 9 százalékkal emelkednek.

- ismertette a centrumvezető. Mint megjegyezte, ez transzparens, rejtett költségek nélküli ár, amely a robotasszisztált műtét és a protézis mellett teljeskörűen tartalmazza a műtétet megelőző góckutató vizsgálatot, a szükséges kontrollokat a varratszedés időpontjáig és a varratszedést, a bent tartózkodás alatti gyógytornát, a teljes ellátást, valamint a mobilalkalmazás-alapú rehabilitációs támogatást.

A klinika tájékoztatása szerint a betegek számára különböző részletfizetési lehetőségek állnak rendelkezésre. Knoll Zsolt centrumvezető azonban megjegyezte, hogy e lehetőségekkel viszonylag kevesen éltek eddig. "A páciensek általában előre felkészülnek anyagi szempontból, hiszen a beavatkozások nem váratlan költségek, és egy műtét szükségessége esetén jellemzően magasabb arányban döntenek a részletfizetés mellett" – tette hozzá.

A következő évben várhatóan 300 térdprotézis műtétre készülnek, és 2025 közepétől már a csípőprotéziseknél, majd 2026 elejétől a vállprotéziseknél is bevezetik a robotasszisztens használatát. "Mivel ez a kérdés sokakat érint, arra számítunk, hogy amint elérhetővé válik a robottal végzett csípőműtét, az első három hónapban körülbelül kétszer annyi protézisműtétet fogunk tudni végezni, mint amennyi térdprotézis műtétet eddig hajtottunk végre" - emelte ki a klinikaigazgató. Az új robotizált eljárás költségeivel kapcsolatban, a gyorsan ingadozó árak miatt, egyelőre nem tudott konkrét összeget megnevezni.

Related posts